All sports Site

Menu
Cycling - Tour de Luxembourg - 2010 - Detailed results

Cycling - Tour de Luxembourg - 2010 - Detailed results

Choice of a season :

Luxemburg

Results 2010

Tour de Luxembourg 2010

LuxemburgLuxemburg - 2 June 2010 - 6 June 2010


General classification - 2 June 2010


1ITAMatteo Carrara (ITA)Vacansoleil Pro Cycling Team17:43:21
2LUXFränk Schleck (LUX)Saxo Bank0:00:01
4SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Team Ineos0:00:34
5RUSSergey Ivanov (RUS)Team Katushas.t.
6BELBjörn Leukemans (BEL)Vacansoleil Pro Cycling Team0:00:35
7FRAAlexandre Geniez (FRA)Skil - Shimano0:00:39
8GERAndreas Klöden (GER)Radio Shack0:00:50
9SWIGrégory Rast (SWI)Radio Shack0:00:51
10FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux0:00:52
11FRAJérémy Roy (FRA)La Française des Jeux0:00:55
12ITAGiovanni Visconti (ITA)ISD - Neri0:00:56
13FRAMatthieu Sprick (FRA)Bbox - Bouygues Telecoms.t.
14GERPatrik Sinkewitz (GER)ISD - Neri0:00:59
15BELNico Sijmens (BEL)Cofidis, le Crédit en Ligne0:01:01
16BELSerge Pauwels (BEL)Team Ineos0:01:02
17SWEThomas Lövkvist (SWE)Team Ineos0:01:05
18RUSIvan Rovny (RUS)Radio Shack0:01:07
19RUSEduard Vorganov (RUS)Team Katusha0:01:08
20SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
21LUXLaurent Didier (LUX)Saxo Banks.t.
22BELSébastien Delfosse (BEL)Landbouwkrediet - Tönissteiners.t.
23FRASteve Houanard (FRA)Skil - Shimano0:01:14
24SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadi0:01:44
25JPNYukihiro Doi (JPN)Skil - Shimano0:02:48
26NEDKoen De Kort (NED)Skil - Shimano0:03:07
27FRABrice Feillu (FRA)Vacansoleil Pro Cycling Team0:03:10
28ITACarlo Scognamiglio (ITA)ISD - Neri0:03:14
29FRAAnthony Charteau (FRA)Bbox - Bouygues Telecom0:03:27
30DENMartin Mortensen (DEN)Vacansoleil Pro Cycling Team0:03:45
31UZBSergey Lagutin (UZB)Vacansoleil Pro Cycling Team0:04:24
32SLOBorut Bozic (SLO)Vacansoleil Pro Cycling Team0:04:28
33BELBert Scheirlinckx (BEL)Landbouwkrediet - Tönissteiner0:04:44
34FRAArthur Vichot (FRA)La Française des Jeux0:04:48
35SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadi0:05:13
36RUSPavel Brutt (RUS)Team Katusha0:05:20
37AUSSimon Gerrans (AUS)Team Ineos0:05:33
38BELBart Dockx (BEL)Landbouwkrediet - Tönissteiner0:06:58
39FRAFranck Bouyer (FRA)Bbox - Bouygues Telecom0:07:10
40GERNico Schneider (GER)Continental Cycling Team Differdange0:07:31
41FINKjell Carlström (FIN)Team Ineos0:08:02
42LUXKim Kirchen (LUX)Team Katusha0:08:11
43SPAManuel Ortega Ocana (SPA)Andalucía - Cajasur0:08:22
44RUSNikita Eskov (RUS)Team Katusha0:08:33
45NEDDirk Bellemakers (NED)Landbouwkrediet - Tönissteiner0:08:39
46SPAAitor Galdos Alonso (SPA)Euskaltel - Euskadi0:08:45
47FRASébastien Turgot (FRA)Bbox - Bouygues Telecom0:08:47
48GERRobert Retschke (GER)Continental Cycling Team Differdange0:09:16
49AUSMitchell Docker (AUS)Skil - Shimano0:10:10
50BELKevin Neirynck (BEL)Landbouwkrediet - Tönissteiner0:10:47
51POLBartosz Huzarski (POL)ISD - Neri0:11:13
52SPAÁngel Vicioso Arcos (SPA)Andalucía - Cajasur0:11:18
53FRASaïd Haddou (FRA)Bbox - Bouygues Telecom0:12:04
54FRAFrédéric Guesdon (FRA)La Française des Jeux0:13:30
55SPAGorka Izagirre Insausti (SPA)Euskaltel - Euskadi0:14:55
56PORTiago Jose Pinto Machado (POR)Radio Shack0:15:05
57BELKevyn Ista (BEL)Cofidis, le Crédit en Ligne0:15:16
58DENMorten Knudsen (DEN)Continental Cycling Team Differdange0:15:25
59FRAArnaud Labbe (FRA)Cofidis, le Crédit en Ligne0:15:26
60GBRIan Stannard (GBR)Team Ineos0:15:30
61GERDominik Klemme (GER)Saxo Banks.t.
62BLRYauheni Hutarovich (BLR)La Française des Jeux0:15:40
63GERJens Voigt (GER)Saxo Bank0:16:03
64POLMichal Golas (POL)Vacansoleil Pro Cycling Team0:16:06
65SPAJavier Ramirez Abeja (SPA)Andalucía - Cajasur0:16:31
66SPAJuan Javier Estrada Ruiz (SPA)Andalucía - Cajasur0:16:34
67AUTClemens Fankhauser (AUT)Vorarlberg - Corratec0:16:55
68FRAJimmy Engoulvent (FRA)Saur - Sojasun0:16:56
69GERSebastian Siedler (GER)Vorarlberg - Corratec0:17:12
70NORKurt-Asle Arvesen (NOR)Team Ineos0:17:19
71BELKoen Barbe (BEL)Landbouwkrediet - Tönissteiner0:17:22
72SPAAntonio Piedra Perez (SPA)Andalucía - Cajasur0:17:32
73LTUVytautas Kaupas (LTU)Continental Cycling Team Differdange0:17:56
74SWEHakan Nilsson (SWE)Continental Cycling Team Differdange0:18:02
75ITAPaolo Longo Borghini (ITA)ISD - Neris.t.
76BELTom Van Den Haute (BEL)Landbouwkrediet - Tönissteiner0:18:03
77BELSteven Caethoven (BEL)Landbouwkrediet - Tönissteiner0:18:07
78SPAAitor Hernandez Gutierrez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:18:22
79ARGJorge Martín Montenegro Adaro (ARG)Andalucía - Cajasur0:18:39
80FRAAnthony Roux (FRA)La Française des Jeux0:21:40
81SPAAntonio Cabello Baena (SPA)Andalucía - Cajasur0:24:26
82SPAMiguel Minguez Ayala (SPA)Euskaltel - Euskadi0:27:06
3USALance Armstrong (USA)Radio Shack0:00:30

Prologue - Luxembourg-Ville - 2,659 Km - 2 June 2010Time Trial


1FRAJimmy Engoulvent (FRA)Saur - Sojasun0:03:41.990
2FRACyril Lemoine (FRA)Saur - Sojasun0:00:08.140
3SWIGrégory Rast (SWI)Radio Shack0:00:08.230
4FRAJimmy Casper (FRA)Saur - Sojasun0:00:09.410
6RSADaryl Impey (RSA)Radio Shack0:00:10.490
7SLOBorut Bozic (SLO)Vacansoleil Pro Cycling Team0:00:10.680
8SPAAitor Galdos Alonso (SPA)Euskaltel - Euskadi0:00:10.810
9LUXJean-Pierre 'Jempy' Drucker (LUX)Continental Cycling Team Differdange0:00:12.380
10GERAndreas Klöden (GER)Radio Shacks.t.
11ITAGiovanni Visconti (ITA)ISD - Neri0:00:13.810
12BELKevyn Ista (BEL)Cofidis, le Crédit en Ligne0:00:13.500
13SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Team Ineos0:00:14.710
14SPAGorka Izagirre Insausti (SPA)Euskaltel - Euskadi0:00:14.120
15FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeux0:00:14.170
5USALance Armstrong (USA)Radio Shack0:00:09.110

Stage 1 - Luxembourg - Hesperange - 179,7 Km - 3 June 2010Sprint


1ITAGiovanni Visconti (ITA)ISD - Neri4:29:55
2BLRYauheni Hutarovich (BLR)La Française des Jeuxs.t.
3SLOBorut Bozic (SLO)Vacansoleil Pro Cycling Teams.t.
4GERSebastian Siedler (GER)Vorarlberg - Corratecs.t.
5SPAAitor Galdos Alonso (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
6GBRIan Stannard (GBR)Team Ineoss.t.
7RUSSergey Ivanov (RUS)Team Katushas.t.
8ITAOscar Gatto (ITA)ISD - Neris.t.
9POLMichal Golas (POL)Vacansoleil Pro Cycling Teams.t.
10SPAManuel Ortega Ocana (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
11FRACyril Lemoine (FRA)Saur - Sojasuns.t.
12AUSMitchell Docker (AUS)Skil - Shimanos.t.
13RUSEduard Vorganov (RUS)Team Katushas.t.
14FRAArthur Vichot (FRA)La Française des Jeuxs.t.
15FRASaïd Haddou (FRA)Bbox - Bouygues Telecoms.t.

Stage 2 - Schifflange - Differdange - 202,7 Km - 4 June 2010Escape


1LUXFränk Schleck (LUX)Saxo Bank5:10:38
2ITAMatteo Carrara (ITA)Vacansoleil Pro Cycling Teams.t.
3SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Team Ineos0:00:35
4RUSSergey Ivanov (RUS)Team Katushas.t.
5BELBjörn Leukemans (BEL)Vacansoleil Pro Cycling Team0:00:36
7FRAAlexandre Geniez (FRA)Skil - Shimanos.t.
8UZBSergey Lagutin (UZB)Vacansoleil Pro Cycling Team0:00:53
9GERPatrik Sinkewitz (GER)ISD - Neris.t.
10BELSerge Pauwels (BEL)Team Ineoss.t.
11GERAndreas Klöden (GER)Radio Shacks.t.
12FRAMatthieu Sprick (FRA)Bbox - Bouygues Telecoms.t.
13FRASandy Casar (FRA)La Française des Jeuxs.t.
14SWEThomas Lövkvist (SWE)Team Ineoss.t.
15FRAJérémy Roy (FRA)La Française des Jeuxs.t.
6USALance Armstrong (USA)Radio Shacks.t.

Stage 3 - Eschweiler - Diekirch - 191,5 Km - 5 June 2010Escape


1FRATony Gallopin (FRA)Cofidis, le Crédit en Ligne4:57:28
2ITAGiovanni Visconti (ITA)ISD - Neris.t.
3FRAAlexandre Geniez (FRA)Skil - Shimanos.t.
4RUSSergey Ivanov (RUS)Team Katushas.t.
5BELBjörn Leukemans (BEL)Vacansoleil Pro Cycling Teams.t.
6ITAMatteo Carrara (ITA)Vacansoleil Pro Cycling Teams.t.
7FRASteve Houanard (FRA)Skil - Shimanos.t.
8RUSEduard Vorganov (RUS)Team Katushas.t.
9SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Team Ineoss.t.
10FRAJérémy Roy (FRA)La Française des Jeuxs.t.
11SWIGrégory Rast (SWI)Radio Shacks.t.
12LUXLaurent Didier (LUX)Saxo Banks.t.
13SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
14BELSerge Pauwels (BEL)Team Ineoss.t.
15LUXFränk Schleck (LUX)Saxo Banks.t.

Stage 4 - Mersch - Luxembourg - 149,5 Km - 6 June 2010Sprint


1SPAGorka Izagirre Insausti (SPA)Euskaltel - Euskadi3:01:23
2RUSSergey Ivanov (RUS)Team Katushas.t.
3ITAMatteo Carrara (ITA)Vacansoleil Pro Cycling Teams.t.
4FRASteve Houanard (FRA)Skil - Shimanos.t.
5FRAJimmy Engoulvent (FRA)Saur - Sojasuns.t.
6PORTiago Jose Pinto Machado (POR)Radio Shacks.t.
7FRASaïd Haddou (FRA)Bbox - Bouygues Telecoms.t.
8SPAJuan Antonio Flecha Giannoni (SPA)Team Ineoss.t.
9RUSEduard Vorganov (RUS)Team Katushas.t.
10AUSSimon Gerrans (AUS)Team Ineoss.t.
11FRAArnaud Labbe (FRA)Cofidis, le Crédit en Lignes.t.
12FRAMatthieu Sprick (FRA)Bbox - Bouygues Telecoms.t.
13NEDKoen De Kort (NED)Skil - Shimanos.t.
14GERDominik Klemme (GER)Saxo Banks.t.
15SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.

Start list

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved