All sports Site

Menu
Cycling - Paris-Troyes - 2012 - Detailed results

Cycling - Paris-Troyes - 2012 - Detailed results

Choice of a season :

France

Results 2012

Paris-Troyes 2012

FranceFrance - 11 March 2012


Paris-Troyes - 11 March 2012


1FRAJean-Marc Bideau (FRA)Bretagne - Schuller04:09:30
2FRAAnthony Delaplace (FRA)Saur - Sojasuns.t.
3FRARomain Bacon (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
4FRASteven Tronet (FRA)Big Mat - Aubervilliers 9300:07
5SWEAlexander Wetterhall (SWE)Endura Racings.t.
6FRABenoit Drujon (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
7FRAStéphane Poulhies (FRA)Saur - Sojasuns.t.
8FRABenoit Daeninck (FRA)CC Nogent-Sur-Oises.t.
9SWIMarcel Aregger (SWI)Atlas Personal - Jakroos.t.
10FRAMorgan Kneisky (FRA)Roubaix Métropole Européenne de Lilles.t.
11FRALaurent Mangel (FRA)Saur - Sojasuns.t.
12FRAArnaud Molmy (FRA)Véranda Rideau 72s.t.
13FRABenjamin Giraud (FRA)VC La Pomme Marseilles.t.
14RUSIlnur Zakarin (RUS)Itera - Katushas.t.
15FRAFabien Bacquet (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
16FRAMathieu Chiocca (FRA)CC Etupes Le Doubss.t.
17FRAJimmy Turgis (FRA)CC Nogent-Sur-Oises.t.
18HUNPéter Kusztor (HUN)Atlas Personal - Jakroos.t.
19FRAMathieu Drujon (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
20FRAGuillaume Bonnet (FRA)Sco Dijon - Team Lapierres.t.
21FRAAlexis Bodiot (FRA)s.t.
22CZEPetr Vakoc (CZE)CC Etupes Le Doubss.t.
23NORVegard Robinson Bugge (NOR)Joker - Meridas.t.
24FRAGael Malacarne (FRA)Bretagne - Schullers.t.
25FRACésar Bihel (FRA)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
26FRAGeoffrey Rouat (FRA)s.t.
27NZLAlex Meenhorst (NZL)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
28FRAArmindo Fonseca (FRA)Bretagne - Schullers.t.
29JPNMiyataka Shimizu (JPN)Bridgestone Anchors.t.
30BELJohan Coenen (BEL)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
31FRAAlexis Coulon (FRA)Sco Dijon - Team Lapierres.t.
32NORLorents Ola Aasvold (NOR)Plussbank - BMCs.t.
33FRAYannick Martinez (FRA)VC La Pomme Marseilles.t.
34RUSSergey Pomoshnikov (RUS)Itera - Katushas.t.
35LUXTom Thill (LUX)s.t.
36NORChrister Rake (NOR)Joker - Meridas.t.
37GBRIan Bibby (GBR)Endura Racings.t.
38SWIPatrick Schelling (SWI)Atlas Personal - Jakroos.t.
39FRAClément Koretzky (FRA)VC La Pomme Marseilles.t.
40FRAPierre Bonnet (FRA)s.t.
41FRAMathieu Fernandes (FRA)CC Etupes Le Doubss.t.
42NORReidar Bohlin Borgersen (NOR)Joker - Meridas.t.
43FRAGuillaume Malle (FRA)Véranda Rideau 72s.t.
44FRANicolas Baldo (FRA)Atlas Personal - Jakroos.t.
45FRARomain Lejeune (FRA)UV Aubes.t.
46FRAJulien Guay (FRA)Roubaix Métropole Européenne de Lilles.t.
47FRAMaxime Mederel (FRA)Saur - Sojasuns.t.
48FRADimitri Le Boulch (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
49NORBjørn Tore Nilsen Hoem (NOR)s.t.
50FRAJohan Mombaerts (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
51FRAThomas Lebas (FRA)Bridgestone Anchors.t.
52FRABenjamin Pascual (FRA)Sco Dijon - Team Lapierres.t.
53NEDRemco Broers (NED)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
54FRAJulien Rabaud (FRA)UV Aubes.t.
55GERPaul Voss (GER)Endura Racings.t.
56FRAYohan Cauquil (FRA)VC La Pomme Marseilles.t.
57FRABrice Feillu (FRA)Saur - Sojasuns.t.
58FRAGeoffroy Lequatre (FRA)Bretagne - Schullers.t.
59FRAEric Berthou (FRA)Bretagne - Schullers.t.
60FRAStéphane Rossetto (FRA)CC Nogent-Sur-Oises.t.
61SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Endura Racings.t.
62POLTomasz Olejnick (POL)Véranda Rideau 72s.t.
63GERFlorian Salzinger (GER)Atlas Personal - Jakroos.t.
64GBRErick Rowsell (GBR)Endura Racings.t.
65FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Saur - Sojasuns.t.
66FRACyril Bessy (FRA)Saur - Sojasuns.t.
67FRADimitri Champion (FRA)Bretagne - Schullers.t.
68FRAFranck Vermeulen (FRA)Véranda Rideau 72s.t.
69FRAJean-Marc Marino (FRA)Saur - Sojasuns.t.
70GBRJonathan Tiernan-Locke (GBR)Endura Racing00:21
71FRAMatthieu Converset (FRA)CC Villeneuve Saint Germain - Soissons - AISnes.t.
72GBRAdam Yates (GBR)s.t.
73FRABoris Zimine (FRA)Roubaix Métropole Européenne de Lille03:15
74FRAJocelyn Lemperriere (FRA)Sco Dijon - Team Lapierres.t.
75FRAEmilien Clère (FRA)UV Aubes.t.
76RUSIgor Frolov (RUS)Itera - Katusha03:29
77FRASébastien Harbonnier (FRA)s.t.
78FRAPierre Luc Périchon (FRA)VC La Pomme Marseilles.t.
79FRAMaxime Pinel (FRA)Vélo Cub de Toucys.t.
80FRACamille Thominet (FRA)CC Villeneuve Saint Germain - Soissons - AISnes.t.
81AUSJohn Jack Anderson (AUS)Endura Racings.t.
82FRAYoann Barbas (FRA)s.t.
83FRALoic Forestier (FRA)Vélo Cub de Toucys.t.
84FRALucas Vincent (FRA)CC Etupes Le Doubss.t.
85FRARomain Delalot (FRA)CC Nogent-Sur-Oises.t.
86SWIJonathan Fumeaux (SWI)Atlas Personal - Jakroos.t.
87FRAPierre Garson (FRA)CC Nogent-Sur-Oises.t.
88FRAClément Penven (FRA)CC Nogent-Sur-Oises.t.
89FRAYann Guyot (FRA)s.t.
90FRAGaylord Cumont (FRA)Véranda Rideau 72s.t.
91LATToms Skujins (LAT)VC La Pomme Marseilles.t.
92RUSSergey Chernetskiy (RUS)Itera - Katushas.t.
93FRAFrederic Bichot (FRA)Véranda Rideau 7206:38
94RUSMaxim Razumov (RUS)Itera - Katushas.t.
95FRAPierre Luc Périchon (FRA)VC La Pomme Marseilles.t.
96FRAThomas Bouteille (FRA)09:08
97ESTGert Jõeäär (EST)CC Villeneuve Saint Germain - Soissons - AISnes.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved