All sports Site

Menu
Cycling - Clásica de Almería - 2010 - Detailed results

Cycling - Clásica de Almería - 2010 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2010

Clásica de Almería 2010

SpainSpain - 28 February 2010


Clasica de Almeria - 28 February 2010


1NEDTheo Bos (NED)Cervélo Testteam04:22:53
2GBRMark Cavendish (GBR)Team HTC - Columbia
3AUSGraeme Allen Brown (AUS)Rabobank
4SPALuis León Sánchez Gil (SPA)Caisse d'Epargne
5ITADavide Appollonio (ITA)Cervélo Testteam
6POLMichal Golas (POL)Vacansoleil Pro Cycling Team
7ARGJorge Martín Montenegro Adaro (ARG)Andalucía - Cajasur
8SPADaniel Moreno Fernández (SPA)Omega Pharma - Lotto
9SPARuben Perez Moreno (SPA)Euskaltel - Euskadi
10BELJan Bakelants (BEL)Omega Pharma - Lotto
11SPARodrigo García Rena (SPA)Xacobeo - Galicia
12ITAMatteo Carrara (ITA)Vacansoleil Pro Cycling Team
13POLBartlomiej Matysiak (POL)CCC - Polsat - Polkowice
14LATAleksejs Saramotins (LAT)Team HTC - Columbia
15UZBSergey Lagutin (UZB)Vacansoleil Pro Cycling Team
16COLMauricio Alberto Ardila Cano (COL)Rabobank
17SPAMikel Landa Meana (SPA)Orbea
18NEDRob Ruijgh (NED)Vacansoleil Pro Cycling Team
19SPAGustavo Dominguez Lemos (SPA)Xacobeo - Galicia
20BELChristophe Brandt (BEL)Omega Pharma - Lotto
21BELJurgen Van Goolen (BEL)Omega Pharma - Lotto
22SPAManuel Vazquez Hueso (SPA)Andalucía - Cajasur
23SPASerafín Martínez Acevedo (SPA)Xacobeo - Galicia
24GERJohannes Fröhlinger (GER)Team Milram
25AUTStefan Denifl (AUT)Cervélo Testteam
26SPAJon Izagirre Insausti (SPA)Orbea
27SPAÁngel Vicioso Arcos (SPA)Andalucía - Cajasur
28SPAGustavo Rodriguez Iglesias (SPA)Xacobeo - Galicia
29SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Orbea
30GERChristian Knees (GER)Team Milram
31SPAJose Ivan Gutierrez Palacios (SPA)Caisse d'Epargne
32GERFabian Wegmann (GER)Team Milram00:08
33SPAEzequiel Mosquera Miguez (SPA)Xacobeo - Galicia
34SPAXavier Tondo Volpini (SPA)Cervélo Testteam
35RUSDmitry Kozontchuk (RUS)Rabobank00:16
36RUSDenis Menchov (RUS)Rabobank
37NEDSteven Kruijswijk (NED)Rabobank
38NEDPieter Weening (NED)Rabobank
39SPAInaki Isasi Flores (SPA)Euskaltel - Euskadi00:21
40SPAFrancisco Javier Aramendia Llorente (SPA)Euskaltel - Euskadi
41BELJurgen Van Den Broeck (BEL)Omega Pharma - Lotto00:25
42GERLinus Gerdemann (GER)Team Milram00:27
43GERPaul Voss (GER)Team Milram
44GERMarkus Fothen (GER)Team Milram00:33
45GERArtur Gajek (GER)Team Milram
46POLKamil Zielinski (POL)CCC - Polsat - Polkowice00:36
47POLDariusz Batek (POL)CCC - Polsat - Polkowice00:41
48NEDWout Poels (NED)Vacansoleil Pro Cycling Team
49BELFrancis De Greef (BEL)Omega Pharma - Lotto
50SPALuis Pasamontes Rodriguez (SPA)Caisse d'Epargne
51SPAJosé Vicente Toribio Alcolea (SPA)Andalucía - Cajasur
52SPAJuan Jose Cobo Acebo (SPA)Caisse d'Epargne
53FRAStéphane Rossetto (FRA)Vacansoleil Pro Cycling Team
54SWEThomas Lövkvist (SWE)Team Ineos
55SPADelio Fernandez Cruz (SPA)Xacobeo - Galicia
56SPADaniel Sesma Sorbet (SPA)Euskaltel - Euskadi
57SPAJorge Azanza Soto (SPA)Euskaltel - Euskadi
58SPAJosé Vicente Garcia Acosta (SPA)Caisse d'Epargne
59SPADavid Lopez Garcia (SPA)Caisse d'Epargne
60BLRVasil Kiryienka (BLR)Caisse d'Epargne
61SPAGonzalo Rabunal Rios (SPA)Xacobeo - Galicia
62GERMatthias Russ (GER)Team Milram
63DENRasmus Poulsen Guldhammer (DEN)Team HTC - Columbia
64SPAMiguel Minguez Ayala (SPA)Euskaltel - Euskadi
65SWIMarcel Wyss (SWI)Cervélo Testteam
66BELMaxime Monfort (BEL)Team HTC - Columbia
67RUSVladimir Isaychev (RUS)Xacobeo - Galicia
68GBRStephen Cummings (GBR)Team Ineos
69POLAdrian Honkisz (POL)CCC - Polsat - Polkowice
70FRABrice Feillu (FRA)Vacansoleil Pro Cycling Team
71SPAJuan Manuel Gárate Cepa (SPA)Rabobank
72IRLPhilip Deignan (IRL)Cervélo Testteam
73SPAIñigo Cuesta Lopez De Castro (SPA)Cervélo Testteam
74SPAXabier Zabalo Imaz (SPA)Orbea00:51
75SPASergio Carrasco Garcia (SPA)Andalucía - Cajasur
76CZEFrantisek Rabon (CZE)Team HTC - Columbia01:25
77SPAJuan Javier Estrada Ruiz (SPA)Andalucía - Cajasur01:29
78SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadi
79ITAMarco Pinotti (ITA)Team HTC - Columbia
80GERPatrick Gretsch (GER)Team HTC - Columbia
81SPAKoldo Fernandez De Larrea (SPA)Euskaltel - Euskadi01:18
82PORJoão Correia (POR)Cervélo Testteam08:34
83SPAPablo Lechuga Rodriguez (SPA)Andalucía - Cajasur
84POLJaroslaw Rebiewski (POL)CCC - Polsat - Polkowice
85NEDStef Clement (NED)Rabobank
86POLTomasz Kiendys (POL)CCC - Polsat - Polkowice
87SPAAndoni Blazquez Berasarte (SPA)Orbea
88POLTomasz Lisowicz (POL)CCC - Polsat - Polkowice
89SPANoel Martín Infante (SPA)Orbea
90SPABenat Urain Epelde (SPA)Orbea

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved