All sports Site

Menu
Cycling - Tour de Slovénie - 2014 - Detailed results

Cycling - Tour de Slovénie - 2014 - Detailed results

Choice of a season :

Slovenia

Results 2014

Tour de Slovénie 2014

SloveniaSlovenia - 19th June 2014 - 22th June 2014


General classification - 22th June 2014


1PORTiago Jose Pinto Machado (POR)Netapp - Endura12:44:58
2RUSIlnur Zakarin (RUS)Rusvelo0:23
3ITAMatteo Rabottini (ITA)Neri Sottoli0:33
4SLOKristijan Koren (SLO)Cannondale0:35
5ITAFrancesco Manuel Bongiorno (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox0:37
6ITADamiano Caruso (ITA)Cannondale0:52
7GBRSimon Yates (GBR)Orica - Greenedge0:55
8BELEliot Lietaer (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise1:10
9SLOJure Golcer (SLO)Gourmetfein - Simplon Wels1:27
10RUSArtem Ovechkin (RUS)Rusvelo1:37
11SPADavid De La Cruz Melgarejo (SPA)Netapp - Endura1:54
12RUSPavel Kochetkov (RUS)Team Katusha1:55
13ITAEnrico Barbin (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox2:04
14USAChris Horner (USA)Lampre - Merida2:15
15CRORadoslav Rogina (CRO)Adria Mobil2:18
16ITAMauro Finetto (ITA)Neri Sottoli2:57
17RUSSergey Lagutin (RUS)Rusvelo3:12
18ITASimone Petilli (ITA)Area Zero3:37
19ITAEmanuele Sella (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela5:03
20CROEmanuel Kiserlovski (CRO)Meridiana - Kamen5:41
21ITAEdoardo Zardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox5:49
22ITAAlessandro Bisolti (ITA)Vini Fantini - Nippo6:47
23ITAAlessio Taliani (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela8:12
24GERPaul Voss (GER)Netapp - Endura8:26
25SLOPrimoz Roglic (SLO)Adria Mobil8:31
26PORJosé João Pimenta Costa Mendes (POR)Netapp - Endura9:00
27ITADiego Ulissi (ITA)Lampre - Merida9:01
28AUTMarkus Eibegger (AUT)Synergy Baku Cycling Project9:09
29COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Team Colombia9:16
30BELPreben Van Hecke (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise10:19
31ITAFabio Taborre (ITA)Neri Sottoli10:48
32SLOJan Polanc (SLO)Lampre - Merida11:00
33CANChristian Meier (CAN)Orica - Greenedge11:42
34SLOLuka Pibernik (SLO)Radenska11:55
35SLOKristjan Fajt (SLO)Adria Mobil12:01
36ITASimone Ponzi (ITA)Neri Sottoli12:05
37SLODomen Novak (SLO)Adria Mobil12:11
38BELThomas Sprengers (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise12:42
39BELJelle Wallays (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise13:31
40SLOGrega Bole (SLO)14:31
41ITAAntonio Casimiro Parrinello (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela15:15
42COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Team Colombia15:23
43SPAJuan Carlos Gonzalez Salvador (SPA)15:28
44ITAManuele Mori (ITA)Lampre - Merida15:48
45ITAEnrico Battaglin (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox15:55
46SLOKlemen Stimulak (SLO)Adria Mobil16:02
47RUSPavel Brutt (RUS)Team Katusha17:12
48SLOMatej Mugerli (SLO)Adria Mobil18:44
49SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Netapp - Endura19:15
50RUSAndrey Solomennikov (RUS)Rusvelo19:30
51ITAAndrea Pasqualon (ITA)Area Zero19:31
52ITAPaolo Ciavatta (ITA)Area Zero19:54
53ITAAndrea Fedi (ITA)Neri Sottoli20:02
54ITAFranco Pellizotti (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela20:11
55AUSCameron Wurf (AUS)Cannondale20:26
56AUSMichael Matthews (AUS)Orica - Greenedge21:23
57ITASonny Colbrelli (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox21:47
58SLOLuka Kovacic (SLO)22:46
59RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Team Katusha23:37
60RUSMaxim Belkov (RUS)Team Katusha24:36
61ITALuigi Miletta (ITA)Neri Sottoli24:59
62ITAFrancesco Failli (ITA)Neri Sottoli25:02
63SLOMatej Mohoric (SLO)Cannondale25:10
64SWEKim Magnusson (SWE)Vini Fantini - Nippo25:14
65BELEdward Theuns (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise25:47
66RUSRoman Maikin (RUS)Rusvelo26:05
67ITAStefano Tonin (ITA)Area Zero26:13
68ITAMarco Tecchio (ITA)Area Zero26:16
69ITAGianfranco Zilioli (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela26:19
70ITALuca Paolini (ITA)Team Katusha29:15
71ITAMatteo Di Serafino (ITA)Androni Giocattoli - Venezuela29:45
72RUSSergey Firsanov (RUS)Rusvelo30:28
73COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Team Colombia30:31
74RUSAlexander Serov (RUS)Rusvelo30:52
75AUSMitchell Docker (AUS)Orica - Greenedge30:53
76AUSZakkari Dempster (AUS)Netapp - Endura31:05
77SLOGregor Gazvoda (SLO)Gebrueder Weiss - Oberndorfer31:06
78SLOBorut Bozic (SLO)Astana31:07
79COLJuan Esteban Arango Carvajal (COL)Team Colombia31:09
80GERAndreas Schillinger (GER)Netapp - Endura31:10
81SLORok Korosec (SLO)Radenska31:16
82CHNGang Xu (CHN)Lampre - Merida31:20
83ITAGianluca Leonardi (ITA)Area Zero31:36
84ITAPierpaolo De Negri (ITA)Vini Fantini - Nippo31:45
85ITAFabio Chinello (ITA)Area Zero31:47
86ITAStefano Pirazzi (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox32:27
87ITAFilippo Pozzato (ITA)Lampre - Merida34:15
88ITAAlessio Marchetti (ITA)Radenska34:43
89ITAAndrea Manfredi (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox35:21
90RUSMikhail Ignatiev (RUS)Team Katusha35:37
91BELTom Van Asbroeck (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise36:11
92COLJeffry Johan Romero Corredor (COL)Team Colombia36:32
93BELSander Helven (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise37:26
94IRLConnor McConvey (IRL)Synergy Baku Cycling Project38:09
95ITANiccolo Bonifazio (ITA)Lampre - Merida39:27
96ITAElia Viviani (ITA)Cannondale39:30
97ITADavide Cimolai (ITA)Lampre - Merida39:43
98SLOTadej Hiti (SLO)Radenska40:06
99AUTMatthias Krizek (AUT)Cannondale40:14
100ITAGianluca Mengardo (ITA)Area Zero40:27
101AUSLeigh Howard (AUS)Orica - Greenedge40:40
102ITAAlessandro Malaguti (ITA)Vini Fantini - Nippo41:43
103BELPieter Jacobs (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise44:13
104ROMEduard-Michael Grosu (ROM)Vini Fantini - Nippo44:16
105ITARiccardo Stacchiotti (ITA)Vini Fantini - Nippo44:17
106AZEOleksandr Surutkovych (AZE)Synergy Baku Cycling Project44:18
107RUSIgor Boev (RUS)Rusvelo44:30
108AZEMaksym Averin (AZE)Synergy Baku Cycling Project44:32
109COLDuber Armando Quintero Artunduaga (COL)Team Colombia44:41
110SLOGasper Katrasnik (SLO)44:51
111AZESamir Jabrayilov (AZE)Synergy Baku Cycling Project45:12
112CROMateo Frankovic (CRO)45:39
113SLOBlaz Jarc (SLO)Netapp - Endura48:33
114SLODavid Per (SLO)Adria Mobil49:13
115SLORobert Jenko (SLO)Amplatz - BMC49:28
116SLOMatej Razingar (SLO)49:46
117SLOAldo Ino Ilesic (SLO)United Healthcare Pro Cycling Team49:47
118ITAManuel Belletti (ITA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
119SLOAndrej Rajsp (SLO)Radenska49:48
120AUTJan Sokol (AUT)Synergy Baku Cycling Project49:49
121SLOMatic Safaric Kolar (SLO)Radenska49:57
122IRLMatthew Brammeier (IRL)Synergy Baku Cycling Project50:12
123SVKJuraj Sagan (SVK)Cannondale50:14
124AZETural Isgandarov (AZE)Synergy Baku Cycling Project50:17
125SLOMarko Pavlic (SLO)Radenska57:47
126SLOTadej Logar (SLO)57:50

Stage 1 - Ljubljana - Ljubljana - 8,8 km - 19th June 2014Time Trial


1AUSMichael Matthews (AUS)Orica - Greenedge52.364
2SLOKristijan Koren (SLO)Cannondale51.849
3ITADiego Ulissi (ITA)Lampre - Merida51.512
4PORTiago Jose Pinto Machado (POR)Netapp - Endura51.429
5AUSBrett Lancaster (AUS)Orica - Greenedge51.179
6RUSPavel Brutt (RUS)Team Katusha51.097
7RUSArtem Ovechkin (RUS)Rusvelo51.014
8ITAMatteo Rabottini (ITA)Neri Sottoli50.851
9ITAAndrea Fedi (ITA)Neri Sottoli50.688
10ITADamiano Caruso (ITA)Cannondale50.607
11GERPaul Voss (GER)Netapp - Endura50.526
12ITAMauro Finetto (ITA)Neri Sottoli50.446
13SLOKlemen Stimulak (SLO)Adria Mobil50.366
14SPADavid De La Cruz Melgarejo (SPA)Netapp - Endura50.286
15RUSAlexander Serov (RUS)Rusvelo50.206
16SLOBlaz Jarc (SLO)Netapp - Endura50.127
17AUSMitchell Docker (AUS)Orica - Greenedge50.047
18ITAFabio Taborre (ITA)Neri Sottoli49.968
19BELJelle Wallays (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise49.890
20RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Team Katusha49.811
21ITASonny Colbrelli (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox49.733
22PORJosé João Pimenta Costa Mendes (POR)Netapp - Endura49.655
23RUSMaxim Belkov (RUS)Team Katusha49.577
24SLOGrega Bole (SLO)49.500
25RUSAnton Vorobyev (RUS)Team Katusha49.423
26BELEliot Lietaer (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise49.346
27SPAIker Camano Ortuzari (SPA)Netapp - Endura49.269
28GBRSimon Yates (GBR)Orica - Greenedge49.193
29ITALuca Paolini (ITA)Team Katusha49.116
30ITANiccolo Bonifazio (ITA)Lampre - Merida49.040
31ITAStefano Pirazzi (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox48.964
32RUSIlnur Zakarin (RUS)Rusvelo48.889
33ITAGianluca Leonardi (ITA)Area Zero48.814
34NEDJens Mouris (NED)Orica - Greenedge48.738
35ITAElia Viviani (ITA)Cannondale48.664

Stage 2 - Ribnica - Kocevje - 160,7 km - 20th June 2014Sprint


1ITASonny Colbrelli (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox4:01:09
2AUSMichael Matthews (AUS)Orica - Greenedges.t.
3SLOGrega Bole (SLO)s.t.
4ITADamiano Caruso (ITA)Cannondales.t.
5ITAManuele Mori (ITA)Lampre - Meridas.t.
6ITAEnrico Battaglin (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
7COLJarlinson Pantano Gomez (COL)Team Colombias.t.
8ITADavide Villella (ITA)Cannondales.t.
9RUSPavel Kochetkov (RUS)Team Katushas.t.
10GERPaul Voss (GER)Netapp - Enduras.t.
11BELEliot Lietaer (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloises.t.
12ITAFabio Taborre (ITA)Neri Sottolis.t.
13SLOKristijan Koren (SLO)Cannondales.t.
14RUSIlnur Zakarin (RUS)Rusvelos.t.
15ITASimone Petilli (ITA)Area Zeros.t.
16CRORadoslav Rogina (CRO)Adria Mobils.t.
17SPADavid De La Cruz Melgarejo (SPA)Netapp - Enduras.t.
18ITAFrancesco Manuel Bongiorno (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
19ITAMauro Finetto (ITA)Neri Sottolis.t.
20ITADiego Ulissi (ITA)Lampre - Meridas.t.
21PORTiago Jose Pinto Machado (POR)Netapp - Enduras.t.
22GBRSimon Yates (GBR)Orica - Greenedges.t.
23RUSArtem Ovechkin (RUS)Rusvelos.t.
24USAChris Horner (USA)Lampre - Meridas.t.
25ITAAlessio Taliani (ITA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
26CROEmanuel Kiserlovski (CRO)Meridiana - Kamens.t.
27ITAMatteo Rabottini (ITA)Neri Sottolis.t.
28COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Team Colombias.t.
29ITAEnrico Barbin (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
30COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Team Colombias.t.

Stage 3 - Rogaska Slatina - Trije Kralji - 192 km - 21th June 2014Medium mountain


1ITAFrancesco Manuel Bongiorno (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox5:09:17
2PORTiago Jose Pinto Machado (POR)Netapp - Endura0:01
3RUSIlnur Zakarin (RUS)Rusvelo0:07
4ITAMatteo Rabottini (ITA)Neri Sottoli0:29
5GBRSimon Yates (GBR)Orica - Greenedge0:41
6ITAEmanuele Sella (ITA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
7SLOKristijan Koren (SLO)Cannondales.t.
8ITADamiano Caruso (ITA)Cannondale0:44
9ITAAngelo Pagani (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
10BELEliot Lietaer (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise0:56
11SLOJure Golcer (SLO)Gourmetfein - Simplon Welss.t.
12RUSPavel Kochetkov (RUS)Team Katusha1:30
13RUSArtem Ovechkin (RUS)Rusvelo1:33
14ITAEnrico Barbin (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox1:44
15SPADavid De La Cruz Melgarejo (SPA)Netapp - Enduras.t.
16CRORadoslav Rogina (CRO)Adria Mobils.t.
17USAChris Horner (USA)Lampre - Meridas.t.
18ITAMauro Finetto (ITA)Neri Sottoli2:48
19RUSSergey Lagutin (RUS)Rusvelo2:50
20ITASimone Petilli (ITA)Area Zero2:56
21SLOPrimoz Roglic (SLO)Adria Mobil4:08
22ITAAntonio Santoro (ITA)Meridiana - Kamen4:32
23AUTMarkus Eibegger (AUT)Synergy Baku Cycling Projects.t.
24CROEmanuel Kiserlovski (CRO)Meridiana - Kamens.t.
25PORJosé João Pimenta Costa Mendes (POR)Netapp - Endura4:56
26ITAEdoardo Zardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox5:22
27COLJuan Pablo Valencia Gonzalez (COL)Team Colombia5:40
28BELPreben Van Hecke (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise5:58
29ITAAlessandro Bisolti (ITA)Vini Fantini - Nippos.t.
30ITASimone Ponzi (ITA)Neri Sottoli7:25
31BELThomas Sprengers (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloises.t.
32ITAAlessio Taliani (ITA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
33SLODomen Novak (SLO)Adria Mobil7:29
34SLOLuka Pibernik (SLO)Radenskas.t.
35SLOJan Polanc (SLO)Lampre - Merida7:13
36CANChristian Meier (CAN)Orica - Greenedges.t.
37SLOKristjan Fajt (SLO)Adria Mobils.t.
38GERPaul Voss (GER)Netapp - Endura8:17
39COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Team Colombia8:36
40ITADiego Ulissi (ITA)Lampre - Merida9:03

Stage 4 - Skofja Loka - Novo mesto - 153 km - 22th June 2014Sprint


1ITAElia Viviani (ITA)Cannondale3:24:15
2ROMEduard-Michael Grosu (ROM)Vini Fantini - Nippos.t.
3AUSMichael Matthews (AUS)Orica - Greenedges.t.
4SLOBorut Bozic (SLO)Astanas.t.
5BELTom Van Asbroeck (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloises.t.
6SLOBlaz Jarc (SLO)Netapp - Enduras.t.
7ITANiccolo Bonifazio (ITA)Lampre - Meridas.t.
8RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Team Katushas.t.
9ITAAndrea Fedi (ITA)Neri Sottolis.t.
10ITADamiano Caruso (ITA)Cannondales.t.
11ITAAndrea Pasqualon (ITA)Area Zeros.t.
12ITAManuel Belletti (ITA)Androni Giocattoli - Venezuelas.t.
13ITADavide Cimolai (ITA)Lampre - Meridas.t.
14ITAStefano Tonin (ITA)Area Zeros.t.
15AZEMaksym Averin (AZE)Synergy Baku Cycling Projects.t.
16ITAEnrico Battaglin (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
17ITASonny Colbrelli (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
18RUSIgor Boev (RUS)Rusvelos.t.
19AUTJan Sokol (AUT)Synergy Baku Cycling Projects.t.
20SLORobert Jenko (SLO)Amplatz - BMCs.t.
21RUSRoman Maikin (RUS)Rusvelos.t.
22SLOGrega Bole (SLO)s.t.
23AUSMitchell Docker (AUS)Orica - Greenedges.t.
24ITAFabio Chinello (ITA)Area Zeros.t.
25ITASimone Ponzi (ITA)Neri Sottolis.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved