All sports Site

Menu
Cycling - Vuelta Ciclista a Murcia - 2012 - Detailed results

Cycling - Vuelta Ciclista a Murcia - 2012 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2012

Vuelta Ciclista a Murcia 2012

SpainSpain - 3rd March 2012 - 4th March 2012


General classification - 3rd March 2012


1COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Movistar05:06:10
2GBRJonathan Tiernan-Locke (GBR)Endura Racing00:06
3NEDWout Poels (NED)Vacansoleil - DCM00:09
4SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Movistar00:15
5SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Movistar00:21
6SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi00:22
7NEDJohnny Hoogerland (NED)Vacansoleil - DCM00:25
8NEDRobert Gesink (NED)Rabobank00:33
9POLBartosz Huzarski (POL)Team Netapp00:47
10GERPaul Voss (GER)Endura Racing01:24
11SPAAdrian Palomares Villaplana (SPA)Andalucia01:26
12RUSVladimir Karpets (RUS)Movistar01:53
13BELSander Armée (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator02:03
14SPAGarikoitz Bravo Oiarbide (SPA)Caja Rural02:07
15BULDaniel Andonov Petrov (BUL)Caja Rural02:08
16RUSKirill Sveshnikov (RUS)Lokosphinx02:23
17SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Endura Racing02:24
18SPAJesús Herrada Lopez (SPA)Movistar02:42
19AUTMatthias Brändle (AUT)Team Netapp02:47
20SWIAndreas Dietziker (SWI)Team Netapp02:53
21SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Caja Rural02:58
22RUSIvan Rovny (RUS)Rusvelo03:03
23NEDStef Clement (NED)Rabobank03:04
24BELPieter Serry (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercators.t.
25PORAndré Fernando Martins Cardoso (POR)Caja Rural03:35
26GERJohannes Fröhlinger (GER)Argos - Shimano03:37
27SPAJavier Chacón Quesada (SPA)Andalucia03:39
28GERMarkus Fothen (GER)Nsp - Ghost03:44
29GBRErick Rowsell (GBR)Endura Racing03:46
30SPAAmets Txurruka Ansola (SPA)Euskaltel - Euskadi03:50
31PORDavid Da Silva Livramento (POR)Carmin - Prio03:51
32SPAOmar Fraile Matarranz (SPA)Orbea03:52
33SPAIban Velasco Murillo (SPA)Euskaltel - Euskadi03:58
34NEDTom Jelte Slagter (NED)Rabobanks.t.
35NEDRob Ruijgh (NED)Vacansoleil - DCM03:59
36POLMarek Rutkiewicz (POL)CCC - Polkowice04:01
37SPASergio Mantecon Gutierrez (SPA)04:03
38SPAAndrés Vigil Vidal (SPA)Andalucia04:04
39SPAJaume Rovira Pous (SPA)Gios - Deyser04:05
40SPARubén Fernández Andújar (SPA)Caja Rural Amateur04:20
41BELPieter Jacobs (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator04:30
42NEDWilco Kelderman (NED)Rabobank04:31
43SPASamuel Nicolas (SPA)04:33
44FRADamien Branaa (FRA)Burgos - BH - Castilla y Leon04:41
45PORJóni Silva Brandão (POR)Burgos - BH - Castilla y Leon05:06
46FRANicolas Capdepuy (FRA)Burgos - BH - Castilla y Leon05:15
47FRAMatthieu Sprick (FRA)Argos - Shimano05:25
48PORHenrique Madeira Casimiro (POR)Carmin - Prio05:36
49SPAAitor Perez Arrieta (SPA)05:38
50SPARubén Plaza Molina (SPA)Movistar05:44
51RUSSergey Belykh (RUS)Lokosphinx06:01
52SWETobias Ludvigsson (SWE)Argos - Shimano06:25
53SPAJorge Azanza Soto (SPA)Euskaltel - Euskadi06:26
54SPAPedro Merino Criado (SPA)Gios - Deyser06:27
55RUSAlexei Kunshin (RUS)Lokosphinx06:29
56SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadi06:36
57RUSEvgeny Shalunov (RUS)Lokosphinx06:58
58SPAJuan Jose Cobo Acebo (SPA)Movistar06:59
59SPASalvador Guardiola Tora (SPA)Gios - Deyser07:12
60SPAPablo Lechuga Rodriguez (SPA)Andalucia07:23
61SPAAritz Bagües Kalparsoro (SPA)Orbea07:26
62RUSSergey Shilov (RUS)Lokosphinx07:28
63SPAMikel Bizkarra Etxeguibel (SPA)Orbea07:35
64SPACarlos Verona Quintanilla (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leon07:40
65ITACesare Benedetti (ITA)Team Netapp07:48
66NEDMartijn Keizer (NED)Vacansoleil - DCM07:53
67SWEAlexander Wetterhall (SWE)Endura Racing07:55
68RUSDmitriy Sokolov (RUS)Lokosphinx07:59
69BELJarl Salomein (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator08:16
70BELKevin De Jonghe (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator08:24
71SPAAlejandro Manuel Marque Porto (SPA)Carmin - Prio08:27
72PORRicardo Jorge Correia Mestre (POR)Carmin - Prio08:53
73PORHernâni Brôco (POR)Caja Rural08:55
74SPALluís Guillermo Mas Bonet (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leon09:02
75SPAMiguel Minguez Ayala (SPA)Euskaltel - Euskadi09:21
76POLDariusz Batek (POL)CCC - Polkowice09:35
77POLTomasz Marczynski (POL)Vacansoleil - DCM09:46
78RUSArtur Ershov (RUS)Rusvelo09:47
79GERRoger Kluge (GER)Argos - Shimano10:17
80POLTomasz Kiendys (POL)CCC - Polkowice10:19
81SPADavid Belda Garcia (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leon10:29
82CZEJan Bárta (CZE)Team Netapp11:12
83NEDJos Van Emden (NED)Rabobank11:28
84FRAThomas Bonnin (FRA)Argos - Shimano11:35
85GERJacob Fiedler (GER)Nsp - Ghost11:38
86SPAIgor Merino Cortázar (SPA)Orbea11:39
87SPAJonathan Gonzalez Gonzalez (SPA)Gios - Deyser11:46
88PORNelson Nuno Sequeria Vitorino (POR)Carmin - Prio11:54
89RUSAlexander Serov (RUS)Rusvelo12:12
90FRALéo Menville (FRA)Nsp - Ghost12:36
91SPAJulian Sanchez Pimienta (SPA)Caja Rural12:40
92PORJoão Mendonça Pereira (POR)Carmin - Prio12:50
93SPAFrancisco Jose Pacheco Torres (SPA)Gios - Deyser13:16
94SPAEloy Ruiz Pinto (SPA)Andalucia13:21
95FRAThierry Hupond (FRA)Argos - Shimano13:28
96SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Orbea13:36
97SPAJose Luis Roldan Carmona (SPA)Andalucia13:53
98SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Caja Rurals.t.
99SPAJose Rafael Martinez Castillo (SPA)13:54
100SPAEloy Teruel Rovira (SPA)14:40
101SPAGustavo César Veloso (SPA)Andalucia15:01
102GERSergej Fuchs (GER)Nsp - Ghost15:05
103AUSZakkari Dempster (AUS)Endura Racing15:09
104JPNYukihiro Doi (JPN)Argos - Shimano15:52
105BELKenny De Ketele (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator16:03
106SPAFrancisco Manuel Anton Marin (SPA)Burgos - BH - Castilla y Leon16:10
107POLBartlomiej Matysiak (POL)CCC - Polkowice16:42
108POLMateusz Taciak (POL)CCC - Polkowice16:59
109ESTRené Mandri (EST)Endura Racing17:30
110POLGrzegorz Stepniak (POL)CCC - Polkowice17:39
111SPAAdrián López Garrido (SPA)18:43
112SPADaniel Dominguez Barragan (SPA)Nsp - Ghost22:13
113SPAAritz Etxebarria Etxebarria (SPA)Orbea22:24
114POLPiotr Gawronski (POL)CCC - Polkowice22:40
115RUSEvgeny Kovalev (RUS)Rusvelo23:03
116SPAIllart Zuazubiskar Gallastegi (SPA)Orbea23:54
117NEDTom Leezer (NED)Rabobank24:03
118PORDiogo Nunes (POR)Carmin - Prio24:14
119GERLucas Schädlich (GER)Nsp - Ghost24:19
120SPAVíctor Cabedo Carda (SPA)Euskaltel - Euskadi24:44
121SPAFernando Reche Manzano (SPA)25:01
122SPAAntonio Cabello Baena (SPA)Andalucia25:27
123RUSAlexei Markov (RUS)Rusvelo26:24
124GERSteffen Radochla (GER)Nsp - Ghost27:36

Stage 1 - 3rd March 2012Medium mountain


1COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Movistar04:51:52
2NEDWout Poels (NED)Vacansoleil - DCM00:14
3GBRJonathan Tiernan-Locke (GBR)Endura Racing00:16
4SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Movistars.t.
5SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi00:26
6NEDJohnny Hoogerland (NED)Vacansoleil - DCM00:32
7NEDRobert Gesink (NED)Rabobank00:53
8SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Movistars.t.
9SPAAdrian Palomares Villaplana (SPA)Andalucias.t.
10POLBartosz Huzarski (POL)Team Netapp00:58
11GERPaul Voss (GER)Endura Racing01:18
12BULDaniel Andonov Petrov (BUL)Caja Rurals.t.
13SPAGarikoitz Bravo Oiarbide (SPA)Caja Rural01:28
14BELSander Armée (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator01:41
15RUSVladimir Karpets (RUS)Movistar01:47
16PORAndré Fernando Martins Cardoso (POR)Caja Rural02:14
17SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Endura Racing02:18
18AUTMatthias Brändle (AUT)Team Netapp02:33
19BELPieter Serry (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercators.t.
20SWIAndreas Dietziker (SWI)Team Netapps.t.
21SPAJesús Herrada Lopez (SPA)Movistar02:37
22SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Caja Rurals.t.
23RUSKirill Sveshnikov (RUS)Lokosphinx02:39
24SPAIban Velasco Murillo (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
25SPAJavier Chacón Quesada (SPA)Andalucias.t.

Stage 2 - 4th March 2012Sprint


1RUSAlexander Serov (RUS)Rusvelo00:13:46
2SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Movistars.t.
3SWEAlexander Wetterhall (SWE)Endura Racing00:03
4RUSAlexei Kunshin (RUS)Lokosphinx00:06
5CZEJan Bárta (CZE)Team Netapp00:10
6NEDRobert Gesink (NED)Rabobank00:12
7RUSSergey Shilov (RUS)Lokosphinx00:13
8RUSKirill Sveshnikov (RUS)Lokosphinx00:16
9RUSEvgeny Kovalev (RUS)Rusvelos.t.
10NEDStef Clement (NED)Rabobank00:17
11RUSDmitriy Sokolov (RUS)Lokosphinxs.t.
12SWETobias Ludvigsson (SWE)Argos - Shimano00:20
13POLBartosz Huzarski (POL)Team Netapp00:21
14GBRJonathan Tiernan-Locke (GBR)Endura Racing00:22
15RUSArtur Ershov (RUS)Rusvelo00:23
16SPAEloy Teruel Rovira (SPA)s.t.
17GERRoger Kluge (GER)Argos - Shimanos.t.
18SPAAlejandro Manuel Marque Porto (SPA)Carmin - Prios.t.
19NEDJohnny Hoogerland (NED)Vacansoleil - DCM00:25
20SPASergio Mantecon Gutierrez (SPA)s.t.
21NEDJos Van Emden (NED)Rabobank00:26
22NEDWout Poels (NED)Vacansoleil - DCM00:27
23SPASamuel Sanchez Gonzalez (SPA)Euskaltel - Euskadi00:28
24NEDWilco Kelderman (NED)Rabobank00:30
25POLTomasz Marczynski (POL)Vacansoleil - DCM00:31

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved