All sports Site

Menu
Cycling - Milano-Torino - 2016 - Detailed results

Cycling - Milano-Torino - 2016 - Detailed results

Choice of a season :

Italy

Results 2016

Milano-Torino 2016

ItalyItaly - 28th September 2016


Milano-Torino - 28th September 2016


1COLMiguel Angel López Moreno (COL)Astana4:13:36
2CANMichael Woods (CAN)Cannondale - Drapac0:09
3COLRigoberto Uran Uran (COL)Cannondale - Drapac0:14
4SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Movistar0:19
5ITADiego Ulissi (ITA)Lampre - Merida0:21
6ITAFabio Aru (ITA)Astana0:23
7SPAPello Bilbao Lopez De Armentia (SPA)Caja Rural - Seguros Rga0:27
8COLRodolfo Andrés Torres Agudelo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec0:32
9FRARomain Bardet (FRA)AG2R - La Mondiale0:36
10FRAWarren Barguil (FRA)Giant - Alpecin0:40
11SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Caja Rural - Seguros Rga0:40
12CZELeopold König (CZE)Team Ineos0:40
13ITADomenico Pozzovivo (ITA)AG2R - La Mondiale0:47
14ITAGiovanni Visconti (ITA)Movistar0:52
15ITAFranco Pellizotti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec1:02
16ITAAlessio Taliani (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec1:10
17COLDaniel Felipe Martínez Poveda (COL)Wilier Triestina - Southeast1:10
18FRAPierre Latour (FRA)AG2R - La Mondiale1:14
19BELBen Hermans (BEL)BMC Racing Team1:24
20ITADamiano Cunego (ITA)Nippo - Vini Fantini1:26
21ITADiego Rosa (ITA)Astana1:29
22SPAAngel Madrazo Ruiz (SPA)Caja Rural - Seguros Rga1:37
23NEDSam Oomen (NED)Giant - Alpecin1:43
24RUSMatvei Mamykin (RUS)Team Katusha1:59
25FRAHubert Dupont (FRA)AG2R - La Mondiale1:59
26FRAAlexis Vuillermoz (FRA)AG2R - La Mondiale2:06
27ITAManuel Senni (ITA)BMC Racing Team2:07
28ITAEdoardo Zardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox2:14
29COLJohn Darwin Atapuma Hurtado (COL)BMC Racing Team3:24
30FRAMickaël Chérel (FRA)AG2R - La Mondiale3:26
31POLPrzemyslaw Niemec (POL)Lampre - Merida3:28
32LUXFränk Schleck (LUX)Trek - Segafredo3:28
33SPAMikel Landa Meana (SPA)Team Ineos4:04
34ITADavide Villella (ITA)Cannondale - Drapac4:14
35ESTTanel Kangert (EST)Astana4:21
36SPACristián Rodríguez Martin (SPA)Wilier Triestina - Southeast4:58
37GBRPeter Kennaugh (GBR)Team Ineos5:22
38SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Movistar5:34
39SWETobias Ludvigsson (SWE)Giant - Alpecin5:42
40DENJesper Hansen (DEN)Tinkoff5:42
41POLRafal Majka (POL)Tinkoff5:42
42ITADavide Formolo (ITA)Cannondale - Drapac5:59
43RUSSergey Firsanov (RUS)Gazprom - Rusvelo6:32
44MDACristian Raileanu (MDA)6:32
45CANRyder Hesjedal (CAN)Trek - Segafredo6:40
46ITALorenzo Rota (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox8:13
47ITAStefano Pirazzi (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox8:13
48ITASimone Velasco (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox8:13
49CZERoman Kreuziger (CZE)Tinkoff8:14
50FRAJulien Bernard (FRA)Trek - Segafredo8:14
51SPAHaimar Zubeldia Aguirre (SPA)Trek - Segafredo8:14
52GERSimon Geschke (GER)Giant - Alpecin8:14
53POLMichal Golas (POL)Team Ineos8:14
54CZEJan Hirt (CZE)CCC - Sprandi - Polkowice8:14
55RUSAydar Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelo8:14
56ITASimone Petilli (ITA)Lampre - Merida8:14
57LUXLaurent Didier (LUX)Trek - Segafredo8:14
58SPAJulen Amezqueta Moreno (SPA)Wilier Triestina - Southeast8:14
59NEDWout Poels (NED)Team Ineos8:14
60ITAGianfranco Zilioli (ITA)Nippo - Vini Fantini8:14
61AUTRiccardo Zoidl (AUT)Trek - Segafredo8:14
62PORAndré Fernando Martins Cardoso (POR)Cannondale - Drapac8:14
63COLDayer Quintana Rojas (COL)Movistar8:14
64SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)CCC - Sprandi - Polkowice8:14
65SPADavid Arroyo Duran (SPA)Caja Rural - Seguros Rga8:14
66NORKristoffer Skjerping (NOR)Cannondale - Drapac8:14
67FRACyril Gautier (FRA)AG2R - La Mondiale8:14
68SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Team Ineos8:14
69PORSergio Miguel Paulinho Moreira (POR)Tinkoff8:14
70BELDylan Theuns (BEL)BMC Racing Team8:14
71FRAAmaël Moinard (FRA)BMC Racing Team8:14
72BLRVasil Kiryienka (BLR)Team Ineos10:09
73POLPawel Poljanski (POL)Tinkoff10:15
74ITALorenzo Fortunato (ITA)10:15
75SWEFredrik Ludvigsson (SWE)Giant - Alpecin10:31
76ITADavide Rebellin (ITA)CCC - Sprandi - Polkowice11:21
77SVKPeter Velits (SVK)BMC Racing Team11:38
78VENYonder Eduardo Godoy (VEN)Androni Giocattoli - Sidermec11:38
79ITAAlberto Nardin (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec11:39
80NORSindre Skjøstad Lunke (NOR)Giant - Alpecin11:39
81ITAMatteo Draperi (ITA)Wilier Triestina - Southeast11:39
82BLRBranislau Samoilau (BLR)CCC - Sprandi - Polkowice11:39
83NEDMartijn Tusveld (NED)Rabobank Development11:39
84AUTFelix Großschartner (AUT)CCC - Sprandi - Polkowice11:39
85RUSEgor Silin (RUS)Team Katusha11:39
86RUSAlexander Foliforov (RUS)Gazprom - Rusvelo11:39
87RUSArtem Ovechkin (RUS)Gazprom - Rusvelo11:39
88POLAdrian Honkisz (POL)CCC - Sprandi - Polkowice11:39
89POLSylvester Szmyd (POL)CCC - Sprandi - Polkowice11:39
90RUSArtur Ershov (RUS)Gazprom - Rusvelo11:39
91ESTRein Taaramäe (EST)Team Katusha11:39
92RUSPavel Brutt (RUS)Tinkoff11:45
93PORTiago Jose Pinto Machado (POR)Team Katusha11:56
94ITAMatteo Montaguti (ITA)AG2R - La Mondiale12:01
95ITAAlessandro De Marchi (ITA)BMC Racing Team12:01
96SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)BMC Racing Team16:41
97POLMarcin Mrozek (POL)CCC - Sprandi - Polkowice16:41

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved