All sports Site

Menu
Cycling - Tour du Haut Var - 2011 - Detailed results

Cycling - Tour du Haut Var - 2011 - Detailed results

Choice of a season :

France

Results 2011

Tour du Haut Var 2011

FranceFrance - 19 February 2011 - 20 February 2011


General classification - 20 February 2011


1FRAThomas Voeckler (FRA)Europcar9:14:13
2FRAJulien Antomarchi (FRA)VC La Pomme Marseille0:00:08
3ITARinaldo Nocentini (ITA)AG2R - La Mondiale0:00:28
4SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Movistar0:00:29
5FRARémi Pauriol (FRA)La Française des Jeux0:00:37
6FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidiss.t.
7FRASamuel Dumoulin (FRA)Cofidis0:00:53
8DENChris Anker Sørensen (DEN)Saxo Bank - Sungards.t.
9FRACédric Pineau (FRA)La Française des Jeux0:00:54
10SPAGorka Izagirre Insausti (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
11FRAJérémie Galland (FRA)Saur - Sojasun0:00:57
12SLOJure Kocjan (SLO)Team Type 1s.t.
13FRAPierre Rolland (FRA)Europcar0:01:02
14USAPeter Stetina (USA)Garmin - Cervelos.t.
15FRAMaxime Bouet (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
16FRAPierrick Fedrigo (FRA)La Française des Jeux0:01:18
17FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Saur - Sojasuns.t.
18FRAThibaut Pinot (FRA)La Française des Jeuxs.t.
19FRAJulien Simon (FRA)Saur - Sojasun0:01:24
20BELDimitri Claeys (BEL)Team Netapp0:02:22
21SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Endura Racings.t.
22FRAYohan Cauquil (FRA)VC La Pomme Marseilles.t.
23FRAJulien Guay (FRA)Roubaix Lille Metropole - Dalkias.t.
24ESTRené Mandri (EST)Endura Racings.t.
25FRAGuillaume Faucon (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
26FRALudovic Turpin (FRA)Saur - Sojasuns.t.
27FRAAnthony Delaplace (FRA)Saur - Sojasuns.t.
28FRAMatthieu Sprick (FRA)Skil - Shimanos.t.
29SWIRubens Bertogliati (SWI)Team Type 1s.t.
30FRAGael Malacarne (FRA)Bretagne - Schullers.t.
31DENJonas Aaen Jørgensen (DEN)Saxo Bank - Sungards.t.
32LATToms Skujins (LAT)VC La Pomme Marseille0:02:47
33FRAArthur Vichot (FRA)La Française des Jeux0:03:03
34SPADavid Arroyo Duran (SPA)Movistar0:03:09
35FRADimitri Le Boulch (FRA)Big Mat - Aubervilliers 930:03:51
36FRAYannick Talabardon (FRA)Saur - Sojasun0:04:29
37FRASteven Tronet (FRA)Roubaix Lille Metropole - Dalkia0:04:34
38FRAFlorian Vachon (FRA)Bretagne - Schullers.t.
39FRAMathieu Drujon (FRA)Big Mat - Aubervilliers 930:04:39
40FRAJulien El Farès (FRA)Cofidiss.t.
41SPADavid Lopez Garcia (SPA)Movistars.t.
42USAAndrew Talansky (USA)Garmin - Cervelos.t.
43AUSRichie Porte (AUS)Saxo Bank - Sungards.t.
44SWEAlexander Wetterhall (SWE)Endura Racings.t.
45FRAAlexandre Geniez (FRA)Skil - Shimanos.t.
46SPAJavier Mejías Leal (SPA)Team Type 1s.t.
47ARGDaniel Ricardo Diaz (ARG)VC La Pomme Marseille0:05:03
48FRALaurent Mangel (FRA)Saur - Sojasun0:05:10
49FRAMorgan Kneisky (FRA)Roubaix Lille Metropole - Dalkias.t.
50GBRRobert Partridge (GBR)Endura Racing0:05:24
51BELJames Vanlandshoot (BEL)Verandas Willems - Accent0:05:26
52AUSTravis Meyer (AUS)Garmin - Cervelos.t.
53FRAEric Berthou (FRA)Bretagne - Schullers.t.
54FRAAlexandre Pichot (FRA)Europcar0:06:51
55NEDRoy Curvers (NED)Skil - Shimano0:08:07
56NZLJack Bauer (NZL)Endura Racings.t.
57SPANicolas Jonathan Castroviejo (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
58CRCAndrey Amador Bikkazakova (CRC)Movistar0:09:25
59LUXLaurent Didier (LUX)Saxo Bank - Sungard0:10:12
60FRARomain Lemarchand (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
61SPAAngel Madrazo Ruiz (SPA)Movistars.t.
62FRARenaud Dion (FRA)Bretagne - Schullers.t.
63FRAMickaël Chérel (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
64FRAJérémy Roy (FRA)La Française des Jeuxs.t.
65FRAJean-Christophe Péraud (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
66FRAMathieu Perget (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
67NEDMaarten De Jonge (NED)Endura Racings.t.
68FRAJohan Mombaerts (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
69FRAHubert Dupont (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
70FRAMaxime Mederel (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
71FRAAnthony Roux (FRA)La Française des Jeux0:10:32
72SPAFrancisco Javier Iriarte Garro (SPA)Movistar0:10:37
73UKRVolodymir Gustov (UKR)Saxo Bank - Sungards.t.
74SPAIban Velasco Murillo (SPA)Euskaltel - Euskadi0:10:43
75FRAYohan Bagot (FRA)Cofidis0:10:57
76FRABenoît Vaugrenard (FRA)La Française des Jeux0:10:59
77FRAGuillaume Le Floch (FRA)Europcars.t.
78SPAMiguel Minguez Ayala (SPA)Euskaltel - Euskadi0:11:01
79SPAEgoi Martinez De Esteban (SPA)Euskaltel - Euskadi0:11:14
80NEDArnoud Van Groen (NED)Verandas Willems - Accent0:12:28
81FRAVincent Jerome (FRA)Europcar0:12:45
82SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Euskaltel - Euskadi0:14:46
83DENAndré Steensen (DEN)Saxo Bank - Sungard0:23:01
84FRALászló Bodrogi (FRA)Team Type 10:23:32
85FRAAlexandre Blain (FRA)Endura Racing0:23:38
86SPABenjamin Noval Gonzalez (SPA)Saxo Bank - Sungard0:23:48
87ITAManuele Boaro (ITA)Saxo Bank - Sungards.t.
88BELBert De Backer (BEL)Skil - Shimanos.t.

Stage 1 - La Croix Valmer - Grimaud 168.8km - 19 February 2011Sprint


1FRASamuel Dumoulin (FRA)Cofidis4:00:05
2ITARinaldo Nocentini (ITA)AG2R - La Mondiales.t.
3FRAThomas Voeckler (FRA)Europcar0:00:01
4SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Movistars.t.
5FRACédric Pineau (FRA)La Française des Jeuxs.t.
6SPAGorka Izagirre Insausti (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
7FRASteven Tronet (FRA)Roubaix Lille Metropole - Dalkia0:00:04
8FRAJérémie Galland (FRA)Saur - Sojasuns.t.
9FRAFlorian Vachon (FRA)Bretagne - Schullers.t.
10SLOJure Kocjan (SLO)Team Type 1s.t.
11FRAJustin Jules (FRA)VC La Pomme Marseille0:00:09
12BELDimitri Claeys (BEL)Team Netapps.t.
13FRARémi Pauriol (FRA)La Française des Jeuxs.t.
14BELRob Goris (BEL)Verandas Willems - Accents.t.
15FRAJulien El Farès (FRA)Cofidiss.t.
16FRAPierre Rolland (FRA)Europcars.t.
17SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Endura Racings.t.
18USAPeter Stetina (USA)Garmin - Cervelos.t.
19FRALaurent Pichon (FRA)Bretagne - Schullers.t.
20BELStaf Scheirlinckx (BEL)Verandas Willems - Accents.t.
21SPADavid Lopez Garcia (SPA)Movistars.t.
22LUXLaurent Didier (LUX)Saxo Bank - Sungards.t.
23NEDMichel Kreder (NED)Garmin - Cervelos.t.
24FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidiss.t.
25SPAIban Velasco Murillo (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.

Stage 2 - Braguignan 207km - 20 February 2011Escape


1FRAJulien Antomarchi (FRA)VC La Pomme Marseille5:14:07
2FRAThomas Voeckler (FRA)Europcars.t.
3SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Movistar0:00:29
4FRAJulien Simon (FRA)Saur - Sojasuns.t.
5FRADavid Moncoutie (FRA)Cofidiss.t.
6FRARémi Pauriol (FRA)La Française des Jeuxs.t.
7ITARinaldo Nocentini (ITA)AG2R - La Mondiales.t.
8DENChris Anker Sørensen (DEN)Saxo Bank - Sungard0:00:45
9FRACédric Pineau (FRA)La Française des Jeux0:00:54
10SLOJure Kocjan (SLO)Team Type 1s.t.
11FRAJérémie Galland (FRA)Saur - Sojasuns.t.
12FRAPierre Rolland (FRA)Europcars.t.
13FRASamuel Dumoulin (FRA)Cofidiss.t.
14USAPeter Stetina (USA)Garmin - Cervelos.t.
15FRAMaxime Bouet (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
16SPAGorka Izagirre Insausti (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
17FRAPierrick Fedrigo (FRA)La Française des Jeux0:01:10
18FRAArthur Vichot (FRA)La Française des Jeuxs.t.
19FRAThibaut Pinot (FRA)La Française des Jeuxs.t.
20FRAFabrice Jeandesboz (FRA)Saur - Sojasuns.t.
21FRAGuillaume Faucon (FRA)Big Mat - Aubervilliers 930:02:14
22ESTRené Mandri (EST)Endura Racings.t.
23FRAMatthieu Sprick (FRA)Skil - Shimanos.t.
24FRAGael Malacarne (FRA)Bretagne - Schullers.t.
25LATToms Skujins (LAT)VC La Pomme Marseilles.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved