All sports Site

Menu
Tennis - Melbourne - Phillip Island Trophy - 2021 - Detailed results

Tennis - Melbourne - Phillip Island Trophy - 2021 - Detailed results

Choice of a season :

Australia

Full results

Melbourne - Phillip Island Trophy 2021

AustraliaAustralia - 15 February 2021 - 21 February 2021 - Hard


Final

19th Feb - 05h10Darya Kasatkinadef.Marie Bouzkova4-6 6-2 6-2


Semi-Finals

18th Feb - 03h10Darya Kasatkinadef.Danielle Rose Collins6-2 6-7 6-1
18th Feb - 05h50Marie Bouzkovadef.Bianca Vanessa Andreescu6-7 6-2 7-5


Quarter-Finals

17th Feb - 01h10Danielle Rose Collinsdef.Rebecca Peterson6-1 6-2
17th Feb - 02h40Darya Kasatkinadef.Petra Martic6-0 6-4
17th Feb - 04h10Marie Bouzkovadef.Jil Belen Teichmann6-3 4-6 6-2
17th Feb - 07h15Bianca Vanessa Andreescudef.Irina-Camelia Begu6-3 4-6 7-6


Round of 16

16th Feb - 01h10Petra Marticdef.Kimberly Birrell6-1 6-3
16th Feb - 01h10Rebecca Petersondef.Olivia Gadecki7-5 6-3
16th Feb - 01h10Jil Belen Teichmanndef.Patricia Maria Tig6-3 3-3 ab.
16th Feb - 03h00Marie Bouzkovadef.Gabriella Da Silva Fick6-1 6-1
16th Feb - 03h10Danielle Rose Collinsdef.Misaki Doi6-4 6-2
16th Feb - 04h15Irina-Camelia Begudef.Qiang Wang6-7 6-2 6-1
16th Feb - 04h40Darya Kasatkinadef.Anastasia Pavlyuchenkova2-6 6-1 6-4
16th Feb - 06h45Bianca Vanessa Andreescudef.Zarina Diyas6-1 0-0 ab.


Round of 32

Olivia Gadeckidef.Sofia Kenin2-6 7-6 6-4
15th Feb - 01h10Rebecca Petersondef.Greet Minnen7-5 6-3
15th Feb - 01h00Misaki Doidef.Sara Sorribes Tormow.o.
15th Feb - 06h05Danielle Rose Collinsdef.Varvara Lepchenko6-7 6-1 6-3
15th Feb - 03h10Petra Marticdef.Rebecca Marino6-2 5-7 6-4
15th Feb - 01h10Kimberly Birrelldef.Ankita Raina6-3 3-6 6-4
15th Feb - 04h25Darya Kasatkinadef.Varvara Gracheva6-4 6-3
15th Feb - 03h50Anastasia Pavlyuchenkovadef.Ajla Tomljanovic5-7 6-4 6-2
15th Feb - 04h00Jil Belen Teichmanndef.Monica Niculescu6-2 6-2
15th Feb - 02h00Patricia Maria Tigdef.Francesca Jones6-1 6-4
15th Feb - 01h05Marie Bouzkovadef.Lin Zhu6-4 6-2
15th Feb - 05h40Gabriella Da Silva Fickdef.Aliaksandra Sasnovich6-3 2-6 7-6
15th Feb - 05h10Qiang Wangdef.Maddison Inglis6-4 6-2
15th Feb - 02h40Irina-Camelia Begudef.Anna Blinkova6-3 6-2
15th Feb - 06h00Zarina Diyasdef.Ana Bogdan6-4 5-7 6-2
15th Feb - 08h40Bianca Vanessa Andreescudef.Madison Brengle7-6 4-6 6-3


First Round

Sofia Kenin Bye
13th Feb - 01h15Olivia Gadeckidef.Destanee Aiava6-4 6-4
13th Feb - 07h50Greet Minnendef.Timea Babos6-2 6-2
14th Feb - 01h05Rebecca Petersondef.Anastasia Potapova6-4 4-6 6-3
13th Feb - 01h10Misaki Doidef.Caroline Garcia7-5 6-3
13th Feb - 04h45Sara Sorribes Tormodef.Ludmilla Samsonova6-7 6-1 7-6
14th Feb - 03h15Varvara Lepchenkodef.Nao Hibino6-3 3-0 ab.
Danielle Rose Collins Bye
Petra Martic Bye
14th Feb - 02h50Rebecca Marinodef.Mona Barthel6-4 6-3
14th Feb - 04h00Ankita Rainadef.Elisabetta Cocciaretto5-7 6-1 6-2
14th Feb - 01h05Kimberly Birrelldef.Alizé Cornet6-2 7-5
13th Feb - 03h05Varvara Grachevadef.Sloane Stephens6-2 6-2
13th Feb - 07h25Darya Kasatkinadef.Katie Boulter6-4 6-2
14th Feb - 03h20Ajla Tomljanovicdef.Lizette Cabrera6-3 6-4
Anastasia Pavlyuchenkova Bye
Shuai Zhang Bye
14th Feb - 08h20Jil Belen Teichmanndef.Mihaela Buzarnescu6-7 6-3 6-3
14th Feb - 06h05Patricia Maria Tigdef.Lesya Tsurenko2-6 6-2 6-3
14th Feb - 03h40Francesca Jonesdef.Saisai Zheng6-2 3-6 6-2
13th Feb - 06h20Marie Bouzkovadef.Danka Kovinic6-3 0-5 ab.
14th Feb - 01h05Lin Zhudef.Sara Errani6-2 6-3
13th Feb - 03h00Aliaksandra Sasnovichdef.Lauren Davis6-3 6-2
Johanna Konta Bye
Qiang Wang Bye
14th Feb - 07h15Maddison Inglisdef.Kamilla Rakhimova6-3 6-3
13th Feb - 04h15Anna Blinkovadef.Andrea Petkovic4-6 7-6 6-4
13th Feb - 08h30Irina-Camelia Begudef.Nadia Podoroska6-3 6-3
13th Feb - 04h20Ana Bogdandef.Anastasija Sevastova4-6 6-3 6-3
14th Feb - 01h05Zarina Diyasdef.Christina McHale3-6 6-3 6-1
13th Feb - 08h10Madison Brengledef.Yafan Wang6-3 6-4
Bianca Vanessa Andreescu Bye


Qualifications - First Round

The winners of this round are qualified

13th Feb - 01h10Kamilla Rakhimovadef.Olga Danilovic7-6 6-4
13th Feb - 01h10Rebecca Marinodef.Mayo Hibi6-4 6-3
13th Feb - 01h10Mona Bartheldef.Lesya Tsurenko6-7 7-5 6-3
13th Feb - 02h50Francesca Jonesdef.Monica Niculescu6-2 6-2
13th Feb - 03h25Lizette Cabreradef.Charlotte Kempenaers-Pocz6-2 6-0
13th Feb - 03h30Mihaela Buzarnescudef.Chloé Paquet6-2 6-4
13th Feb - 04h40Varvara Lepchenkodef.Valeria Savinykh6-0 6-4
13th Feb - 04h55Ankita Rainadef.Gabriella Da Silva Fick6-0 4-6 6-4

Draw

Detailed results

Statistics

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2021 - All rights reserved