All sports Site

Menu
Cycling - GP du Canton d'Argovie - Gippingen - 2016 - Detailed results

Cycling - GP du Canton d'Argovie - Gippingen - 2016 - Detailed results

Choice of a season :

Switzerland

Results 2016

GP du Canton d'Argovie - Gippingen 2016

SwitzerlandSwitzerland - 9th June 2016


GP du Canton d'Argovie - Gippingen - 9th June 2016


1ITAGiacomo Nizzolo (ITA)Trek - Segafredo4:08:38
2ITAAndrea Pasqualon (ITA)Roth0:00
3AUSDavid Tanner (AUS)Iam0:00
4ITAKristian Sbaragli (ITA)Dimension Data0:00
5DENMatti Breschel (DEN)Cannondale - Drapac0:00
6AUSZakkari Dempster (AUS)Bora - Argon 180:00
7DENMagnus Cort Nielsen (DEN)Orica - Bikeexchange0:00
8SWISilvan Dillier (SWI)BMC Racing Team0:00
9BELGaëtan Bille (BEL)Wanty - Groupe Gobert0:00
10RUSSergey Chernetskiy (RUS)Team Katusha0:00
11BELPreben Van Hecke (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise0:00
12FRAClément Koretzky (FRA)Vorarlberg0:00
13BELTim Declercq (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise0:00
14RUSAlexandr Kolobnev (RUS)0:00
15FRAThierry Hupond (FRA)Delko - Marseille Provence KTM0:00
16SWIMichael Albasini (SWI)Orica - Bikeexchange0:00
17GERFabian Wegmann (GER)Stölting Service Group0:00
18SWIPatrick Müller (SWI)BMC Development0:00
19SPAAmets Txurruka Ansola (SPA)Orica - Bikeexchange0:00
20PORRui Alberto Faria da Costa (POR)Lampre - Merida0:00
21BELJérôme Baugnies (BEL)Wanty - Groupe Gobert0:00
22NORSven Erik Bystrøm (NOR)Team Katusha0:00
23GERChristoph Pfingsten (GER)Bora - Argon 180:00
24ERANatnael Teweldemedhin Berhane (ERA)Dimension Data0:00
25ITAMarco Frapporti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:00
26SWICyrille Thièry (SWI)0:00
27BELDries Van Gestel (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise0:00
28BELEliot Lietaer (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise0:00
29GERNico Denz (GER)AG2R - La Mondiale0:00
30ITAMirko Selvaggi (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:00
31PORJosé João Pimenta Costa Mendes (POR)Bora - Argon 180:00
32SWIMartin Elmiger (SWI)Iam0:00
33SWIMichael Schär (SWI)BMC Racing Team0:00
34PORSérgio Ferreira Sousa (POR)Vorarlberg0:00
35COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Iam0:00
36RSAReinardt Janse Van Rensburg (RSA)Dimension Data0:00
37RUSMatvei Mamykin (RUS)Team Katusha0:00
38SWIMatthias Reutimann (SWI)0:00
39BELFloris De Tier (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise0:00
40GERSilvio Herklotz (GER)Bora - Argon 180:00
41SWINino Schurter (SWI)0:00
42FRAJulien Bérard (FRA)AG2R - La Mondiale0:00
43SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)BMC Racing Team0:00
44SWIDanilo Wyss (SWI)BMC Racing Team0:00
45RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo0:00
46SWIKilian Frankiny (SWI)BMC Development0:00
47FRAQuentin Jauregui (FRA)AG2R - La Mondiale0:00
48ITAFranco Pellizotti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:00
49COLMiguel Angel López Moreno (COL)Astana0:00
50SWISimon Pellaud (SWI)Iam0:19
51USALawrence Warbasse (USA)Iam0:25
52NORVegard Stake Laengen (NOR)Iam0:25
53RUSSergey Nikolaev (RUS)Gazprom - Rusvelo0:27
54SLOKristijan Koren (SLO)Cannondale - Drapac0:31
55ITAMarco Marcato (ITA)Wanty - Groupe Gobert0:58
56ENGScott Thwaites (ENG)Bora - Argon 180:59
57GERAndreas Schillinger (GER)Bora - Argon 180:59
58SWIPirmin Lang (SWI)Iam1:35
59BELOtto Vergaerde (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise1:48
60BELLaurens De Vreese (BEL)Astana1:48
61LUXAlex Kirsch (LUX)Stölting Service Group1:48
62ERAMerhawi Kudus (ERA)Dimension Data1:48
63ITADavide Villella (ITA)Cannondale - Drapac1:49
64USAKiel Reijnen (USA)Trek - Segafredo1:49
65ITADavide Viganò (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec1:49
66RUSIlar Arslanov (RUS)Gazprom - Rusvelo1:49
67SWIStefan Küng (SWI)BMC Racing Team1:49
68SWIThéry Schir (SWI)1:49
69ITAManuel Senni (ITA)BMC Racing Team1:49
70BELBoris Dron (BEL)Wanty - Groupe Gobert1:49
71NEDLars Boom (NED)Astana1:50
72RSAJay Robert Thomson (RSA)Dimension Data3:50
73FRAQuentin Pacher (FRA)Delko - Marseille Provence KTM5:19
74FRAFrançois Bidard (FRA)AG2R - La Mondiale6:35
75RUSRoman Maikin (RUS)Gazprom - Rusvelo6:57
76RUSDmitry Kozontchuk (RUS)Team Katusha6:57
77DENMichael Reihs (DEN)Stölting Service Group6:57
78ITAAlberto Cecchin (ITA)Roth6:57
79NZLJesse Sergent (NZL)AG2R - La Mondiale6:57
80SWIPatrick Schelling (SWI)Vorarlberg6:58
81BELAimé De Gendt (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise6:58
82CROKristijan Durasek (CRO)Lampre - Merida6:58
83JPNYukiya Arashiro (JPN)Lampre - Merida6:58
84RUSSergey Lagutin (RUS)Team Katusha6:59
85POLPrzemyslaw Niemec (POL)Lampre - Merida6:59
86LTUEvaldas Siskevicius (LTU)Delko - Marseille Provence KTM6:59

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved