All sports Site

Menu
Cycling - Prueba Villafranca de Ordizia - Clásica de Ordizia - 2012 - Detailed results

Cycling - Prueba Villafranca de Ordizia - Clásica de Ordizia - 2012 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2012

Prueba Villafranca de Ordizia - Clásica de Ordizia 2012

SpainSpain - 25th July 2012


Prueba Villafranca de Ordizia - Clásica de Ordizia - 25th July 2012


1SPAGorka Izagirre Insausti (SPA)Euskaltel - Euskadi04:03:17
2COLJohan Esteban Chaves Rubio (COL)Colombia Es Passion - Coldeportess.t.
3COLMiguel Angel Rubiano Chavez (COL)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
4CRCAndrey Amador Bipkazacova (CRC)Movistars.t.
5COLJeffry Johan Romero Corredor (COL)Colombia Es Passion - Coldeportess.t.
6SPAPedro Merino Criado (SPA)Gios - Deysers.t.
7URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rurals.t.
8SPADavid Lopez Garcia (SPA)Movistars.t.
9SPAMoises Dueñas Nevado (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leons.t.
10ITAEmanuele Sella (ITA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
11SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Caja Rural00:15
12SPAJesús Herrada Lopez (SPA)Movistar01:16
13RUSMikhail Antonov (RUS)Lokosphinxs.t.
14RUSSergey Firsanov (RUS)Rusvelos.t.
15RUSDmitry Kozontchuk (RUS)Rusvelos.t.
16SPAMiguel Minguez Ayala (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
17SPAMarcos Garcia Fernandez (SPA)Caja Rurals.t.
18SPADavid Belda Garcia (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leons.t.
19ITARiccardo Chiarini (ITA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
20SPAJaume Rovira Pous (SPA)Gios - Deyser01:18
21RUSArtem Ovechkin (RUS)Rusvelo01:52
22SPAEloy Ruiz Pinto (SPA)Andalucias.t.
23SPAPablo Lechuga Rodriguez (SPA)Andalucia02:11
24SPAAngel Madrazo Ruiz (SPA)Movistar02:25
25SPAHaritz Orbe Urrutia (SPA)Orbeas.t.
26SPAJosé Antonio Carrasco Ramirez (SPA)s.t.
27SPAEnrique Sanz Unzue (SPA)Movistars.t.
28SPAAitor Galdos Alonso (SPA)Caja Rurals.t.
29SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Movistars.t.
30SPAFrancisco Jose Pacheco Torres (SPA)Gios - Deysers.t.
31COLWilson Alexander Marentes Torres (COL)Colombia Es Passion - Coldeportess.t.
32SPASalvador Guardiola Tora (SPA)Gios - Deysers.t.
33COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Colombia Es Passion - Coldeportess.t.
34SPAJordi Simón Casulleras (SPA)Andalucias.t.
35RUSSergey Belykh (RUS)Lokosphinxs.t.
36SPAJosé Vicente Toribio Alcolea (SPA)Andalucias.t.
37SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Movistars.t.
38FRACyril Bessy (FRA)Saur - Sojasuns.t.
39SPAAritz Bagües Kalparsoro (SPA)Orbeas.t.
40SPAGarikoitz Bravo Oiarbide (SPA)Caja Rurals.t.
41SPAOmar Fraile Matarranz (SPA)Orbeas.t.
42SPAJose Luis Roldan Carmona (SPA)Andalucias.t.
43PORJóni Silva Brandão (POR)Burgos - BH - Castilla y Leons.t.
44PORAndré Fernando Martins Cardoso (POR)Caja Rurals.t.
45COLJavier Alberto Gonzalez Barrera (COL)Colombia Es Passion - Coldeportess.t.
46RUSIvan Rovny (RUS)Rusvelos.t.
47ITAFabio Felline (ITA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
48SPAMikel Bizkarra Etxeguibel (SPA)Orbeas.t.
49SPAJosé Herrada Lopez (SPA)Movistars.t.
50POLKarol Domagalski (POL)Caja Rural03:48
51RSAJason Bakke (RSA)Bonitas03:57
52RUSPavel Ptashkin (RUS)Lokosphinx03:59
53FRANicolas Capdepuy (FRA)Burgos - BH - Castilla y Leon04:02
54SPAJuan Jose Oroz Ugalde (SPA)Euskaltel - Euskadi04:04
55SPAXabier Zabalo Imaz (SPA)Orbeas.t.
56SPAJon Izagirre Insausti (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
57SPAMikel Landa Meana (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
58SPASergio Carrasco Garcia (SPA)Andalucias.t.
59COLDalivier Ospina Navarro (COL)Colombia Es Passion - Coldeportes05:46
60RUSAleksey Rybalkin (RUS)Lokosphinx06:04
61SPAPello Bilbao Lopez De Armentia (SPA)Euskaltel - Euskadi06:28
62SPAGorka Verdugo Marcotegui (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
63SPAFrancisco Javier Iriarte Garro (SPA)Movistars.t.
64SPACarlos Verona Quintanilla (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leons.t.
65FRAYannick Talabardon (FRA)Saur - Sojasuns.t.
66FRAJérémie Galland (FRA)Saur - Sojasuns.t.
67ITAAntonio Casimiro Parrinello (ITA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
68SPAIgor Merino Cortázar (SPA)Orbeas.t.
69FRAJonathan Hivert (FRA)Saur - Sojasuns.t.
70SPAAlan Perez Lezaun (SPA)Euskaltel - Euskadi07:35
71SPAIban Velasco Murillo (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
72SPAJosé Aguilar Vega (SPA)Andalucias.t.
73FRAMaxime Mederel (FRA)Saur - Sojasuns.t.
74SPAJavier Ramirez Abeja (SPA)Andalucias.t.
75SPAFrancisco Javier Aramendia Llorente (SPA)Caja Rural07:45
76RSAJohannes Jakobus Kachelhoffer (RSA)Bonitass.t.
77ITASalvatore Mancuso (ITA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
78FRAPaul Poux (FRA)Saur - Sojasuns.t.
79SPAAitor Perez Arrieta (SPA)s.t.
80ARGEnzo Josue Moyano (ARG)Caja Rurals.t.
81PANYelko Gómez (PAN)Caja Rurals.t.
82FRADavid Le Lay (FRA)Saur - Sojasuns.t.
83SPAJosé Luis Martinez Jimenez (SPA)s.t.
84RUSArkimedes Arguelyes Rodriges (RUS)Rusvelos.t.
85RUSValery Valynin (RUS)Rusvelos.t.
86COLJuan Pablo Suarez Suarez (COL)Colombia Es Passion - Coldeportess.t.
87SPARomán Osuna Montes (SPA)Andalucia11:06
88SPACarlos Barbero Cuesta (SPA)Orbeas.t.
89SPAIllart Zuazubiskar Gallastegi (SPA)Orbeas.t.
90RUSEvgeny Shalunov (RUS)Lokosphinxs.t.
91SPAJose Luis Cano Losa (SPA)Andalucias.t.
92SPAPascual Orengo Lopez (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leons.t.
93SPARuben Jimenez Ventosa (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leon15:45
94RUSValery Kaikov (RUS)Rusvelos.t.
95RSAHerman Fouche (RSA)Bonitas17:40
96RUSDmitriy Sokolov (RUS)Lokosphinx20:15
97SPAAritz Etxebarria Etxebarria (SPA)Orbeas.t.
98SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved