All sports Site

Menu
Cycling - Vuelta a la Comunidad de Madrid - 2010 - Detailed results

Cycling - Vuelta a la Comunidad de Madrid - 2010 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2010

Vuelta a la Comunidad de Madrid 2010

SpainSpain - Madrid - 17 July 2010 - 18 July 2010


General classification - 18 July 2010


1SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Carmiooro - Ngc5:18:21
2ITAFortunato Baliani (ITA)Miche - Silver Cross - Selle Italia0:00:38
3SPAIván Melero Coco (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:00:39
4SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Heraklion Kastro - Murcia0:00:46
5SPAEzequiel Mosquera Miguez (SPA)Xacobeo - Galicia0:00:57
6SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:01:02
7SPAJosé Herrada Lopez (SPA)Caja Rural0:01:05
8ITAGiampaolo Cheula (ITA)Footon - Servetto0:01:07
9LUXLaurent Didier (LUX)Saxo Bank0:01:09
10SPALuis Pasamontes Rodriguez (SPA)Caisse d'Epargne0:01:10
11POLPrzemyslaw Niemec (POL)Miche - Silver Cross - Selle Italia0:01:20
12SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadi0:01:27
13SPAGuillermo Lana Baquedano (SPA)Caja Rural0:01:52
14SWEGustav Erik Larsson (SWE)Saxo Bank0:01:58
15SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Caisse d'Epargne0:02:48
16UKROleg Chuzhda (UKR)Caja Rural0:02:50
17SPADavid Lopez Garcia (SPA)Caisse d'Epargne0:02:55
18SPAGustavo Rodriguez Iglesias (SPA)Xacobeo - Galicia0:03:15
19SPAConstantino Zaballa Gutierrez (SPA)Centro Ciclismo de Loulé - Louletano0:03:19
20SPAJon Izagirre Insausti (SPA)Orbea0:03:24
21SPAMikel Landa Meana (SPA)Orbea0:03:43
22SPAGorka Izagirre Insausti (SPA)Euskaltel - Euskadi0:03:57
23SPAAndres Avelino Antuña Coro (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leons.t.
24SPAOscar Garcia Casarrubios Pintor (SPA)Heraklion Kastro - Murcia0:04:10
25SPAPablo Lechuga Rodriguez (SPA)Andalucía - Cajasur0:04:21
26SPAÁngel Vicioso Arcos (SPA)Andalucía - Cajasur0:04:26
27SPARuben Reig Conejero (SPA)Caja Rural0:04:34
28SPAGarikoitz Bravo Oiarbide (SPA)Caja Rural0:04:36
29SPADavid Arroyo Duran (SPA)Caisse d'Epargne0:05:08
30ITAErmanno Capelli (ITA)Footon - Servetto0:06:11
31SPAJavier Chacón Quesada (SPA)Heraklion Kastro - Murcia0:06:47
32UKRVolodymyr Zagorodny (UKR)Miche - Silver Cross - Selle Italia0:08:53
33DENAndré Steensen (DEN)Saxo Bank0:08:58
34AUSRichie Porte (AUS)Saxo Bank0:08:59
35PORPedro Miguel Lopes Gonçalves (POR)Centro Ciclismo de Loulé - Louletano0:09:14
36SPAJaume Rovira Pous (SPA)Heraklion Kastro - Murcia0:09:15
37SPAGustavo Dominguez Lemos (SPA)Xacobeo - Galicia0:09:21
38COLEdwin Andres Carvajal Jaramillo (COL)Miche - Silver Cross - Selle Italia0:09:24
39POLKrzysztof Szczawinski (POL)Miche - Silver Cross - Selle Italia0:09:27
40SPAManuel Ortega Ocana (SPA)Andalucía - Cajasur0:09:31
41DENFrank H. Christensen (DEN)Saxo Bank0:09:35
42SPAManuel Calvente Gorbas (SPA)Andalucía - Cajasur0:10:07
43SPAAntonio Cabello Baena (SPA)Andalucía - Cajasur0:10:08
44SPAPedro Merino Criado (SPA)Footon - Servetto0:11:19
45ITAAndrea Tonti (ITA)Carmiooro - Ngc0:11:48
46SPAXabier Zabalo Imaz (SPA)Orbea0:12:20
47CRCAndrey Amador Bikkazakova (CRC)Caisse d'Epargne0:13:18
48SPAFrancisco Perez Sanchez (SPA)Caisse d'Epargne0:13:41
49ITARoberto Cesaro (ITA)Miche - Silver Cross - Selle Italia0:13:56
50SPAJesus Del Nero Montes (SPA)Centro Ciclismo de Loulé - Louletano0:14:12
51RUSVladimir Isaychev (RUS)Xacobeo - Galicia0:14:17
52SPADavid García Da Pena (SPA)Xacobeo - Galicia0:14:19
53SPASalvador Guardiola Tora (SPA)Heraklion Kastro - Murcia0:14:23
54SPAJoseba Larralde Alzugaray (SPA)Orbeas.t.
55SPAJuan Jose Cobo Acebo (SPA)Caisse d'Epargne0:14:29
56SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Orbea0:14:31
57SPADelio Fernandez Cruz (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
58SPAJosé Antonio De Segovia Botella (SPA)Xacobeo - Galicia0:14:38
59SPAEnrique Mata Cabello (SPA)Footon - Servetto0:14:50
60PORCésar Antunes Quiterio (POR)Centro Ciclismo de Loulé - Louletano0:14:54
61SPASerafín Martínez Acevedo (SPA)Xacobeo - Galicia0:14:55
62SPAPascual Orengo Lopez (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:14:56
63SPARaul Santamarta Valvuena (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:15:00
64SPADavid Gutierrez Gutierrez (SPA)Footon - Servetto0:15:02
65SPALluís Guillermo Mas Bonet (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leons.t.
66SWIDavid Vitoria (SWI)Footon - Servetto0:15:03
67ITADaniele Ratto (ITA)Carmiooro - Ngc0:15:06
68PORPedro Miguel Miranda Soeiro (POR)Centro Ciclismo de Loulé - Louletano0:15:07
69SPAJosé Vicente Garcia Acosta (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
70FRASébastien Fournet Fayard (FRA)Carmiooro - Ngc0:15:09
71COLDiego Alejandro Tamayo Martinez (COL)Carmiooro - Ngc0:15:10
72SPAFélix Vidal Celis Zabala (SPA)Footon - Servetto0:15:16
73SPAJuan Javier Estrada Ruiz (SPA)Andalucía - Cajasur0:15:17
74SPAJavier Ramirez Abeja (SPA)Andalucía - Cajasurs.t.
75SPAAdrian Saez De Arregi Egurrola (SPA)Orbea0:15:21
76SPABenat Urain Epelde (SPA)Orbea0:15:22
77SPARuben Garcia Perez (SPA)Caja Rural0:15:24
78ARGJorge Martín Montenegro Adaro (ARG)Andalucía - Cajasur0:15:29
79SPAFrancisco Manuel Anton Marin (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leons.t.
80SPAKoldo Fernandez De Larrea (SPA)Euskaltel - Euskadi0:15:34
81ITALeonardo Pinizzotto (ITA)Miche - Silver Cross - Selle Italia0:15:43
82SPAArturo Mora Ortiz (SPA)Caja Rural0:15:46
83SPARuben Martinez Hernandez (SPA)Caja Rural0:15:51
84CRCGregory Brenes Obando (CRC)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:16:16
85PORBruno Antonio Ferreira Pinto (POR)Centro Ciclismo de Loulé - Louletano0:16:30
86SWILaurent Beuret (SWI)Carmiooro - Ngc0:16:44
87SPABeñat Intxausti Elorriaga (SPA)Euskaltel - Euskadi0:17:03
88ITAEnrico Peruffo (ITA)Carmiooro - Ngc0:19:35
89SPAAitor Hernandez Gutierrez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:20:19
90PORBruno Sandinha Saraiva (POR)Centro Ciclismo de Loulé - Louletano0:20:28
91SPAOscar Grau Jorda (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:20:29
92SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Orbea0:20:43
93SPAAitor Galdos Alonso (SPA)Euskaltel - Euskadi0:20:44
94SPAMiguel Minguez Ayala (SPA)Euskaltel - Euskadi0:20:52
95AUSJohnny Walker (AUS)Footon - Servetto0:21:03

Stage 1 - Caso de Campo - 8.1 km - 17 July 2010Time Trial


1SWEGustav Erik Larsson (SWE)Saxo Bank0:09:41
2UKROleg Chuzhda (UKR)Caja Rural0:00:11
3SPAJesus Del Nero Montes (SPA)Centro Ciclismo de Loulé - Louletano0:00:12
4SPAEzequiel Mosquera Miguez (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
5CRCAndrey Amador Bikkazakova (CRC)Caisse d'Epargnes.t.
6SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Heraklion Kastro - Murcias.t.
7DENAndré Steensen (DEN)Saxo Bank0:00:17
8RUSVladimir Isaychev (RUS)Xacobeo - Galicias.t.
9AUSRichie Porte (AUS)Saxo Bank0:00:18
10SPAJosé Antonio De Segovia Botella (SPA)Xacobeo - Galicia0:00:19
11SPADavid García Da Pena (SPA)Xacobeo - Galicias.t.
12SPAGorka Izagirre Insausti (SPA)Euskaltel - Euskadi0:00:20
13ITAEnrico Peruffo (ITA)Carmiooro - Ngcs.t.
14SPALluís Guillermo Mas Bonet (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:00:21
15LUXLaurent Didier (LUX)Saxo Banks.t.
16SPAJosé Herrada Lopez (SPA)Caja Rural0:00:23
17SPAGuillermo Lana Baquedano (SPA)Caja Rural0:00:24
18SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Carmiooro - Ngc0:00:28
19ITAGiampaolo Cheula (ITA)Footon - Servettos.t.
20SPAConstantino Zaballa Gutierrez (SPA)Centro Ciclismo de Loulé - Louletanos.t.
21POLPrzemyslaw Niemec (POL)Miche - Silver Cross - Selle Italias.t.
22SPAJaume Rovira Pous (SPA)Heraklion Kastro - Murcia0:00:29
23SPAJuan Jose Cobo Acebo (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
24UKRVolodymyr Zagorodny (UKR)Miche - Silver Cross - Selle Italias.t.
25SPALuis Pasamontes Rodriguez (SPA)Caisse d'Epargne0:00:30

Stage 2 - Coslada - 84.8 km - 17 July 2010Sprint


1SPAFrancisco José Ventoso Alberdi (SPA)Carmiooro - Ngc1:50:40
2SPAKoldo Fernandez De Larrea (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
3SPAEnrique Mata Cabello (SPA)Footon - Servettos.t.
4SPAFélix Vidal Celis Zabala (SPA)Footon - Servettos.t.
5DENJonas Aaen Jørgensen (DEN)Saxo Banks.t.
6SPAFrancisco Manuel Anton Marin (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leons.t.
7POLKrzysztof Szczawinski (POL)Miche - Silver Cross - Selle Italias.t.
8SPAPascual Orengo Lopez (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leons.t.
9ITARoberto Cesaro (ITA)Miche - Silver Cross - Selle Italias.t.
10PORCésar Antunes Quiterio (POR)Centro Ciclismo de Loulé - Louletanos.t.
11SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
12PORPedro Miguel Miranda Soeiro (POR)Centro Ciclismo de Loulé - Louletanos.t.
13SPAConstantino Zaballa Gutierrez (SPA)Centro Ciclismo de Loulé - Louletanos.t.
14ITAFortunato Baliani (ITA)Miche - Silver Cross - Selle Italias.t.
15SPAGarikoitz Bravo Oiarbide (SPA)Caja Rurals.t.
16SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Heraklion Kastro - Murcias.t.
17PORPedro Miguel Lopes Gonçalves (POR)Centro Ciclismo de Loulé - Louletanos.t.
18LUXLaurent Didier (LUX)Saxo Banks.t.
19SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Orbeas.t.
20RUSVladimir Isaychev (RUS)Xacobeo - Galicias.t.
21PORBruno Sandinha Saraiva (POR)Centro Ciclismo de Loulé - Louletanos.t.
22SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Carmiooro - Ngcs.t.
23SPARicardo Garcia Ambroa (SPA)Orbeas.t.
24SPAOscar Grau Jorda (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leons.t.
25SPAEzequiel Mosquera Miguez (SPA)Xacobeo - Galicias.t.

Stage 3 - Alcobendas - Pto. de la Morcuera - 132 km - 18 July 2010Medium mountain


1SPASergio Pardilla Bellón (SPA)Carmiooro - Ngc3:17:32
2ITAFortunato Baliani (ITA)Miche - Silver Cross - Selle Italia0:00:27
3SPAIván Melero Coco (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:00:32
4SPAIgor Antón Hernandez (SPA)Euskaltel - Euskadi0:00:55
5POLPrzemyslaw Niemec (POL)Miche - Silver Cross - Selle Italia0:00:59
6SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Heraklion Kastro - Murcia0:01:02
7ITAGiampaolo Cheula (ITA)Footon - Servetto0:01:07
8SPALuis Pasamontes Rodriguez (SPA)Caisse d'Epargne0:01:08
9SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadi0:01:10
10SPAJosé Herrada Lopez (SPA)Caja Rurals.t.
11SPAEzequiel Mosquera Miguez (SPA)Xacobeo - Galicia0:01:13
12LUXLaurent Didier (LUX)Saxo Bank0:01:16
13SPAGuillermo Lana Baquedano (SPA)Caja Rural0:01:56
14SWEGustav Erik Larsson (SWE)Saxo Bank0:02:26
15SPADavid Lopez Garcia (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
16SPAGustavo Rodriguez Iglesias (SPA)Xacobeo - Galicia0:02:46
17SPAPablo Lastras Garcia (SPA)Caisse d'Epargnes.t.
18UKROleg Chuzhda (UKR)Caja Rural0:03:07
19SPAMikel Landa Meana (SPA)Orbeas.t.
20SPAOscar Garcia Casarrubios Pintor (SPA)Heraklion Kastro - Murcias.t.
21SPAAndres Avelino Antuña Coro (SPA)Burgos 2016 - Castilla y Leon0:03:15
22SPAConstantino Zaballa Gutierrez (SPA)Centro Ciclismo de Loulé - Louletano0:03:19
23SPAJon Izagirre Insausti (SPA)Orbea0:03:21
24SPAPablo Lechuga Rodriguez (SPA)Andalucía - Cajasur0:03:55
25SPAGorka Izagirre Insausti (SPA)Euskaltel - Euskadi0:04:05

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved