All sports Site

Menu
 

Cycling - European Championship - U-23 - 2011

Choice of a season :

Italy

Results Women

Results Men

European Championship - U-23 - Results Men 2011

ItalyItaly - Offida - 14 July 2011 - 17 July 2011


Men's Time Trial - U23 - 15 July 2011


1FRAYoann Paillot (FRA)Océane Top 1600:33:29
2LUXBob Jungels (LUX)UC Dippach00:09
3NORVegard Stake Laengen (NOR)Joker - Merida00:11
4ITAMatteo Mammini (ITA)Italia National Team00:30
5SVKJakub Novák (SVK)Dukla Trencín - Meridas.t.
6GERMichel Koch (GER)LKT Team Brandenburg00:31
7FRAJohan Le Bon (FRA)Bretagne - Schuller00:40
8BELKevin De Jonghe (BEL)Ovyta - Eijssen Acrog00:53
9FRARudy Molard (FRA)Cofidis00:57
10ITAMassimo Coledan (ITA)Italia National Team01:05
11RUSArtur Ershov (RUS)Russian National Team01:07
12AUTAndreas Hofer (AUT)Tyrol - Team Radland Tirol01:11
13SPAMario González Salas (SPA)Cántabra01:14
14LTUVismantas Molkevilius (LTU)01:15
15BLRAndrei Krasilnikau (BLR)Chipotle Development Team01:22
16GBRLuke Rowe (GBR)Great Britain National Team01:28
17LATAndzs Flaksis (LAT)Latvia National Team01:30
18PORJosé Isidro Maciel Gonçalves (POR)Liberty Seguros/sta. Maria Feira01:32
19BLRSiarhei Novikau (BLR)01:36
20ITAMattia Cattaneo (ITA)Italia National Team01:38
21SWETobias Ludvigsson (SWE)Skil - Shimano01:39
22NEDTom Dumoulin (NED)Rabobank Continental Teams.t.
23BELArthur Vanoverberghe (BEL)Topsport Vlaanderen - Mercator01:41
24GERKevin Predatsch (GER)Thüringer Energie Team01:50
25HUNGábor Fejes (HUN)s.t.
26SWILorenzo Rossi (SWI)VC Mendrisio-PL Valli01:52
27ALBEugert Zhupa (ALB)01:53
28LATAndris Vosekalns (LAT)Alpha Baltic - UnityMarathons.com01:54
29NEDJasper Hamelink (NED)Cycling Team Jo Piels01:56
30SLOJan Polanc (SLO)Radenska01:57
31GREMagkoyras Neofytos Sakellaridis (GRE)SP Tableware01:58
32UKRArtem Topchanyuk (UKR)ISD - Lampre01:59
33BLRIlia Koshevoy (BLR)02:01
34IRLSean Patrick Downey (IRL)Cotes d'Armor - Marie Morin02:03
35NEDPeter Koning (NED)Rucanor - Line02:04
36CZEPetr Vakoc (CZE)ASC Dukla Praha02:05
37RUSMaxim Pokidov (RUS)02:08
38PORRafael Ferreira Reis (POR)Bicicó02:18
39CROLuka Grubic (CRO)02:19
40RUSAnton Vorobyev (RUS)Itera - Katusha02:21
41LUXTom Thill (LUX)Differdange - Magic Sportfoot.de02:23
42UKROleksandr Golovash (UKR)02:27
43IRLFelix English (IRL)02:29
44GBRJoseph Perrett (GBR)Twenty3c-Orbea02:42
45SVKJohann Schwabik (SVK)Ask Inter Bratislava02:44
46LATIndulis Bekmanis (LAT)Latvia National Team02:46
47UKRMaksym Vasilyev (UKR)ISD - Lampre02:51
48GREPolychronis Tzortzakis (GRE)03:00
49POLLukasz Wisniowski (POL)03:11
50IRLConor Dunne (IRL)03:12
51POLPawel Brylowski (POL)03:24
52BULBorislav Ivanov (BUL)03:36
53BULYovcho Zhivkov Yovchev (BUL)03:49
54ALBYlber Sefa (ALB)03:53
55AUTLukas Pöstlberger (AUT)Arbö Gourmetfein Wels04:07
56LTUDarijus Dzervus (LTU)An Post - Sean Kelly Team04:09
57SLOMark Dzamastagic (SLO)Sava04:10
58GRECharalampos Kastrantas (GRE)Partizan Srbija - Powermove05:31

Men's Road Race - U23 - 17 July 2011


1GERJulian Kern (GER)Seven Stones04:43:08
2BLRSiarhei Novikau (BLR)s.t.
3BLRKanstantsin Klimiankou (BLR)s.t.
4UKRArtem Topchanyuk (UKR)ISD - Lampre00:03
5ITAMattia Cattaneo (ITA)Italia National Team00:05
6FRARudy Molard (FRA)Cofidis00:22
7SPAJordi Simón Casulleras (SPA)Caja Rural Amateurs.t.
8PORJosé Isidro Maciel Gonçalves (POR)Liberty Seguros/sta. Maria Feiras.t.
9FRAAxel Domont (FRA)Chambéry Cyclisme Formations.t.
10LUXBob Jungels (LUX)UC Dippachs.t.
11SWIMarcel Aregger (SWI)Price Your Bike00:52
12NORVegard Stake Laengen (NOR)Joker - Meridas.t.
13NORBjørn Tore Nilsen Hoem (NOR)Plussbank - Cervelo01:13
14PORJoão Mendonça Pereira (POR)CC Taviras.t.
15ITAEnrico Battaglin (ITA)Colnago - CSF Inox01:18
16FRAJohan Le Bon (FRA)Bretagne - Schullers.t.
17SVKJakub Novák (SVK)Dukla Trencín - Merida01:22
18BLRStanislau Bazhkou (BLR)01:24
19AUTDavid Wöhrer (AUT)Tyrol - Team Radland Tirols.t.
20AUTPatrick Konrad (AUT)Tyrol - Team Radland Tirol01:31
21CZEKarel Hník (CZE)Telenet - Fideas.t.
22NEDTom Dumoulin (NED)Rabobank Continental Team01:32
23FRAWarren Barguil (FRA)France National Teams.t.
24SPARomán Osuna Montes (SPA)Andalucia - Caja Granadas.t.
25BLRAndrei Krasilnikau (BLR)Chipotle Development Teams.t.
26CZEJan Hirt (CZE)G.s. Podenzano01:35
27NEDSjoerd Kouwenhoven (NED)De Rijke01:57
28ITANicola Boem (ITA)03:22
29LTUZydrunas Savickas (LTU)s.t.
30GERNils Plötner (GER)Heizomat03:31
31LATAndzs Flaksis (LAT)Latvia National Teams.t.
32RUSMatvey Zubov (RUS)Russian National Team03:32
33SVKMartin Mahdar (SVK)Dukla Trencín - Merida03:33
34UKRMaksym Vasilyev (UKR)ISD - Lampre03:40
35NEDMike Teunissen (NED)Rabobank-Giant Offroad Team03:42
36GERMario Vogt (GER)Heizomats.t.
37RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Itera - Katusha03:44
38UKROleksandr Prevar (UKR)Kolsss.t.
39PORGuilherme Lourenço (POR)Portugal National Team03:46
40GBRJonathan McEvoy (GBR)Motorpoints.t.
41GREMagkoyras Neofytos Sakellaridis (GRE)SP Tableware03:59
42LUXTom Thill (LUX)Differdange - Magic Sportfoot.des.t.
43BELSean De Bie (BEL)Belgian National Team04:29
44LATIndulis Bekmanis (LAT)Latvia National Team04:32
45POLMarek Kulas (POL)04:37
46CRODeni Banicek (CRO)Loborika - Favorits.t.

Medals

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved