All sports Site

Menu
Cycling - Gran Premio Miguel Induráin - 2010 - Detailed results

Cycling - Gran Premio Miguel Induráin - 2010 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2010

Gran Premio Miguel Induráin 2010

SpainSpain - 3rd April 2010


Gran Premio Miguel Indurain - 3rd April 2010


1SPAJoaquim Rodríguez Oliver (SPA)Team Katusha4:52:40
2NEDMichel Kreder (NED)Garmin - Transitions0:00:08
3RUSAlexandr Kolobnev (RUS)Team Katusha0:00:10
4SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadi0:00:12
5SPABeñat Intxausti Elorriaga (SPA)Euskaltel - Euskadi0:00:14
6ITAMauro Finetto (ITA)Liquigas - Doimos.t.
7FRAMaxime Bouet (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
8SPAJuan Jose Oroz Ugalde (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
9ITAValerio Agnoli (ITA)Liquigas - Doimo0:00:18
10SPAÁngel Vicioso Arcos (SPA)Andalucía - Cajasur0:00:19
11SPAArkaitz Duran Aroca (SPA)Footon - Servettos.t.
12SPAIban Velasco Murillo (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
13SPAAmets Txurruka Ansola (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
14SLOKristijan Koren (SLO)Liquigas - Doimos.t.
15ESTRené Mandri (EST)AG2R - La Mondiales.t.
16SPAJosé Alberto Benitez Roman (SPA)Footon - Servettos.t.
17SPAEgoi Martinez De Esteban (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
18SPAAitor Perez Arrieta (SPA)Footon - Servettos.t.
19USAPeter Stetina (USA)Garmin - Transitionss.t.
20SPAGustavo César Veloso (SPA)Xacobeo - Galicia0:00:24
21SPAJosé Herrada Lopez (SPA)Caja Rural0:00:25
22CANChristian Meier (CAN)Garmin - Transitionss.t.
23FRAGuillaume Bonnafond (FRA)AG2R - La Mondiale0:00:28
24SPAGustavo Dominguez Lemos (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
25GERChristian Knees (GER)Team Milram0:00:31
26SPAManuel Vazquez Hueso (SPA)Andalucía - Cajasur0:00:32
27SPAJavier Moreno Bazan (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
28GERDominique Nerz (GER)Team Milrams.t.
29SPAMarcos Garcia Fernandez (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
30RUSVladimir Efimkin (RUS)AG2R - La Mondiale0:00:37
31PORVitor Rodrigues (POR)Caja Rurals.t.
32SPAMikel Landa Meana (SPA)Orbea0:00:40
33CRCGregory Brenes Obando (CRC)Burgos 2016 - Castilla y Leons.t.
34DENBrian Vandborg (DEN)Liquigas - Doimo0:00:42
35BLRVasil Kiryienka (BLR)Caisse d'Epargne0:00:48
36GERJohannes Fröhlinger (GER)Team Milrams.t.
37RUSEduard Vorganov (RUS)Team Katushas.t.
38SPAJosé Ángel Gómez Marchante (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
39SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:00:53
40SPARubén Plaza Molina (SPA)Caisse d'Epargne0:00:55
41COLRigoberto Uran Uran (COL)Caisse d'Epargne0:00:56
42SPAAlan Perez Lezaun (SPA)Euskaltel - Euskadi0:01:00
43URUFabricio Ferrari Barcelo (URU)Caja Rural0:01:07
44SPAEgoitz Garcia Echeguibel (SPA)Caja Rurals.t.
45SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
46RUSAlexandre Botcharov (RUS)Team Katushas.t.
47ITAIvan Santaromita (ITA)Liquigas - Doimos.t.
48RUSVladimir Karpets (RUS)Team Katusha0:01:37
49SPADavid Arroyo Duran (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
50ITAGiampaolo Cheula (ITA)Footon - Servettos.t.
51SPAXabier Zandio Echaide (SPA)Caisse d'Epargne0:01:57
52SPAAketza Pena Iza (SPA)Caja Rural0:02:30
53SPAPedro Merino Criado (SPA)Footon - Servetto0:04:21
54SPAAngel Madrazo Ruiz (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
55ITAFrancesco Bellotti (ITA)Liquigas - Doimos.t.
56AUTMarkus Eibegger (AUT)Footon - Servettos.t.
57ITAMarco Corti (ITA)Footon - Servetto0:04:51
58FRABlel Kadri (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
59RUSEvgeni Petrov (RUS)Team Katushas.t.
60AUTThomas Rohregger (AUT)Team Milrams.t.
61SPADavid García Da Pena (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
62RUSSerguei Klimov (RUS)Team Katushas.t.
63COLJuan Mauricio Soler Hernandez (COL)Caisse d'Epargnes.t.
64USATimothy Duggan (USA)Garmin - Transitionss.t.
65ITALuca Mazzanti (ITA)Team Katushas.t.
66GERMatthias Russ (GER)Team Milrams.t.
67ITAAlessandro Vanotti (ITA)Liquigas - Doimo0:05:03
68SPAIban Mayoz Etxebarria (SPA)Footon - Servetto0:06:13
69SPAJon Izagirre Insausti (SPA)Orbea0:06:28
70SPADiego Gallego Arnaiz (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leons.t.
71SPAJorge Azanza Soto (SPA)Euskaltel - Euskadi0:09:48
72SPAAndres Avelino Antuña Coro (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leons.t.
73SPAJavier Ramirez Abeja (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
74SPARaul Santamarta Valvuena (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leons.t.
75SPAGustavo Rodriguez Iglesias (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
76SPADavid De La Cruz Melgarejo (SPA)Caja Rural0:09:53
77SPAManuel Calvente Gorbas (SPA)Andalucía - Cajasur0:09:56
78SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
79SPAAlberto Fernandez Sainz (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
80UKROleg Chuzhda (UKR)Caja Rurals.t.
81AUSTrent Lowe (AUS)Garmin - Transitionss.t.
82SPAIván Melero Coco (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:11:31
83SPASergio Carrasco Garcia (SPA)Andalucía - Cajasur0:12:29
84RUSVladimir Isaychev (RUS)Xacobeo - Galicia0:13:04
85SPAAndoni Blazquez Berasarte (SPA)Orbea0:13:29
86SPAPablo Lechuga Rodriguez (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
87SPAAdrian Saez De Arregi Egurrola (SPA)Orbeas.t.
88SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Orbeas.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved