All sports Site

Menu
 

Cycling - European Championship U-23 - 2022

Choice of a season :

Portugal

Results Women

Results Mixed

Results Men

European Championship U-23 - Results Men 2022

PortugalPortugal - 7 July 2022 - 10 July 2022


Men's Time Trial - U23 - 7 July 2022


1BELAlec Segaert (BEL)Lotto - Soudal Espoirs0:27:26
2CROFran Miholjevic (CRO)Cycling Team Friuli ASD0:50
3FRAEddy Le Huitouze (FRA)Groupama - Fdj Continental0:51
4SWIFabian Weiss (SWI)Swiss Racing Academy0:58
5BELJonathan Vervenne (BEL)Team Elevate P/b Home Solution Soenens1:10
6IRLDarren Rafferty (IRL)Hagens Berman - Axeons.t.
7ITALorenzo Milesi (ITA)Development Team Dsm1:12
8SPAIván Romeo Abad (SPA)Hagens Berman - Axeon1:14
9LUXArthur Kluckers (LUX)Leopard Pro Cycling1:19
10GERMaurice Ballerstedt (GER)Alpecin - Fenix1:20
11FRAEnzo Paleni (FRA)Groupama - Fdj Continental1:28
12DENMatias Gunnar Malmberg (DEN)Team Coloquicks.t.
13NORÅdne Holter (NOR)Uno-X Pro Cycling Team1:30
14NEDAxel van der Tuuk (NED)Metec - Solarwatt P/b Mantel1:32
15CZEMathias Vacek (CZE)Gazprom - Rusvelo1:33
16SWINils Brun (SWI)Swiss Racing Academy1:34
17NEDEnzo Leijnse (NED)Development Team Dsms.t.
18TURSamet Bulut (TUR)Spor Toto1:35
19POLKacper Gieryk (POL)Hre Mazowsze Serce Polskis.t.
20SLOMatevz Govekar (SLO)Tirol - KTM1:49
21ESTJoonas Kurits (EST)Team Ampler - Tartu20241:52
22GERTobias Buck-Gramcko (GER)Radnet - Rose1:58
23AUTMaximilian Kabas (AUT)WSA KTM Graz P/b Leomo2:02
24POLMateusz Gajdulewicz (POL)Hre Mazowsze Serce Polski2:04
25LTUAivaras Mikutis (LTU)Team Ampler - Tartu2024s.t.
26ITABryan Olivo (ITA)Cycling Team Friuli ASD2:09
27FINMarkus Knaapi (FIN)Team Ampler - Tartu20242:13
28HUNErik Fetter (HUN)Eolo - Kometa2:15
29IRLKevin McCambridge (IRL)Trinity Racing2:29
30LTURokas Kmieliauskas (LTU)2:44
31DOMFrancisco Muñoz Reyes (DOM)2:54
32PORPedro Joaquim Silva Andrade (POR)Efapel Cycling3:14
33SWEEdvin Lovidius (SWE)Motala Aif Serneke Allebike3:17
34BULGabriel Grozev (BUL)3:23
35SVKLukás Kubis (SVK)Dukla Banská Bystrica3:28
36NORTruls Nordhagen (NOR)3:31
37DENJørgensen Adam Holm (DEN)3:55
38AUTValentin Götzinger (AUT)WSA KTM Graz P/b Leomo4:13
39TURAli Egin (TUR)4:33
40ESTGleb Karpenko (EST)5:02
41MLTLuke Borg (MLT)7:50
42MKDViktor Vanchevski (MKD)8:03
43ISLEythór Eiríksson (ISL)8:51

Men's Road Race - U23 - 10 July 2022


1GERFelix Engelhardt (GER)Tirol - KTM3:37:27
2CZEMathias Vacek (CZE)Gazprom - Rusvelos.t.
3ITADavide De Pretto (ITA)Zalf - Euromobil - Désirée - Fiors.t.
4HUNErik Fetter (HUN)Eolo - Kometas.t.
5SLOMatevz Govekar (SLO)Tirol - KTM0:03
6ITANicolo Parisini (ITA)Team Qhubekas.t.
7ITANicolo Buratti (ITA)Cycling Team Friuli ASDs.t.
8CZEPavel Bittner (CZE)Development Team Dsms.t.
9GERMaurice Ballerstedt (GER)Alpecin - Fenixs.t.
10FRAPaul Penhoët (FRA)Groupama - Fdj Continentals.t.
11PORPedro Silva Rodrigues (POR)Glassdrive - Q8 - Anicolors.t.
12SWIArnaud Tendon (SWI)Swiss Racing Academys.t.
13LUXArthur Kluckers (LUX)Leopard Pro Cyclings.t.
14DENAnders Foldager (DEN)Biesse - Carreras.t.
15NORMartin Tjøtta (NOR)s.t.
16NORStian Fredheim (NOR)Uno-X Dare Development Teams.t.
17ITAFrancesco Busatto (ITA)General Store - Essegibi - F.lli Curias.t.
18SWIFélix Stehli (SWI)EF Education - Nippo Development Teams.t.
19CZEJakub Toupalík (CZE)Elkov - Kaspers.t.
20SVKLukás Kubis (SVK)Dukla Banská Bystricas.t.
21NEDCasper van Uden (NED)Development Team Dsms.t.
22AUTAlexander Hajek (AUT)Trinity Racings.t.
23SWIFabio Christen (SWI)EF Education - Nippo Development Teams.t.
24SPAXabier Isasa Larrañaga (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
25BELDries De Pooter (BEL)Hagens Berman - Axeons.t.
26CZEPetr Kelemen (CZE)Swiss Racing Academys.t.
27IRLDarren Rafferty (IRL)Hagens Berman - Axeons.t.
28CZEFilip Reha (CZE)Elkov - Kaspers.t.
29SPAIván Romeo Abad (SPA)Hagens Berman - Axeons.t.
30SLOGal Glivar (SLO)Adria Mobils.t.
31LTUAivaras Mikutis (LTU)Team Ampler - Tartu2024s.t.
32BELLennert Van Eetvelt (BEL)Lotto - Soudal Espoirss.t.
33SPAJoseba Lopez Cuesta (SPA)s.t.
34SWIFabian Weiss (SWI)Swiss Racing Academys.t.
35GERTim Torn Teutenberg (GER)Leopard Pro Cyclings.t.
36FINMarkus Knaapi (FIN)Team Ampler - Tartu2024s.t.
37PORAntónio Ferreira (POR)Kelly - Simoldes - UD Oliveirenses.t.
38SWEHugo Lennartsson (SWE)Motala Aif Serneke Allebikes.t.
39BELRobin Orins (BEL)Team Elevate P/b Home Solution Soenenss.t.
40CROFran Miholjevic (CRO)Cycling Team Friuli ASDs.t.
41IRLAdam Ward (IRL)s.t.
42UKRKirilo Tsarenko (UKR)Gallina Ecotek Lucchini Colosios.t.
43AUTMarco Schrettl (AUT)Trinity Racings.t.
44LATAlekss Krasts (LAT)Team Ampler - Tartu2024s.t.
45PORPedro Pinto (POR)Tavfer - Mortágua - Ovos Matinadoss.t.
46ISREdo Goldstein (ISR)Israel Cycling Academys.t.
47GERJanis Peter (GER)P&s Benottis.t.
48BELGil Gelders (BEL)Bingoal - WB Development Teams.t.
49LUXCédric Pries (LUX)Leopard Pro Cyclings.t.
50LUXMats Wenzel (LUX)Leopard Pro Cyclings.t.
51ITALorenzo Germani (ITA)Groupama - Fdj Continental0:15
52SWIRobin Donzé (SWI)Swiss Racing Academy0:16
53SVKSamuel Tuka (SVK)Dukla Banská Bystrica0:21
54SWINils Brun (SWI)Swiss Racing Academy0:24
55NORTord Gudmestad (NOR)Uno-X Pro Cycling Team0:36
56DENKasper Andersen (DEN)Hagens Berman - Axeon0:57
57NEDRick Pluimers (NED)Jumbo - Visma Development Team1:12
58SVKSamuel Kovác (SVK)1:34
59FRAMathis Le Berre (FRA)1:43
60UKRMaksim Bilyi (UKR)3:22
61SWEEdvin Lovidius (SWE)Motala Aif Serneke Allebike3:51
62IRLKevin McCambridge (IRL)Trinity Racings.t.
63TURSamet Bulut (TUR)Spor Totos.t.
64LUXRafael Pereira Marques (LUX)s.t.
65PORPedro Joaquim Silva Andrade (POR)Efapel Cyclings.t.
66NORÅdne Holter (NOR)Uno-X Pro Cycling Team4:58
67AUTMartin Messner (AUT)WSA KTM Graz P/b Leomos.t.
68BELAlec Segaert (BEL)Lotto - Soudal Espoirs5:05
69DENTobias Lund Andresen (DEN)Development Team Dsms.t.
70GERTom Lindner (GER)P&s Benottis.t.
71FRAValentin Retailleau (FRA)AG2R Citroën U23 Teams.t.
72LUXLoïc Bettendorff (LUX)Riwals.t.
73SPAJokin Murguialday Elorza (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
74BELJelle Vermoote (BEL)7:03
75LATPauls Rubenis (LAT)Team Ampler - Tartu20248:17
76DENMatias Gunnar Malmberg (DEN)Team Coloquick8:25
77DENRasmus Søjberg Pedersen (DEN)Bhs - PL Beton Bornholms.t.
78NORSebastian Kirkedam Larsen (NOR)s.t.
79SPAJose Marin Aragón (SPA)8:29
80SWEEric Pedersen (SWE)9:06
81UKRAndrii Movchan (UKR)Eurocar GS Cycling Team9:11
82AUTMaximilian Kabas (AUT)WSA KTM Graz P/b Leomo10:04
83AUTFabian Steininger (AUT)Team Felbermayr Simplon Welss.t.
84NEDAxel van der Tuuk (NED)Metec - Solarwatt P/b Mantels.t.
85FRAAlex Baudin (FRA)Swiss Racing Academys.t.
86NEDTim Marsman (NED)Metec - Solarwatt P/b Mantels.t.
87SVKPavol Rovder (SVK)Dukla Banská Bystricas.t.
88IRLArchie Ryan (IRL)Jumbo - Visma Development Teams.t.
89NEDEnzo Leijnse (NED)Development Team Dsms.t.
90FRAEwen Costiou (FRA)s.t.
91IRLDean Harvey (IRL)s.t.
92CZEKarel Vacek (CZE)Tirol - KTMs.t.
93ESTGleb Karpenko (EST)s.t.
94LUXTom Paquet (LUX)UC Nantes - Atlantiques.t.
95FRALouis Barré (FRA)UC Nantes - Atlantiques.t.
96NEDLars Boven (NED)Jumbo - Visma Development Team11:37
97PORAfonso Silva (POR)Kelly - Simoldes - UD Oliveirense12:26
98POLKacper Smreczek (POL)s.t.
99TURAli Egin (TUR)s.t.
100FINJaakko Sillankorva (FIN)X-Speed United Continentals.t.
101SLOAnze Skok (SLO)Ljubljana Gusto Santics.t.
102LATKristians Belohvosciks (LAT)s.t.
103ESTArtjom Köster (EST)Team Ampler - Tartu2024s.t.
104GERTobias Buck-Gramcko (GER)Radnet - Roses.t.
OTLSLOMihael Stajnar (SLO)-
DNFNORTruls Nordhagen (NOR)-
DNFDENJørgensen Adam Holm (DEN)-
DNFSWEFilip Mård (SWE)Motala Aif Serneke Allebike-
DNFSWEAlbin Stålberg (SWE)-
DNFLATRodzers Petaks (LAT)-
DNFLATAgris Vindecs (LAT)-
DNFLATKarlis Klismets (LAT)-
DNFPOLMichal Pomorski (POL)Hre Mazowsze Serce Polski-
DNFPOLKacper Gieryk (POL)Hre Mazowsze Serce Polski-
DNFPOLKamil Szymacha (POL)-
DNFPOLDamian Papierski (POL)Voster - Ats-
DNFPOLMateusz Gajdulewicz (POL)Hre Mazowsze Serce Polski-
DNFESTMarkus Pajur (EST)Team Arkéa Samsic-
DNFESTJoonas Kurits (EST)Team Ampler - Tartu2024-
DNFESTMadis Mihkels (EST)Team Ampler - Tartu2024-
DNFESTRait Ärm (EST)Groupama - Fdj Continental-
DNFLTURokas Kmieliauskas (LTU)-
DNFBULNikolay Dyankov (BUL)-
DNFBULGabriel Grozev (BUL)-
DNFROMAdi Narcis Marcu (ROM)-
DNFROMSerban Luncan (ROM)-
DNFROMMattew-Denis Piciu (ROM)Mentorise Elite Team Cfx-
DNFROMIoan Dobrin (ROM)Mentorise Elite Team Cfx-
DNFIRLOdhran Doogan (IRL)Bretagne Sud Cyclisme-
DNFISRRoi Weinberg (ISR)Israel Cycling Academy-
DNFMKDViktor Vanchevski (MKD)-
DNFMKDDimitar Jovanoski Jr (MKD)-
DNFDOMFrancisco Muñoz Reyes (DOM)-
DNFITAMartin Marcellusi (ITA)Bardiani - CSF - Faizanè-
DNFSVKFilip Lohinský (SVK)Dukla Banská Bystrica-
DNFISLEythór Eiríksson (ISL)-
DNFISLMatthías Schou Matthíasson (ISL)-
DNFMLTLuke Borg (MLT)-
DNFAUTValentin Götzinger (AUT)WSA KTM Graz P/b Leomo-

Medals

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2022 - All rights reserved