All sports Site

Menu
Cycling - Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire - 2011 - Detailed results

Cycling - Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire - 2011 - Detailed results

Choice of a season :

France

Results 2011

Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire 2011

FranceFrance - 5 April 2011 - 8 April 2011


General classification - 7 April 2011


1FRAAnthony Roux (FRA)La Française des Jeux11:50:58
2FRABlel Kadri (FRA)AG2R - La Mondiale0:00:05
3SCODavid Millar (SCO)Garmin - Cervelo0:00:09
4FRAPierrick Fedrigo (FRA)La Française des Jeux0:00:12
5FRAAlexandre Geniez (FRA)Skil - Shimano0:00:13
6FRANicolas Vogondy (FRA)Cofidis0:00:21
7FRAThomas Voeckler (FRA)Europcar0:00:29
8LTURamunas Navardauskas (LTU)Garmin - Cervelo0:00:34
9FRALászló Bodrogi (FRA)Team Type 10:00:36
10SLOBlaz Jarc (SLO)Adria Mobil0:00:37
11FRAPaul Poux (FRA)Saur - Sojasun0:00:39
12FRAChristophe Riblon (FRA)AG2R - La Mondiale0:00:42
13FRACyril Bessy (FRA)Saur - Sojasun0:00:46
14FRAThierry Hupond (FRA)Skil - Shimanos.t.
15SLOBlaz Furdi (SLO)Adria Mobil0:00:47
16ITAGiairo Ermeti (ITA)Androni Giocattolis.t.
17FRARémi Cusin (FRA)Cofidis0:00:49
18CANWill Routley (CAN)Spidertech Powered by Planet Energys.t.
19FRAPierre Rolland (FRA)Europcar0:00:50
20ESTRein Taaramäe (EST)Cofidis0:00:53
21FRATony Hurel (FRA)Europcars.t.
22FRAAnthony Geslin (FRA)La Française des Jeuxs.t.
23USAPeter Stetina (USA)Garmin - Cervelos.t.
24FRANicolas Bazin (FRA)Big Mat - Aubervilliers 930:00:54
25SLOMitja Mahoric (SLO)Adria Mobil0:00:57
26BELThomas Degand (BEL)Verandas Willems - Accent0:00:58
27RUSVladimir Efimkin (RUS)Team Type 1s.t.
28FRAChristophe Kern (FRA)Europcar0:00:59
29COLJuan Pablo Villegas Cardona (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombias.t.
30NEDMichel Kreder (NED)Garmin - Cervelo0:01:00
31FRANicolas Edet (FRA)Cofidis0:01:01
32COLLuis Felipe Laverde Jimenez (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:01:02
33ITARiccardo Chiarini (ITA)Androni Giocattoli0:01:06
34GERJohannes Fröhlinger (GER)Skil - Shimano0:01:07
35FRAJulien Loubet (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
36COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:01:08
37FRACyril Dessel (FRA)AG2R - La Mondiale0:01:09
38COLJohan Esteban Chaves Rubio (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:01:10
39ITALuca Barla (ITA)Androni Giocattoli0:01:11
40FRARomain Hardy (FRA)Bretagne - Schuller0:01:12
41BELStaf Scheirlinckx (BEL)Verandas Willems - Accent0:01:13
42FRAYannick Talabardon (FRA)Saur - Sojasun0:01:14
43FRALaurent Mangel (FRA)Saur - Sojasun0:01:19
44FRADamien Monier (FRA)Cofidis0:01:20
45FRABenoît Vaugrenard (FRA)La Française des Jeux0:01:23
46SLOKristjan Fajt (SLO)Adria Mobil0:01:25
47UKRYuriy Krivtsov (UKR)AG2R - La Mondiale0:01:32
48SPAJavier Mejías Leal (SPA)Team Type 10:01:35
49AUTThomas Rohregger (AUT)Leopard - Trek0:01:43
50RSAJacobus Venter (RSA)Verandas Willems - Accent0:01:44

Stage 1 - La Chateau - D'Olonne - St-Mars-la-Jaille 191km - 5 April 2011Sprint


1ITADaniele Bennati (ITA)Leopard - Trek4:50:56
2FRASamuel Dumoulin (FRA)Cofidiss.t.
3FRANacer Bouhanni (FRA)La Française des Jeuxs.t.
4COLJuan Pablo Forero Carreno (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombias.t.
5SLOJure Kocjan (SLO)Team Type 1s.t.
6CANKevin Lacombe (CAN)Spidertech Powered by Planet Energys.t.
7FRAAnthony Ravard (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
8FRAJimmy Engoulvent (FRA)Saur - Sojasuns.t.
9SLOMatej Gnezda (SLO)Adria Mobils.t.
10FRAFabien Bacquet (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
11SLOBlaz Jarc (SLO)Adria Mobils.t.
12SLOAldo Ino Ilesic (SLO)Team Type 1s.t.
13BELGregory Habeaux (BEL)Verandas Willems - Accents.t.
14FRATony Hurel (FRA)Europcars.t.
15FRAAlexandre Geniez (FRA)Skil - Shimanos.t.
16FRARomain Hardy (FRA)Bretagne - Schullers.t.
17NEDMichel Kreder (NED)Garmin - Cervelos.t.
18LTURamunas Navardauskas (LTU)Garmin - Cervelos.t.
19SLOBlaz Furdi (SLO)Adria Mobils.t.
20ITAFrancesco Ginanni (ITA)Androni Giocattolis.t.
21FRAAnthony Roux (FRA)La Française des Jeuxs.t.
22FRABlel Kadri (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
23UKRYuriy Krivtsov (UKR)AG2R - La Mondiales.t.
24ESTRein Taaramäe (EST)Cofidiss.t.
25GERJohannes Fröhlinger (GER)Skil - Shimanos.t.

Stage 2 - St-Mars-la-Jaille - Angers 99.8km - 6 April 2011Sprint


1NEDMichel Kreder (NED)Garmin - Cervelo2:25:19
2ITADaniele Bennati (ITA)Leopard - Treks.t.
3FRAAnthony Ravard (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
4FRAStéphane Bonsergent (FRA)Bretagne - Schullers.t.
5CANKevin Lacombe (CAN)Spidertech Powered by Planet Energys.t.
6FRANacer Bouhanni (FRA)La Française des Jeuxs.t.
7COLJuan Pablo Forero Carreno (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombias.t.
8ITAGiairo Ermeti (ITA)Androni Giocattolis.t.
9BELGregory Habeaux (BEL)Verandas Willems - Accents.t.
10FRAFabien Bacquet (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
11FRATony Hurel (FRA)Europcars.t.
12GERSimon Geschke (GER)Skil - Shimanos.t.
13SLOAldo Ino Ilesic (SLO)Team Type 1s.t.
14FRAAnthony Roux (FRA)La Française des Jeuxs.t.
15SLOBlaz Jarc (SLO)Adria Mobils.t.
16FRARonan Racault (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
17FRASamuel Dumoulin (FRA)Cofidiss.t.
18FRARomain Hardy (FRA)Bretagne - Schullers.t.
19UKRYuriy Krivtsov (UKR)AG2R - La Mondiales.t.
20FRAAlexandre Geniez (FRA)Skil - Shimanos.t.
21FRANicolas Edet (FRA)Cofidiss.t.
22GERJohannes Fröhlinger (GER)Skil - Shimanos.t.
23ITALuca Barla (ITA)Androni Giocattolis.t.
24AUTMarco Haller (AUT)Adria Mobils.t.
25FRAJulien Loubet (FRA)AG2R - La Mondiales.t.

Stage 3 - Angers 6.8km - 6 April 2011Time Trial


1ITADaniele Bennati (ITA)Leopard - Trek0:08:13
2SCODavid Millar (SCO)Garmin - Cervelo0:00:06
3USADavid Zabriskie (USA)Garmin - Cervelos.t.
4FRAAnthony Roux (FRA)La Française des Jeux0:00:07
5FRABlel Kadri (FRA)AG2R - La Mondiale0:00:08
6FRAAlexandre Geniez (FRA)Skil - Shimano0:00:10
7FRALászló Bodrogi (FRA)Team Type 10:00:11
8LTURamunas Navardauskas (LTU)Garmin - Cervelo0:00:12
9FRAPierrick Fedrigo (FRA)La Française des Jeux0:00:13
10CANSvein Tuft (CAN)Spidertech Powered by Planet Energys.t.
11FRAPaul Poux (FRA)Saur - Sojasuns.t.
12FRAChristophe Riblon (FRA)AG2R - La Mondiale0:00:16
13ESTRein Taaramäe (EST)Cofidis0:00:18
14FRANicolas Vogondy (FRA)Cofidiss.t.
15SLOBlaz Jarc (SLO)Adria Mobil0:00:19
16FRACyril Bessy (FRA)Saur - Sojasun0:00:20
17FRAJohan Le Bon (FRA)Bretagne - Schullers.t.
18FRAJimmy Engoulvent (FRA)Saur - Sojasuns.t.
19ITAGiairo Ermeti (ITA)Androni Giocattoli0:00:21
20UKRYuriy Krivtsov (UKR)AG2R - La Mondiale0:00:22
21AUSWilliam Clarke (AUS)Leopard - Treks.t.
22FRARémi Cusin (FRA)Cofidis0:00:23
23CANWill Routley (CAN)Spidertech Powered by Planet Energys.t.
24FRANacer Bouhanni (FRA)La Française des Jeux0:00:24
25FRAPierre Rolland (FRA)Europcars.t.

Stage 4 - Angers - Pre-en-Pail 181.1km - 7 April 2011Escape


1FRAAnthony Roux (FRA)La Française des Jeux4:26:33
2FRABlel Kadri (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
3FRAPierrick Fedrigo (FRA)La Française des Jeuxs.t.
4FRAThomas Voeckler (FRA)Europcars.t.
5FRANicolas Vogondy (FRA)Cofidiss.t.
6SCODavid Millar (SCO)Garmin - Cervelos.t.
7FRAAlexandre Geniez (FRA)Skil - Shimanos.t.
8SLOBlaz Jarc (SLO)Adria Mobil0:00:17
9NEDMichel Kreder (NED)Garmin - Cervelos.t.
10SLOBlaz Furdi (SLO)Adria Mobils.t.
11RUSVladimir Efimkin (RUS)Team Type 10:00:19
12LTURamunas Navardauskas (LTU)Garmin - Cervelos.t.
13COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombia0:00:21
14FRARomain Hardy (FRA)Bretagne - Schuller0:00:23
15FRARémi Cusin (FRA)Cofidiss.t.
16BELStaf Scheirlinckx (BEL)Verandas Willems - Accents.t.
17FRAYannick Talabardon (FRA)Saur - Sojasuns.t.
18FRAThierry Hupond (FRA)Skil - Shimanos.t.
19FRANicolas Bazin (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
20ITAGiairo Ermeti (ITA)Androni Giocattolis.t.
21FRANicolas Edet (FRA)Cofidiss.t.
22SLOMitja Mahoric (SLO)Adria Mobils.t.
23FRALaurent Mangel (FRA)Saur - Sojasuns.t.
24CANWill Routley (CAN)Spidertech Powered by Planet Energys.t.
25COLJohan Esteban Chaves Rubio (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombias.t.

Stage 5 - Abbaye de L'Epau - Bonne Table 166.7km - 8 April 2011Sprint


1ITADaniele Bennati (ITA)Leopard - Trek4:00:04
2FRANacer Bouhanni (FRA)La Française des Jeuxs.t.
3FRAStéphane Bonsergent (FRA)Bretagne - Schullers.t.
4FRAFabien Bacquet (FRA)Big Mat - Aubervilliers 93s.t.
5SLOJure Kocjan (SLO)Team Type 1s.t.
6SLOBlaz Jarc (SLO)Adria Mobils.t.
7FRABlel Kadri (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
8GERSimon Geschke (GER)Skil - Shimanos.t.
9ITAGiairo Ermeti (ITA)Androni Giocattolis.t.
10COLJuan Pablo Forero Carreno (COL)Colombia Es Passion - Cafe de Colombias.t.
11CANKevin Lacombe (CAN)Spidertech Powered by Planet Energys.t.
12FRATony Hurel (FRA)Europcars.t.
13FRAAnthony Roux (FRA)La Française des Jeuxs.t.
14FRAThomas Voeckler (FRA)Europcars.t.
15NEDMichel Kreder (NED)Garmin - Cervelos.t.
16BELThomas Degand (BEL)Verandas Willems - Accents.t.
17GERJohannes Fröhlinger (GER)Skil - Shimanos.t.
18FRAThierry Hupond (FRA)Skil - Shimanos.t.
19SLOMitja Mahoric (SLO)Adria Mobils.t.
20FRAPierrick Fedrigo (FRA)La Française des Jeuxs.t.
21SLOBlaz Furdi (SLO)Adria Mobils.t.
22SCODavid Millar (SCO)Garmin - Cervelos.t.
23FRARémi Cusin (FRA)Cofidiss.t.
24FRAJulien Loubet (FRA)AG2R - La Mondiales.t.
25FRALászló Bodrogi (FRA)Team Type 1s.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved