All sports Site

Menu
Cycling - Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy - 2012 - Detailed results

Cycling - Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy - 2012 - Detailed results

Choice of a season :

Croatia

Results 2012

Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy 2012

CroatiaCroatia - 15th March 2012 - 18th March 2012


General classification - 17th March 2012


1AUTMarkus Eibegger (AUT)Arbö Gourmetfein Wels11:37:45
2NEDDanny Van Poppel (NED)Rabobank Continental Team00:03
3SLOMarko Kump (SLO)Adria Mobil00:05
4CROKristijan Durasek (CRO)Adria Mobil00:14
5UKRVolodymyr Bileka (UKR)Konya Torku Seker Spor00:16
6NEDMarc Goos (NED)Rabobank Continental Team00:23
7CZEJiri Hudecek (CZE)Whirlpool - Authors.t.
8CROMatija Kvasina (CRO)Loborika - Favorit00:27
9RUSSergey Pomoshnikov (RUS)Itera - Katusha00:31
10NEDDaan Olivier (NED)Rabobank Continental Teams.t.
11SLOJan Polanc (SLO)Radenskas.t.
12AUTRiccardo Zoidl (AUT)Arbö Gourmetfein Wels00:38
13RUSIlnur Zakarin (RUS)Itera - Katusha00:41
14SLOLuka Mezgec (SLO)Sava00:45
15SLOVladimir Kerkez (SLO)Sava00:47
16SLOBlaz Furdi (SLO)Tirol00:57
17CZETomás Buchácek (CZE)Whirlpool - Author01:00
18GERNiklas Arndt (GER)LKT Team Brandenburg01:01
19NORHaavard Blikra (NOR)Oster Hus - Ridley01:02
20GERStefan Schäfer (GER)Nsp - Ghost01:22
21SVKMarek Canecky (SVK)Salcano - Manisaspor01:24
22ITARoberto Cesaro (ITA)Meridiana - Kamen01:25
23AUTHans-Jörg Leopold (AUT)WSA - Viperbike01:26
24NEDMarco Minnaard (NED)Rabobank Continental Teams.t.
25SLOKlemen Stimulak (SLO)Radenska01:34
26NEDIvar Slik (NED)Rabobank Continental Team01:36
27NORSven Erik Bystrøm (NOR)Oster Hus - Ridley01:41
28ITAMaurizio Biondo (ITA)Meridiana - Kamen01:45
29SLONik Burjek (SLO)Sava01:54
30SLOAndi Bajc (SLO)Salcano - Manisaspor01:55
31SLOJure Golcer (SLO)Tirol02:02
32ITAAlberto Di Lorenzo (ITA)Meridiana - Kamen02:03
33USALawrence Warbasse (USA)BMC - Hincapie02:04
34RUSIgor Frolov (RUS)Itera - Katusha02:11
35AUTStefan Praxmarer (AUT)Tirol02:14
36SVKPatrik Tybor (SVK)Dukla Trencin - Trek02:30
37CZEStanislav Kozubek (CZE)Whirlpool - Author02:41
38AUTMarkus Götz (AUT)WSA - Viperbike02:51
39SCGEsad Hasanovic (SCG)Serbia National Team02:52
40GERBenjamin Edmüller (GER)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer02:58
41UKRAnatoliy Pakhtusov (UKR)ISD - Lampre02:59
42ITAPaolo Morbiato (ITA)03:00
43AUTMichael Gaubitzer (AUT)03:04
44CZETomás Danacík (CZE)Whirlpool - Author03:05
45NEDBrian Megens (NED)Rabobank Continental Team03:10
46GERChristian Mager (GER)Heizomat03:12
47AUTDominik Hrinkow (AUT)Vorarlberg03:17
48USAAnders Kingsland Newbury (USA)Chipotle Development Team03:19
49GERChristoph Springer (GER)Specialized Concept Store03:20
50SLOLuka Pibernik (SLO)Radenska03:21
51GERRalf Matzka (GER)Thüringer Energie Team03:23
52SCGZsolt Dér (SCG)Serbia National Teams.t.
53GERFranz Josef Streit (GER)03:25
54AUTFlorian Gaugl (AUT)Vorarlberg03:26
55CROEmanuel Kiserlovski (CRO)Loborika - Favorit03:32
56USATanner Putt (USA)BMC - Hincapie03:33
57POLMariusz Witecki (POL)Bank Bgz03:36
58GERNikodemus Holler (GER)Specialized Concept Stores.t.
59USARobbie Squire (USA)Chipotle Development Team03:42
60SLOBostjan Rezman (SLO)Loborika - Favorit03:55
61RUSSergey Chernetskiy (RUS)Itera - Katusha03:58
62ITAHenry Frusto (ITA)Nippo04:04
63GERFlorian Volk (GER)04:12
64NORAudun Brekke Fløtten (NOR)Joker - Merida04:16
65SCGGabor Kasa (SCG)Salcano - Manisaspor04:23
66SLOJure Bitenc (SLO)Sava04:30
67GERPeter Renner (GER)04:33
68GERFlorian Bissinger (GER)Vorarlberg04:37
69GERMario Vogt (GER)Specialized Concept Store04:50
70SLODejan Bajt (SLO)04:53
71SLOMatej Gnezda (SLO)Adria Mobils.t.
72ITAAngelo Ciccone (ITA)04:55
73NORChrister Jensen (NOR)Joker - Meridas.t.
74NORHåkon Frengstad Berger (NOR)04:56
75POLKrzysztof Jezowski (POL)Bank Bgz05:00
76TURFatih Harmanci (TUR)Salcano - Manisaspor05:06
77SLOKristjan Fajt (SLO)Adria Mobil05:09
78POLLukasz Bodnar (POL)Bank Bgz05:13
79BULIvaïlo Gabrovski (BUL)Konya Torku Seker Spor05:17
80POLBlazej Janiaczyk (POL)Bank Bgz05:27
81GERWolfgang Brandl (GER)05:29
82GERHenning Bommel (GER)LKT Team Brandenburg05:39
83NOREirik Kasa Jarlseth (NOR)Joker - Merida05:44
84GERAndre Benoit (GER)05:50
85SLOMatej Marin (SLO)Arbö Gourmetfein Wels05:54
86CRORadoslav Rogina (CRO)Adria Mobil06:08
87SCGIvan Stevic (SCG)Salcano - Manisaspor06:14
88GERRaphael Freienstein (GER)06:40
89JPNRyouhei Komori (JPN)Nippo06:50
90AUTJan Sokol (AUT)Arbö Gourmetfein Wels06:51
91UKRYuri Metlushenko (UKR)Konya Torku Seker Spor07:17
92NORFilip Eidsheim (NOR)Oster Hus - Ridley07:26
93USAPaul Lynch (USA)07:35
94GERKersten Thiele (GER)LKT Team Brandenburg07:39
95NORAlexander Randin (NOR)Ringeriks - Kraft Look08:01
96SLOJan Tratnik (SLO)Radenska08:10
97SCGMarko Stankovic (SCG)08:14
98AUTMartin Schöffmann (AUT)WSA - Viperbike08:22
99AUTAndreas Hofer (AUT)Vorarlberg08:36
100AUTDavid Wöhrer (AUT)Tirol08:49
101GERMichael Hümbert (GER)08:53
102SLOTim Mikelj (SLO)Sava08:54
103SLORobert Jenko (SLO)Radenska08:55
104ITAChristian Grazian (ITA)09:29
105AUTChristian Pavitschitz (AUT)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer09:37
106NORFredrik Strand Galta (NOR)Oster Hus - Ridley09:43
107RUSAlexander Foliforov (RUS)Itera - Katusha09:45
108GERJohannes Kahra (GER)Thüringer Energie Team09:47
109NORMax Emil Boholm Kørner (NOR)Ringeriks - Kraft Look09:50
110CROHrvoje Miholjevic (CRO)Loborika - Favorit09:59
111SLOAndrej Rajsp (SLO)Radenska10:12
112UKROleksand Martynenko (UKR)ISD - Lampre10:21
113AUTPatrick Konrad (AUT)Vorarlberg10:32
114SCGNebojsa Jovanovic (SCG)Serbia National Team10:38
115CZEAdam Homolka (CZE)WSA - Viperbike10:40
116GERFabian Bruno (GER)Heizomat10:43
117CZEMartin Boubal (CZE)10:52
118TURAhmet Akdilek (TUR)Salcano - Manisaspor11:08
119NORAugust Jensen (NOR)11:47
120AUTDaniel Hufnagel (AUT)11:49
121AUTChristoph Sokoll (AUT)Tirol11:55
122GERMarius Jessenberger (GER)Heizomats.t.
123AUTHarald Totschnig (AUT)Tirol12:01
124GERJakob Steigmiller (GER)Thüringer Energie Team12:29
125GERMaximilian Hornung (GER)12:37
126CROLuka Grubic (CRO)Meridiana - Kamen12:51
127GERYannick Mayer (GER)Nsp - Ghost13:08
128AUTWerner Riebenbauer (AUT)Arbö Gourmetfein Wels13:35
129GERLucas Liß (GER)13:44
130SVKMatej Vysna (SVK)Dukla Trencin - Trek13:46
131TURMirac Kal (TUR)Konya Torku Seker Spor13:47
132NORJohan Fredrik Ziesler (NOR)Oster Hus - Ridley13:51
133GERChristopher Schunk (GER)14:29
134NORMartin Uthus (NOR)Ringeriks - Kraft Look14:49
135AUTWolfgang Geisler (AUT)WSA - Viperbike15:04
136AUTAndreas Graf (AUT)Arbö Gourmetfein Wels15:05
137GERFabian Holzmeier (GER)16:23
138SLOJure Zrimsek (SLO)Sava16:38
139SVKMartin Mahdar (SVK)Dukla Trencin - Trek16:53
140NORKjetil Andreas Ertsås (NOR)17:45
141NORSindre Skjøstad Lunke (NOR)18:15
142GERMatthias Plarre (GER)LKT Team Brandenburg19:56
143AUTLukas Winter (AUT)20:17
144UKRVitaliy Popkov (UKR)ISD - Lampre20:20
145SLOPavel Gorenc (SLO)Adria Mobils.t.
146AUTAlexander Dürager (AUT)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer20:59
147AUTAlexander Schrangl (AUT)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer21:38
148GERFabian Schnaidt (GER)Specialized Concept Store22:04
149AUTThomas Hasibeder (AUT)Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer22:21
150CROJuraj Ugrinic (CRO)Loborika - Favorit23:06
151NORMikael Schou (NOR)Ringeriks - Kraft Look24:03
152GERMarkus Schwarzhuber (GER)24:29
153JPNKohei Uchima (JPN)Nippo27:26
154ITAVincenzo Garofalo (ITA)Nippo27:32
155UKRVolodymyr Dzhus (UKR)ISD - Lampre31:06

Prologue - Umag - 2 km - 15th March 2012Time Trial


1NEDIvar Slik (NED)Rabobank Continental Team00:02:27
2NEDDanny Van Poppel (NED)Rabobank Continental Teams.t.
3SLOMarko Kump (SLO)Adria Mobil00:01
4SLOLuka Mezgec (SLO)Sava00:02
5GERNiklas Arndt (GER)LKT Team Brandenburgs.t.
6NORFilip Eidsheim (NOR)Oster Hus - Ridley00:03
7USATanner Putt (USA)BMC - Hincapie00:04
8SLOKlemen Stimulak (SLO)Radenskas.t.
9SLOBlaz Furdi (SLO)Tirols.t.
10NORMax Emil Boholm Kørner (NOR)Ringeriks - Kraft Looks.t.
11SLOJure Zrimsek (SLO)Sava00:05
12AUTRiccardo Zoidl (AUT)Arbö Gourmetfein Welss.t.
13NORMarius Andre Hafsås (NOR)Ringeriks - Kraft Looks.t.
14NEDMarc Goos (NED)Rabobank Continental Teams.t.
15NEDDaan Olivier (NED)Rabobank Continental Teams.t.
16SLOMatej Gnezda (SLO)Adria Mobils.t.
17CZEJiri Hudecek (CZE)Whirlpool - Author00:06
18USAAnders Kingsland Newbury (USA)Chipotle Development Teams.t.
19GERJakob Steigmiller (GER)Thüringer Energie Teams.t.
20GERLucas Liß (GER)s.t.
21NORSven Erik Bystrøm (NOR)Oster Hus - Ridleys.t.
22CRORadoslav Rogina (CRO)Adria Mobils.t.
23GERYannick Mayer (GER)Nsp - Ghosts.t.
24GERJohannes Kahra (GER)Thüringer Energie Teams.t.
25NORMartin Uthus (NOR)Ringeriks - Kraft Looks.t.

Stage 1 - Hotel Diamont - Labin - 159 km - 16th March 2012Escape


1SLOMarko Kump (SLO)Adria Mobil03:50:41
2SLOJan Polanc (SLO)Radenska00:09
3AUTMarkus Eibegger (AUT)Arbö Gourmetfein Welss.t.
4NORHaavard Blikra (NOR)Oster Hus - Ridleys.t.
5NEDMarc Goos (NED)Rabobank Continental Teams.t.
6AUTRiccardo Zoidl (AUT)Arbö Gourmetfein Welss.t.
7CZETomás Buchácek (CZE)Whirlpool - Authors.t.
8CROKristijan Durasek (CRO)Adria Mobils.t.
9RUSSergey Pomoshnikov (RUS)Itera - Katushas.t.
10UKRVolodymyr Bileka (UKR)Konya Torku Seker Spors.t.
11NEDDanny Van Poppel (NED)Rabobank Continental Teams.t.
12CROMatija Kvasina (CRO)Loborika - Favorits.t.
13GERNiklas Arndt (GER)LKT Team Brandenburgs.t.
14NEDDaan Olivier (NED)Rabobank Continental Teams.t.
15RUSIlnur Zakarin (RUS)Itera - Katushas.t.
16NORSven Erik Bystrøm (NOR)Oster Hus - Ridleys.t.
17SLOVladimir Kerkez (SLO)Savas.t.
18SLOMatej Gnezda (SLO)Adria Mobils.t.
19SLOBlaz Furdi (SLO)Tirols.t.
20CZEJiri Hudecek (CZE)Whirlpool - Authors.t.
21GERStefan Schäfer (GER)Nsp - Ghost00:25
22SVKMarek Canecky (SVK)Salcano - Manisaspor00:28
23RUSMaxim Razumov (RUS)Itera - Katushas.t.
24ITAMaurizio Biondo (ITA)Meridiana - Kamens.t.
25AUTMartin Schöffmann (AUT)WSA - Viperbikes.t.

Stage 2 - Vrsar - Motovun - 157 km - 17th March 2012Escape


1AUTMarkus Eibegger (AUT)Arbö Gourmetfein Wels03:56:11
2UKRVolodymyr Bileka (UKR)Konya Torku Seker Spor00:04
3CROKristijan Durasek (CRO)Adria Mobils.t.
4NEDDanny Van Poppel (NED)Rabobank Continental Teams.t.
5NEDMarc Goos (NED)Rabobank Continental Team00:11
6CROMatija Kvasina (CRO)Loborika - Favorits.t.
7CZEJiri Hudecek (CZE)Whirlpool - Authors.t.
8ITAAlberto Di Lorenzo (ITA)Meridiana - Kamens.t.
9RUSSergey Pomoshnikov (RUS)Itera - Katushas.t.
10SLOLuka Mezgec (SLO)Savas.t.
11SLOJure Golcer (SLO)Tirols.t.
12AUTPatrick Konrad (AUT)Vorarlberg00:19
13NEDDaan Olivier (NED)Rabobank Continental Teams.t.
14SLOMarko Kump (SLO)Adria Mobil00:22
15SLOJan Polanc (SLO)Radenska00:24
16RUSIlnur Zakarin (RUS)Itera - Katusha00:27
17AUTRiccardo Zoidl (AUT)Arbö Gourmetfein Welss.t.
18ITAHenry Frusto (ITA)Nippo00:31
19NORStian Remme (NOR)Joker - Meridas.t.
20USALawrence Warbasse (USA)BMC - Hincapie00:33
21SLOVladimir Kerkez (SLO)Savas.t.
22NEDMarco Minnaard (NED)Rabobank Continental Team00:42
23SLOBlaz Furdi (SLO)Tirol00:47
24SVKMarek Canecky (SVK)Salcano - Manisaspors.t.
25NORHaavard Blikra (NOR)Oster Hus - Ridleys.t.

Stage 3 - Pazin - Umag - 169 km - 18th March 2012Sprint


1GERNiklas Arndt (GER)LKT Team Brandenburg03:48:23
2NEDDanny Van Poppel (NED)Rabobank Continental Teams.t.
3SLOMarko Kump (SLO)Adria Mobils.t.
4SLOLuka Mezgec (SLO)Savas.t.
5SCGIvan Stevic (SCG)Salcano - Manisaspors.t.
6ITARoberto Cesaro (ITA)Meridiana - Kamens.t.
7GERRalf Matzka (GER)Thüringer Energie Teams.t.
8SLORobert Jenko (SLO)Radenskas.t.
9NEDDaan Olivier (NED)Rabobank Continental Teams.t.
10ITAAngelo Ciccone (ITA)s.t.
11AUTMarkus Eibegger (AUT)Arbö Gourmetfein Welss.t.
12CROKristijan Durasek (CRO)Adria Mobils.t.
13UKRVolodymyr Bileka (UKR)Konya Torku Seker Spors.t.
14AUTJan Sokol (AUT)Arbö Gourmetfein Welss.t.
15GERAndre Benoit (GER)s.t.
16NORHaavard Blikra (NOR)Oster Hus - Ridleys.t.
17NEDIvar Slik (NED)Rabobank Continental Teams.t.
18CZEAdam Homolka (CZE)WSA - Viperbikes.t.
19ITAMaurizio Biondo (ITA)Meridiana - Kamens.t.
20SLOJan Tratnik (SLO)Radenskas.t.
21NORFilip Eidsheim (NOR)Oster Hus - Ridleys.t.
22NEDMarco Minnaard (NED)Rabobank Continental Teams.t.
23NORSven Erik Bystrøm (NOR)Oster Hus - Ridleys.t.
24NORAudun Brekke Fløtten (NOR)Joker - Meridas.t.
25USATanner Putt (USA)BMC - Hincapies.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved