All sports Site

Menu
Cycling - Vuelta a Burgos - 2012 - Detailed results

Cycling - Vuelta a Burgos - 2012 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2012

Vuelta a Burgos 2012

SpainSpain - 1st August 2012 - 5th August 2012


General classification - 5th August 2012


1SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Team Katusha18:14:12
2COLSergio Luis Henao Montoya (COL)Team Ineos00:10
3COLJohan Esteban Chaves Rubio (COL)Colombia Es Passion - Coldeportes00:16
4ITAFranco Pellizotti (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela00:50
5SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Movistar00:58
6NEDRobert Gesink (NED)Rabobank01:03
7ITAGiovanni Visconti (ITA)Movistar01:09
8ITAEros Capecchi (ITA)Liquigas - Cannondale01:28
9SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadi01:29
10NEDTom Dumoulin (NED)Argos - Shimano01:43
11ITAStefano Garzelli (ITA)Acqua & Sapone02:00
12SPADavid Arroyo Duran (SPA)Movistar02:31
13SPAGorka Verdugo Marcotegui (SPA)Euskaltel - Euskadi02:42
14PORAndré Fernando Martins Cardoso (POR)Caja Rural02:52
15ITARiccardo Chiarini (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela03:01
16COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Colombia Es Passion - Coldeportes03:04
17SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Caja Rural03:16
18COLJohn Darwin Atapuma Hurtado (COL)Colombia Es Passion - Coldeportes03:20
19SPADavid Lopez Garcia (SPA)Movistar03:46
20FRARémi Pauriol (FRA)Fdj - Big Mat03:51
21COLCayetano José Sarmiento Tunarrosa (COL)Liquigas - Cannondale04:29
22BELSander Armée (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator04:32
23FRAThierry Hupond (FRA)Argos - Shimano04:37
24SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)Team Katusha05:02
25ITADanilo Di Luca (ITA)Acqua & Sapone05:08
26FRAArnaud Courteille (FRA)Fdj - Big Mat05:17
27SPAAlberto Losada Alguacil (SPA)Team Katusha05:26
28SPAMoises Dueñas Nevado (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leon05:32
29COLJavier Alberto Gonzalez Barrera (COL)Colombia Es Passion - Coldeportes05:43
30PORHernâni Brôco (POR)Caja Rural05:50
31SPAIban Velasco Murillo (SPA)Euskaltel - Euskadi05:52
32FRAAlexandre Geniez (FRA)Argos - Shimano06:10
33NEDBauke Mollema (NED)Rabobank06:25
34SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Movistar06:58
35SPARubén Plaza Molina (SPA)Movistar06:59
36SPAMarcos Garcia Fernandez (SPA)Caja Rural07:24
37FRADavid Le Lay (FRA)Saur - Sojasun07:27
38SPAAdrian Palomares Villaplana (SPA)Andalucia07:40
39ITAFrancesco Reda (ITA)Acqua & Sapone07:57
40COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Colombia Es Passion - Coldeportes08:11
41GERJohannes Fröhlinger (GER)Argos - Shimano08:18
42GERPaul Martens (GER)Rabobank08:37
43SPAAngel Madrazo Ruiz (SPA)Movistar08:38
44FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Saur - Sojasun08:40
45ITAEmanuele Sella (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela08:44
46SPAJuan Jose Oroz Ugalde (SPA)Euskaltel - Euskadi09:03
47POLMaciej Paterski (POL)Liquigas - Cannondale09:56
48SPACarlos Verona Quintanilla (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leon09:58
49ITAFabio Taborre (ITA)Acqua & Sapone10:11
50COLCarlos Alberto Betancur Gómez (COL)Acqua & Sapone10:15
51BELPieter Serry (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator10:20
52SPAMikel Landa Meana (SPA)Euskaltel - Euskadi10:26
53COLMichael Rodriguez Galindo (COL)Colombia Es Passion - Coldeportes10:57
54FRARomain Sicard (FRA)Euskaltel - Euskadi10:59
55SPAMikel Astarloza Chaurreau (SPA)Euskaltel - Euskadi11:07
56ITAMassimo Codol (ITA)Acqua & Sapone11:11
57COLDalivier Ospina Navarro (COL)Colombia Es Passion - Coldeportes11:29
58SPAXabier Zandio Echaide (SPA)Team Ineos12:41
59FRAArnaud Gérard (FRA)Fdj - Big Mat12:42
60BELArthur Vanoverberghe (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator12:49
61URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rural12:53
62FRAJérémie Galland (FRA)Saur - Sojasun12:54
63CANChristian Meier (CAN)Orica - Greenedge13:04
64SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Team Ineos13:13
65CROVladimir Miholjevic (CRO)Acqua & Sapone13:24
66FINJussi Veikkanen (FIN)Fdj - Big Mat13:35
67SPAÁngel Vicioso Arcos (SPA)Team Katusha13:39
68ITADaniele Ratto (ITA)Liquigas - Cannondale14:28
69AUSCameron Meyer (AUS)Orica - Greenedge15:08
70JPNYukihiro Doi (JPN)Argos - Shimano15:33
71AUSSimon Clarke (AUS)Orica - Greenedge16:29
72ITAFabio Felline (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela16:31
73SWETobias Ludvigsson (SWE)Argos - Shimano16:37
74FRAThomas Damuseau (FRA)Argos - Shimano16:38
75SPACarlos Barbero Cuesta (SPA)Orbea16:40
76FRAMaxime Mederel (FRA)Saur - Sojasun16:46
77SPAJosé Vicente Toribio Alcolea (SPA)Andalucia16:58
78SPAMikel Bizkarra Etxeguibel (SPA)Orbea18:05
79AUSAllan Davis (AUS)Orica - Greenedge18:28
80GBRIan Stannard (GBR)Team Ineos20:08
81BELKevin De Jonghe (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator20:48
82POLSylvester Szmyd (POL)Liquigas - Cannondales.t.
83SPAPablo Lechuga Rodriguez (SPA)Andalucia21:19
84DENMatti Breschel (DEN)Rabobank21:26
85BELZico Waeytens (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercators.t.
86SPAXavier Florencio Cabre (SPA)Team Katusha21:42
87ITAAntonio Santoro (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela22:02
88SPAJesus Rosendo Prado (SPA)Andalucia23:07
89SPAFrancisco Javier Aramendia Llorente (SPA)Caja Rural23:14
90GERGrischa Niermann (GER)Rabobank24:02
91BELPreben Van Hecke (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator24:34
92SPAJavier Ramirez Abeja (SPA)Andalucia24:56
93SPAJavier Chacón Quesada (SPA)Andalucia24:57
94FRABenoît Vaugrenard (FRA)Fdj - Big Mat25:12
95FRAArnold Jeannesson (FRA)Fdj - Big Mat25:47
96COLJuan Pablo Forero Carreno (COL)Colombia Es Passion - Coldeportes27:13
97ITACristiano Salerno (ITA)Liquigas - Cannondale27:32
98ITAMarzio Bruseghin (ITA)Movistars.t.
99FRAJean-Lou Païni (FRA)Saur - Sojasuns.t.
100USADanny Pate (USA)Team Ineos27:34
101SPASergio Carrasco Garcia (SPA)Andalucia27:49
102SPAAritz Bagües Kalparsoro (SPA)Orbea27:58
103AUSTravis Meyer (AUS)Orica - Greenedge28:19
104ITAAlessandro Donati (ITA)Acqua & Sapone29:00
105NZLJulian Dean (NZL)Orica - Greenedge30:27
106SPADavid Belda Garcia (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leon30:54
107SPAHaritz Orbe Urrutia (SPA)Orbea30:59
108SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Euskaltel - Euskadi31:05
109SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Orbea31:07
110SPAFrancisco Manuel Anton Marin (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leon31:10
111SPALluís Guillermo Mas Bonet (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leon32:02
112FRAPaul Poux (FRA)Saur - Sojasun32:29
113SPAAritz Etxebarria Etxebarria (SPA)Orbea33:01
114CHNCheng Ji (CHN)Argos - Shimano33:50
115SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Caja Rural33:56
116NEDJos Van Emden (NED)Rabobank34:24
117SPAFrancisco Javier Moreno Allue (SPA)Androni Giocattoli - Venezuela35:58
118BELStijn Neirynck (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator36:48
119SPAAitor Galdos Alonso (SPA)Caja Rural37:13
120PORJóni Silva Brandão (POR)Burgos - BH - Castilla y Leon38:01

Stage 1 - Miranda De Ebro - Complejo Kárstico Ojo Guareña - 135 km - 1st August 2012Escape


1SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Team Katusha03:01:25
2COLSergio Luis Henao Montoya (COL)Team Ineoss.t.
3DENMatti Breschel (DEN)Rabobanks.t.
4AUSAllan Davis (AUS)Orica - Greenedges.t.
5FRANacer Bouhanni (FRA)Fdj - Big Mats.t.
6ITAFabio Taborre (ITA)Acqua & Sapone00:02
7ITAGiovanni Visconti (ITA)Movistars.t.
8ITAFranco Pellizotti (ITA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
9COLJohan Esteban Chaves Rubio (COL)Colombia Es Passion - Coldeportess.t.
10ITADanilo Di Luca (ITA)Acqua & Sapones.t.
11ITAStefano Garzelli (ITA)Acqua & Sapones.t.
12NEDTom Dumoulin (NED)Argos - Shimano00:06
13SPAGorka Verdugo Marcotegui (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
14BELPieter Serry (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercators.t.
15PORAndré Fernando Martins Cardoso (POR)Caja Rurals.t.
16FRARémi Pauriol (FRA)Fdj - Big Mats.t.
17ITAFabio Felline (ITA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
18SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Movistars.t.
19SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Caja Rurals.t.
20NEDRobert Gesink (NED)Rabobanks.t.
21COLRigoberto Uran Uran (COL)Team Ineoss.t.
22SPACarlos Barbero Cuesta (SPA)Orbeas.t.
23FRAAlexandre Geniez (FRA)Argos - Shimanos.t.
24SPADavid Arroyo Duran (SPA)Movistars.t.
25BELEliot Lietaer (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercators.t.

Stage 2 - Burgos - 159 km - 2nd August 2012Escape


1SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Team Katusha03:11:14
2COLSergio Luis Henao Montoya (COL)Team Ineos00:02
3AUSSimon Clarke (AUS)Orica - Greenedge00:07
4ITAGiovanni Visconti (ITA)Movistar00:09
5COLRigoberto Uran Uran (COL)Team Ineoss.t.
6SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Caja Rurals.t.
7DENMatti Breschel (DEN)Rabobanks.t.
8ITAStefano Garzelli (ITA)Acqua & Sapones.t.
9COLJohan Esteban Chaves Rubio (COL)Colombia Es Passion - Coldeportess.t.
10FRAAlexandre Geniez (FRA)Argos - Shimanos.t.
11ITAEros Capecchi (ITA)Liquigas - Cannondales.t.
12FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Saur - Sojasuns.t.
13SPAGorka Verdugo Marcotegui (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
14SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Movistars.t.
15NEDRobert Gesink (NED)Rabobanks.t.
16NEDTom Dumoulin (NED)Argos - Shimanos.t.
17ITADaniele Ratto (ITA)Liquigas - Cannondales.t.
18ITADanilo Di Luca (ITA)Acqua & Sapone00:16
19BELEliot Lietaer (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercators.t.
20ITARiccardo Chiarini (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela00:17
21GERPaul Martens (GER)Rabobanks.t.
22BELZico Waeytens (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercators.t.
23PORAndré Fernando Martins Cardoso (POR)Caja Rurals.t.
24POLMaciej Paterski (POL)Liquigas - Cannondales.t.
25SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.

Stage 3 - Santo Domingo De Silos - Lerma - 159 km - 3rd August 2012Sprint


1DENMatti Breschel (DEN)Rabobank03:52:35
2FRANacer Bouhanni (FRA)Fdj - Big Mats.t.
3GBRBen Swift (GBR)Team Ineoss.t.
4AUSAllan Davis (AUS)Orica - Greenedges.t.
5ITADaniele Ratto (ITA)Liquigas - Cannondales.t.
6SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Orbeas.t.
7JPNYukihiro Doi (JPN)Argos - Shimanos.t.
8FRAJérémie Galland (FRA)Saur - Sojasuns.t.
9ITAGiovanni Visconti (ITA)Movistars.t.
10ITAStefano Garzelli (ITA)Acqua & Sapones.t.
11SPAFrancisco Javier Moreno Allue (SPA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
12BELZico Waeytens (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercators.t.
13ITAFabio Taborre (ITA)Acqua & Sapones.t.
14SPACarlos Barbero Cuesta (SPA)Orbeas.t.
15BELPieter Serry (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercators.t.
16SPAJuan José Lobato del Valle (SPA)Andalucias.t.
17COLJuan Pablo Forero Carreno (COL)Colombia Es Passion - Coldeportess.t.
18BELEliot Lietaer (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercators.t.
19SPAFrancisco Manuel Anton Marin (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leons.t.
20FRAThomas Damuseau (FRA)Argos - Shimanos.t.
21FRAArnold Jeannesson (FRA)Fdj - Big Mats.t.
22NEDCoen Vermeltfoort (NED)Rabobanks.t.
23ITAFabio Felline (ITA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
24GERJohannes Fröhlinger (GER)Argos - Shimanos.t.
25SPALluís Guillermo Mas Bonet (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leons.t.

Stage 4 - Doña Santos - Ciudad Romana De Clunia - 170 km - 4th August 2012Medium mountain


1GERPaul Martens (GER)Rabobank03:50:35
2SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Team Katusha00:02
3AUSSimon Clarke (AUS)Orica - Greenedge00:05
4FRANacer Bouhanni (FRA)Fdj - Big Mats.t.
5ITAStefano Garzelli (ITA)Acqua & Sapones.t.
6DENMatti Breschel (DEN)Rabobank00:06
7NEDTom Dumoulin (NED)Argos - Shimanos.t.
8FRAJérémie Galland (FRA)Saur - Sojasun00:09
9ITAFrancesco Reda (ITA)Acqua & Sapones.t.
10ITADaniele Ratto (ITA)Liquigas - Cannondales.t.
11ITAEros Capecchi (ITA)Liquigas - Cannondales.t.
12NEDRobert Gesink (NED)Rabobank00:14
13ITAGiovanni Visconti (ITA)Movistar00:27
14NEDBauke Mollema (NED)Rabobank00:29
15COLJohan Esteban Chaves Rubio (COL)Colombia Es Passion - Coldeportess.t.
16ITAFranco Pellizotti (ITA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
17SPAGorka Verdugo Marcotegui (SPA)Euskaltel - Euskadi00:32
18COLSergio Luis Henao Montoya (COL)Team Ineoss.t.
19SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Movistar00:35
20FRAAlexandre Geniez (FRA)Argos - Shimano00:36
21SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Team Ineos00:37
22SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Movistars.t.
23FRARémi Pauriol (FRA)Fdj - Big Mats.t.
24RUSAlexandr Kolobnev (RUS)Team Katushas.t.
25PORAndré Fernando Martins Cardoso (POR)Caja Rural00:40

Stage 5 - Comarca Pinares - Laguna De Neila - 170 km - 5th August 2012Medium mountain


1COLJohan Esteban Chaves Rubio (COL)Colombia Es Passion - Coldeportes04:17:59
2COLSergio Luis Henao Montoya (COL)Team Ineoss.t.
3SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadi00:11
4SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Team Katusha00:22
5ITAFranco Pellizotti (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela00:26
6SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Movistar00:32
7SPAMikel Landa Meana (SPA)Euskaltel - Euskadi00:48
8ITAGiovanni Visconti (ITA)Movistar00:55
9NEDRobert Gesink (NED)Rabobank00:58
10SPADavid Arroyo Duran (SPA)Movistar01:16
11ITADanilo Di Luca (ITA)Acqua & Sapone01:23
12ITAEros Capecchi (ITA)Liquigas - Cannondale01:28
13SPADavid Lopez Garcia (SPA)Movistar01:29
14COLJohn Darwin Atapuma Hurtado (COL)Colombia Es Passion - Coldeportess.t.
15AUSCameron Meyer (AUS)Orica - Greenedge01:30
16FRARomain Sicard (FRA)Euskaltel - Euskadi01:36
17SPAAlberto Losada Alguacil (SPA)Team Katusha01:38
18FRAArnaud Courteille (FRA)Fdj - Big Mat01:39
19NEDTom Dumoulin (NED)Argos - Shimano01:46
20SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)Team Katusha02:02
21SPAMarcos Garcia Fernandez (SPA)Caja Rurals.t.
22BELSander Armée (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator02:04
23COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Colombia Es Passion - Coldeportes02:08
24ITAStefano Garzelli (ITA)Acqua & Sapones.t.
25PORAndré Fernando Martins Cardoso (POR)Caja Rural02:13
26ITARiccardo Chiarini (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela02:16
27SPAGorka Verdugo Marcotegui (SPA)Euskaltel - Euskadi02:19
28SPAMikel Bizkarra Etxeguibel (SPA)Orbea02:25
29SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Caja Rural02:39
30SPAAdrian Palomares Villaplana (SPA)Andalucia02:47
31URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rural03:15
32FRARémi Pauriol (FRA)Fdj - Big Mats.t.
33PORHernâni Brôco (POR)Caja Rural03:25
34COLJavier Alberto Gonzalez Barrera (COL)Colombia Es Passion - Coldeportes03:27
35COLCayetano José Sarmiento Tunarrosa (COL)Liquigas - Cannondale03:31

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved