All sports Site

Menu
Cycling - Tour de Slovaquie - 2016 - Detailed results

Cycling - Tour de Slovaquie - 2016 - Detailed results

Choice of a season :

Slovakia

Results 2016

Results by stage

Stage 5 - Bojnice - Piestany - 121,9 km - 12th June 2016Escape

  • Stage
  • General
  • Points
  • Mountain
  • Young Riders
  • Teams

Stage

1SLOJan Tratnik (SLO)Amplatz - BMC2:39:39
2GERFlorian Bissinger (GER)WSA - Greenlife0:00
3CZEFrantisek Sisr (CZE)Klein Constantia1:40
4ITAFilippo Fortin (ITA)GM Europa Ovini1:40
5CZEAlois Kankovský (CZE)Whirlpool - Author1:40
6ITAMatteo Malucelli (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani1:40
7GERLeon Rohde (GER)LKT Team Brandenburg1:40
8LATAndris Smirnovs (LAT)Alpha Baltic - Maratoni.lv1:40
9GERJannik Steimle (GER)Felbermayr - Simplon Wels1:40
10CZEJan Stöhr (CZE)CK Pribram - Fany Gastro1:40
11NEDPeter Schulting (NED)Parkhotel Valkenburg1:40
12ITAMichele Viola (ITA)Meridiana - Kamen1:40
13LATMaris Bogdanovics (LAT)Rietumu - Delfin1:40
14BELAngelo De Clercq (BEL)Marlux - Napoleon Games1:40
15NEDSven Van Luijk (NED)Parkhotel Valkenburg1:40
16BELThomas Joseph (BEL)Marlux - Napoleon Games1:40
17AZEMaksym Averin (AZE)Synergy Baku Cycling Project1:40
18DENMikkel Frølich Honoré (DEN)Lotto - Soudal Espoirs1:40
19BELEmiel Planckaert (BEL)Lotto - Soudal Espoirs1:40
20UKRVitaliy Buts (UKR)Kolls - Bdc1:40
21BELKevin Pauwels (BEL)Marlux - Napoleon Games1:40
22BELDieter Vanthourenhout (BEL)Marlux - Napoleon Games1:40
23SVKMaros Kovác (SVK)Dukla Banska Bystrica1:40
24BELYorben Van Tichelt (BEL)Marlux - Napoleon Games1:40
25UKRMykhaylo Kononenko (UKR)Kolls - Bdc1:40
26SVKMarek Canecky (SVK)Amplatz - BMC1:40
27ITAMauro Finetto (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani1:40
28MARSoufiane Sahbaoui (MAR)1:40
29LATEriks Toms Gavars (LAT)Rietumu - Delfin1:40
30AUTAndreas Umhaller (AUT)Amplatz - BMC1:40
31ITAMatteo Spreafico (ITA)Kolls - Bdc1:40
32SVKOndrej Glajza (SVK)1:40
33CZETomás Buchácek (CZE)Whirlpool - Author1:40
34NORAdrian Gjølberg (NOR)Fixit.no1:40
35SVKPatrik Tybor (SVK)Dukla Banska Bystrica1:40
36GERFabian Schormaier (GER)LKT Team Brandenburg1:40
37RUSKirill Pozdnyakov (RUS)Synergy Baku Cycling Project1:40
38NZLHamish Schreurs (NZL)Klein Constantia1:40
39AUTMarkus Kopfauf (AUT)WSA - Greenlife1:40
40AUTJan Sokol (AUT)WSA - Greenlife1:40
41AZESamir Jabrayilov (AZE)Synergy Baku Cycling Project1:40
42GBRJames Knox (GBR)Wiggins1:40
43CZEJiri Sorm (CZE)Whirlpool - Author1:40
44GBRMark Christian (GBR)Wiggins1:40
45MARMohcine El Kouraji (MAR)1:40
46CZEMartin Hunal (CZE)Whirlpool - Author1:40
47HUNPéter Kusztor (HUN)Amplatz - BMC1:40
48GBRDaniel Pearson (GBR)Wiggins1:40
49CZEMartin Boubal (CZE)CK Pribram - Fany Gastro1:40
50BLRYauheni Akhramenka (BLR)1:40
51AUTMaximilian Kuen (AUT)Amplatz - BMC1:40
52GBRLiam Holohan (GBR)Wiggins1:40
53ITAMatteo Rabottini (ITA)Meridiana - Kamen1:40
54CROEmanuel Kiserlovski (CRO)Meridiana - Kamen1:40
55LATViesturs Luksevics (LAT)Alpha Baltic - Maratoni.lv1:40
56ITAAntonio Santoro (ITA)Meridiana - Kamen1:40
57CZEPavel Gruber (CZE)CK Pribram - Fany Gastro1:40
58ITAAlex Turrin (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani1:40
59AUTLukas Schlemmer (AUT)WSA - Greenlife1:40
60GERChristian Koch (GER)LKT Team Brandenburg1:40
61POLBartosz Warchol (POL)Whirlpool - Author1:40
62NEDJim Van Den Berg (NED)Parkhotel Valkenburg1:40
63SVKMartin Haring (SVK)Dukla Banska Bystrica1:40
64GBRJames McLaughlin (GBR)Felbermayr - Simplon Wels1:40
65AUTStefan Pöll (AUT)WSA - Greenlife1:40
66AUTStephan Rabitsch (AUT)Felbermayr - Simplon Wels1:40
67SVKTomas Visnovsky (SVK)1:40
68SVKRoman Bronis (SVK)CK Pribram - Fany Gastro1:40
69AUTMarkus Eibegger (AUT)Felbermayr - Simplon Wels1:40
70ECUJhonnatan Manuel Narváez Prado (ECU)Klein Constantia1:40
71ITADavide Plebani (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani1:40
72ITAAntonio Di Sante (ITA)GM Europa Ovini1:40
73POLPrzemyslaw Kasperkiewicz (POL)Klein Constantia1:40
74SVKMartin Mahdar (SVK)Dukla Banska Bystrica1:40
75UKRSergiy Lagkuti (UKR)Kolls - Bdc1:40
76GERMaximilian Schachmann (GER)Klein Constantia1:40
77ITAEnrico Salvador (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani1:40
78NEDDennis Bakker (NED)Parkhotel Valkenburg1:40
79NEDDion Beukeboom (NED)Parkhotel Valkenburg1:40
80SVKLubos Malovec (SVK)Cycling Academy1:40
81UKRAndriy Vasylyuk (UKR)Kolls - Bdc1:40
82AZEOleksandr Surutkovych (AZE)Synergy Baku Cycling Project1:40
83UKROleksandr Prevar (UKR)Kolls - Bdc1:40
84SVKFilip Taragel (SVK)1:40
85GERJohannes Schinnagel (GER)Felbermayr - Simplon Wels1:40
86NEDDerk Abel Beckeringh (NED)Parkhotel Valkenburg1:40
87BELJoachim Vanreyten (BEL)Lotto - Soudal Espoirs1:40
88CZEPavel Stöhr (CZE)CK Pribram - Fany Gastro1:40
89ITAAndrea Cacciotti (ITA)Unieuro - Wilier - Trevigiani1:40
90LTUSvetikas Gintaras (LTU)Staki - Baltic Vairas1:40
91SVKJuraj Bellan (SVK)Dukla Banska Bystrica1:40
92NORSindre Eid Hermansen (NOR)Fixit.no1:40
93SLOUros Repse (SLO)Meridiana - Kamen1:40
94BLRHardzei Tsishchanka (BLR)1:40
95GERHelmut Trettwer (GER)WSA - Greenlife1:40
96AZEElchin Asadov (AZE)Synergy Baku Cycling Project2:06
97SLOAndi Bajc (SLO)Amplatz - BMC2:23
98CZEVojtech Hacecký (CZE)Whirlpool - Author2:49
99BELEdward Planckaert (BEL)Lotto - Soudal Espoirs2:57
100LATEmils Liepins (LAT)Rietumu - Delfin3:02
101ITADavide Mucelli (ITA)Meridiana - Kamen3:22
102GERSebastian Wotschke (GER)LKT Team Brandenburg3:27
103GERLeon Berger (GER)LKT Team Brandenburg3:27
104NORÅsmund Romstad Løvik (NOR)Fixit.no3:35
105ITAAndrea Ruscetta (ITA)GM Europa Ovini4:40
106GBRMichael Thompson (GBR)Wiggins4:40
107NORJan William Jensen (NOR)Fixit.no5:06
108SVKKristian Zimany (SVK)Dukla Banska Bystrica5:06
109BLRYauheni Karaliok (BLR)5:06
110NORAndreas Skjaelo Jacobsen (NOR)Fixit.no7:31
111CZEMartin Hebík (CZE)CK Pribram - Fany Gastro7:31
112ITADavide Pacchiardo (ITA)GM Europa Ovini7:38
113LATKlavs Rubenis (LAT)9:48
114LTUPaulius Siskevicius (LTU)Staki - Baltic Vairas12:10
115SVKJuraj Karas (SVK)14:46
116LTUMykolas Raciunas (LTU)Staki - Baltic Vairas14:46
DNFGBRJames Shaw (GBR)Lotto - Soudal Espoirs-

General

Points

Mountain

Young Riders

Teams

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved