All sports Site

Menu
Cycling - Paris-Arras Tour - 2014 - Detailed results

Cycling - Paris-Arras Tour - 2014 - Detailed results

Choice of a season :

France

Results 2014

Paris-Arras Tour 2014

FranceFrance - 23th May 2014 - 25th May 2014


General classification - 25th May 2014


1BELMaxime Vantomme (BEL)Roubaix Métropole Européenne de Lille8:06:42
2FRARudy Barbier (FRA)Roubaix Métropole Européenne de Lille0:05
3FRAJulien Duval (FRA)Roubaix Métropole Européenne de Lille0:06
4GBRDaniel McLay (GBR)0:10
5FRAThomas Boudat (FRA)0:14
6FRATaruia Krainer (FRA)0:15
7FRAJulien Morice (FRA)s.t.
8BELJef Van Meirhaeghe (BEL)0:19
9BELAmaury Capiot (BEL)s.t.
10FRAThomas Rostollan (FRA)VC La Pomme Marseille0:20
11PORJosé Isidro Maciel Gonçalves (POR)VC La Pomme Marseille0:21
12FRAThomas Vaubourzeix (FRA)VC La Pomme Marseilles.t.
13BELRob Leemans (BEL)0:22
14BELRuben Pols (BEL)s.t.
15FRAJulien Antomarchi (FRA)VC La Pomme Marseille0:23
16FRARomain Cardis (FRA)0:24
17SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Euskadi0:33
18SPAJuan Carlos 'Jon' Larrinaga Muguruza (SPA)Euskadis.t.
19FRAJeremy Cornu (FRA)0:35
20AUSSamuel Spokes (AUS)Etixx0:41
21FRAAlexis Guerin (FRA)Etixxs.t.
22CZEKarel Hník (CZE)Etixxs.t.
23CZERadovan Dolezal (CZE)Etixxs.t.
24FRARomain Le Roux (FRA)0:46
25FRABenoît Sinner (FRA)s.t.
26FRABruno Armirail (FRA)s.t.
27FRAYann Guyot (FRA)s.t.
28FRAMarc Fournier (FRA)CC Nogent-Sur-Oise0:51
29FRABenoit Daeninck (FRA)CC Nogent-Sur-Oises.t.
30FRAPierre Gouault (FRA)Bigmat - Auber 930:55
31FRAYannis Yssaad (FRA)Bigmat - Auber 930:56
32ESTAlo Jakin (EST)Bigmat - Auber 93s.t.
33FRASteven Tronet (FRA)Bigmat - Auber 93s.t.
34FRAFrédéric Brun (FRA)Bigmat - Auber 93s.t.
35DENMark Sehested Pedersen (DEN)Trefor - Blue Water1:01
36BELFrédéric Amorison (BEL)Wallonie - Bruxelles1:06
37FRAMathieu Teychenne-Coutet (FRA)s.t.
38BELJoeri Stallaert (BEL)Veranclassic - Doltcini1:11
39BELFrederik Vandewiele (BEL)Veranclassic - Doltcinis.t.
40GERSascha Weber (GER)Veranclassic - Doltcinis.t.
41NEDRick Ottema (NED)Veranclassic - Doltcinis.t.
42UKROleksandr Polivoda (UKR)Kolss1:15
43GERFabian Schnaidt (GER)Vorarlberg1:16
44BELJenthe Biermans (BEL)Giant - Shimano Continental1:21
45NEDLars Van Der Haar (NED)Giant - Shimano Continentals.t.
46ITAFilippo Baggio (ITA)Nankang - Fondriest1:22
47NEDBart Van Haaren (NED)Koga1:24
48GERGrischa Janorschke (GER)Vorarlberg1:26
49SWINicolas Winter (SWI)Vorarlbergs.t.
50NEDMelvin Boskamp (NED)Kogas.t.
51DENMartin Mortensen (DEN)Cult Energy - Vital Waters.t.
52FRAAnthony Haspot (FRA)s.t.
53FRAOlivier Le Gac (FRA)La Française des Jeuxs.t.
54FRAYann Botrel (FRA)s.t.
55NEDRené Hooghiemster (NED)Kogas.t.
56GERChristoph Springer (GER)Vorarlbergs.t.
57FRAFabien Grellier (FRA)1:45
58ITAAlfonso Fiorenza (ITA)Nankang - Fondriest1:46
59ITANicola Dal Santo (ITA)Nankang - Fondriests.t.
60NEDBob Schoonbroodt (NED)2:22
61DENSøren Kragh Andersen (DEN)Trefor - Blue Water2:40
62NEDTim Kerkhof (NED)Etixx3:58
63UKROleksandr Prevar (UKR)Kolss4:19
64FRAKevin Lebreton (FRA)5:05
65FRAMaxime Renault (FRA)Bigmat - Auber 935:24
66BELBoris Dron (BEL)Wallonie - Bruxelles5:27
67FRAAnthony Turgis (FRA)CC Nogent-Sur-Oise5:30
68UKRAndriy Kulyk (UKR)Kolss5:37
69UKROleksandr Kvachuk (UKR)Kolsss.t.
70NEDJasper Bovenhuis (NED)Koga5:41
71ITAMatteo Belli (ITA)5:47
72FRANicolas Baldo (FRA)Vorarlbergs.t.
73DENRasmus Poulsen Guldhammer (DEN)Trefor - Blue Water5:50
74BELFlorent Mottet (BEL)Wallonie - Bruxelles6:09
75DENLasse Bøchman-Larsen (DEN)Cult Energy - Vital Water6:37
76FRAMaxime Le Montagner (FRA)6:43
77FRAVincent Guezennec (FRA)s.t.
78UKRAndriy Bratashchuk (UKR)Kolss6:44
79LTUEvaldas Siskevicius (LTU)VC La Pomme Marseille6:49
80SPACarlos Barbero Cuesta (SPA)Euskadi8:40
81NORDaniel Hoelgaard (NOR)Etixx8:54
82NEDUmberto Atzori (NED)Koga9:17
83SPAIllart Zuazubiskar Gallastegi (SPA)Euskadi9:18
84FRADavid Le Lay (FRA)9:26
85AUTPatrick Jäger (AUT)Vorarlberg9:33
86FRANicolas Garbet (FRA)CC Nogent-Sur-Oise9:51
87DENMads Pedersen (DEN)Cult Energy - Vital Water10:26
88SPABeñat Txoperena Matxikote (SPA)Euskadi12:12
89BELJonathan Dufrasne (BEL)Wallonie - Bruxelles12:47
90ITAGiacomo Forconi (ITA)Nankang - Fondriest13:24
91NEDTwan Castelijns (NED)Koga13:52
92BELMaxime Anciaux (BEL)Wallonie - Bruxelles14:02
93FRAFranck Vermeulen (FRA)Roubaix Métropole Européenne de Lille14:21
94DENMads Würtz Schmidt (DEN)Cult Energy - Vital Water14:47
95FRAJean-Lou Païni (FRA)Roubaix Métropole Européenne de Lille15:34
96SPAMiguel Minguez Ayala (SPA)Euskadi15:48
97FRAVincent Ginelli (FRA)CC Nogent-Sur-Oise16:26
98RUSIvan Savitsky (RUS)Russian Helicopters17:16
99UKROleksandr Golovash (UKR)Kolss17:23
100BELOlivier Chevalier (BEL)Wallonie - Bruxelles21:01

Stage 1 - Lens - Arras - 28,1 km - 23th May 2014Team Time Trial


1FRA Roubaix Métropole européenne de Lille35:10
2FRA Vendée U0:09
3BEL Lotto - Belisol U230:16
4FRA VC La Pomme Marseille0:17
5SPA Euskadi0:27
6CZE Etixx0:53
7FRA Armée de Terre0:54
8FRA CC Nogent-sur-Oise0:57
9FRA BigMat - Auber 931:01
10DEN TreFor - Blue Water1:04
11BEL Wallonie - Bruxelles1:11
12BEL Veranclassic - Doltcini1:22
13UKR Kolss1:28
14SWE Development Team Giant-Shimano1:30
15NED Koga1:49
16FRA Brest Iroise Cyclisme 20001:50
17RUS Russian Helicopters1:53
18AUT Team Volksbank1:54
19ITA Nankang - Fondriest2:05
20DEN Cult Energy - Vital Water2:58

Stage 2 - Margny-lès-Compiègne - Beaurains - 17 km - 24th May 2014Sprint


1GERFabian Schnaidt (GER)Vorarlberg3:41:32
2BELMaxime Vantomme (BEL)Roubaix Métropole Européenne de Lilles.t.
3NORDaniel Hoelgaard (NOR)Etixxs.t.
4SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Euskadis.t.
5BELFlorent Mottet (BEL)Wallonie - Bruxelless.t.
6GBRDaniel McLay (GBR)s.t.
7FRAYannis Yssaad (FRA)Bigmat - Auber 93s.t.
8FRARudy Barbier (FRA)Roubaix Métropole Européenne de Lilles.t.
9FRAMaxime Le Montagner (FRA)s.t.
10ITAAlfonso Fiorenza (ITA)Nankang - Fondriests.t.
11BELJoeri Stallaert (BEL)Veranclassic - Doltcinis.t.
12BELJef Van Meirhaeghe (BEL)s.t.
13NEDUmberto Atzori (NED)Kogas.t.
14AUSSamuel Spokes (AUS)Etixxs.t.
15FRAThomas Boudat (FRA)s.t.
16ITAFilippo Baggio (ITA)Nankang - Fondriests.t.
17FRARomain Cardis (FRA)s.t.
18NEDTwan Castelijns (NED)Kogas.t.
19DENMark Sehested Pedersen (DEN)Trefor - Blue Waters.t.
20BELJenthe Biermans (BEL)Giant - Shimano Continentals.t.
21FRARomain Le Roux (FRA)s.t.
22FRAEmmanuel Keo (FRA)CC Nogent-Sur-Oises.t.
23FRANicolas Garbet (FRA)CC Nogent-Sur-Oises.t.
24GERGrischa Janorschke (GER)Vorarlbergs.t.
25DENMads Pedersen (DEN)Cult Energy - Vital Waters.t.

Stage 3 - Arras - Arras - 17 km - 25th May 2014Sprint


1GBRDaniel McLay (GBR)3:50:06
2NEDJasper Bovenhuis (NED)Kogas.t.
3ITAFilippo Baggio (ITA)Nankang - Fondriests.t.
4FRABenoît Sinner (FRA)s.t.
5FRARudy Barbier (FRA)Roubaix Métropole Européenne de Lilles.t.
6SPACarlos Barbero Cuesta (SPA)Euskadis.t.
7FRAYannis Yssaad (FRA)Bigmat - Auber 93s.t.
8NORDaniel Hoelgaard (NOR)Etixxs.t.
9FRAThomas Boudat (FRA)s.t.
10LTUEvaldas Siskevicius (LTU)VC La Pomme Marseilles.t.
11GERGrischa Janorschke (GER)Vorarlbergs.t.
12BELJoeri Stallaert (BEL)Veranclassic - Doltcinis.t.
13BELAmaury Capiot (BEL)s.t.
14UKRAndriy Kulyk (UKR)Kolsss.t.
15BELFrederik Vandewiele (BEL)Veranclassic - Doltcinis.t.
16DENMark Sehested Pedersen (DEN)Trefor - Blue Waters.t.
17FRAMaxime Le Montagner (FRA)s.t.
18BELJenthe Biermans (BEL)Giant - Shimano Continentals.t.
19ITAMatteo Belli (ITA)s.t.
20BELJef Van Meirhaeghe (BEL)s.t.
21BELMaxime Vantomme (BEL)Roubaix Métropole Européenne de Lilles.t.
22GERFabian Schnaidt (GER)Vorarlbergs.t.
23ITAAlfonso Fiorenza (ITA)Nankang - Fondriests.t.
24BELFrédéric Amorison (BEL)Wallonie - Bruxelless.t.
25BELFlorent Mottet (BEL)Wallonie - Bruxelless.t.
26DENMartin Mortensen (DEN)Cult Energy - Vital Waters.t.
27NEDBob Schoonbroodt (NED)s.t.
28FRARomain Cardis (FRA)s.t.
29FRAJulien Duval (FRA)Roubaix Métropole Européenne de Lilles.t.
30FRAThomas Rostollan (FRA)VC La Pomme Marseilles.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved