All sports Site

Menu
Cycling - Tour de Slovénie - 2015 - Detailed results

Cycling - Tour de Slovénie - 2015 - Detailed results

Choice of a season :

Slovenia

Results 2015

Tour de Slovénie 2015

SloveniaSlovenia - 18th June 2015 - 21th June 2015


General classification - 21th June 2015


1SLOPrimoz Roglic (SLO)Adria Mobil13:42:16 
2SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Team Ineos0:05 
3SLOJure Golcer (SLO)Felbermayr - Simplon Wels0:08 
4ITAMauro Finetto (ITA)Southeasts.t.
5ITADiego Ulissi (ITA)Lampre - Merida0:14 
6CRORadoslav Rogina (CRO)Adria Mobil0:15 
7ITASalvatore Puccio (ITA)Team Ineos0:32 
8SLOJan Polanc (SLO)Lampre - Merida0:44 
9ITASimone Stortoni (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:51 
10RUSAlexander Foliforov (RUS)Rusvelo0:53 
11CROMatija Kvasina (CRO)Felbermayr - Simplon Welss.t.
12RUSEgor Silin (RUS)Team Katusha0:56 
13ITAFrancesco Manuel Bongiorno (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox1:08 
14ITAAlessio Taliani (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec1:22 
15AUSNathan Earle (AUS)Team Ineos1:30 
16SLODomen Novak (SLO)Adria Mobil1:40 
17ITAFranco Pellizotti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec2:03 
18RUSSergey Firsanov (RUS)Rusvelos.t.
19ITAEdoardo Zardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox2:04 
20BELThomas Sprengers (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise2:06 
21ITAAlessandro Bisolti (ITA)Nippo - Vini Fantini2:38 
22ITAPaolo Ciavatta (ITA)d'Amico - Bottecchia2:49 
23BELPreben Van Hecke (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise5:01 
24COLCarlos Julián Quintero Norena (COL)Team Colombia5:09 
25SWIEnea Cambianica (SWI)Meridiana - Kamen5:20 
26ITASimone Ponzi (ITA)Southeast5:30 
27RUSArtem Nych (RUS)Rusvelo5:39 
28ITAGiorgio Cecchinel (ITA)Southeast6:56 
29SLOKristjan Fajt (SLO)Adria Mobil7:34 
30RUSIlar Arslanov (RUS)Rusvelo8:11 
31COLAlex Alberto Cano Ardila (COL)Team Colombia9:01 
32SLOMarko Pavlic (SLO)Radenska Ljubljana9:26 
33ITADavide Appollonio (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec12:58 
34ITAElia Favilli (ITA)Southeast13:12 
35ITAManuele Mori (ITA)Lampre - Merida13:13 
36ITAFrancesco Gavazzi (ITA)Southeast13:16 
37COLDidier Alonso Chaparro Lopez (COL)13:36 
38ITAGiacomo Berlato (ITA)Nippo - Vini Fantini14:55 
39SLOZiga Groselj (SLO)18:16 
40ITAMarco Frapporti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec18:36 
41ITAFabio Taborre (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec20:51 
42RUSArtem Ovechkin (RUS)Rusvelo20:54 
43NORSven Erik Bystrøm (NOR)Team Katusha21:01 
44AUTMatthias Krizek (AUT)Felbermayr - Simplon Wels21:08 
45ITAGianfranco Zilioli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec21:15 
46SLOJanez Brajkovic (SLO)United Health Care Presented by Maxxis21:17 
47ITAAlessandro Tonelli (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox21:18 
48RUSEduard Vorganov (RUS)Team Katusha21:23 
49ITAIuri Filosi (ITA)Nippo - Vini Fantini21:25 
50USAChristopher Jones (USA)United Health Care Presented by Maxxis22:18 
51RUSRoman Maikin (RUS)Rusvelo22:51 
52BELPieter Jacobs (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise25:32 
53SPAXabier Zandio Echaide (SPA)Team Ineos26:18 
54RUSVladimir Isaychev (RUS)Team Katusha29:00 
55ITAAntonio Casimiro Parrinello (ITA)29:28 
56ITAPierpaolo De Negri (ITA)Nippo - Vini Fantini29:34 
57ITAOscar Gatto (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec30:14 
58ITAAntonio Nibali (ITA)Nippo - Vini Fantini30:26 
59BELArthur Vanoverberghe (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise30:40 
60ITADavide Frattini (ITA)United Health Care Presented by Maxxis30:58 
61SLOMatej Marin (SLO)Felbermayr - Simplon Wels31:07 
62SLOGasper Katrasnik (SLO)31:09 
63COLBrayan Stiven Ramirez Chacon (COL)Team Colombia32:42 
64GBRAndrew Fenn (GBR)Team Ineos33:27 
65ITAFederico Zurlo (ITA)United Health Care Presented by Maxxis33:44 
66AUSChristopher Sutton (AUS)Team Ineos33:48 
67ITAMarco Canola (ITA)United Health Care Presented by Maxxis33:53 
68SLOZiga Rucigaj (SLO)Radenska Ljubljana34:01 
69COLEdward Fabián Díaz Cárdenas (COL)Team Colombia34:02 
70ITAAlessandro Bazzana (ITA)United Health Care Presented by Maxxis34:03 
71RUSMaxim Belkov (RUS)Team Katusha34:19 
72ITALuca Sterbini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox34:24 
73ITALuca Wackermann (ITA)Southeast34:32 
74ITAAndrea Manfredi (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox35:08 
75ITAAlessandro Malaguti (ITA)Nippo - Vini Fantini36:55 
76SLOMarko Kump (SLO)Adria Mobil37:24 
77BRARafael De Mattos Andriato (BRA)Southeast37:35 
78ITAAndrea Fedi (ITA)Southeast38:06 
79ARGAriel Maximiliano Richeze Araquistaín (ARG)Lampre - Merida38:35 
80BELJarl Salomein (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise38:45 
81COLCarlos Mario Ramírez Botero (COL)Team Colombia38:54 
82COLJuan Pablo Valencia Gonzalez (COL)Team Colombia38:58 
83BELJef Van Meirhaeghe (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise38:59 
84ITADaniele Ratto (ITA)United Health Care Presented by Maxxis39:05 
85SLOZiga Groselj (SLO)39:14 
86COLWalter Fernando Pedraza Morales (COL)Team Colombia39:17 
87ITAAdriano Brogi (ITA)d'Amico - Bottecchia39:20 
88SLOTadej Logar (SLO)39:21 
89BELKenny De Ketele (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise39:26 
90SLODavid Per (SLO)Adria Mobils.t.
91SLOUros Repse (SLO)39:27 
92SLOMatic Veber (SLO)39:28 
93SLOMatej Razingar (SLO)39:43 
94BELOtto Vergaerde (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise39:57 
95SLOGregor Krajnc (SLO)Radenska Ljubljana40:03 
96CROMateo Frankovic (CRO)Meridiana - Kamen40:16 
97SLOMiha Poljanec (SLO)46:41 
98SLOMartin Otonicar (SLO)Radenska Ljubljana47:09 
99ITARiccardo Stacchiotti (ITA)Nippo - Vini Fantini47:10 
100SLOJon Bozic (SLO)Adria Mobils.t.
101GERRobert Förster (GER)United Health Care Presented by Maxxis47:16 
102ITARoberto Ferrari (ITA)Lampre - Merida47:18 
103SLOKlemen Stimulak (SLO)Adria Mobil47:22 
104ITAAndrea Piechele (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox47:27 
105SLOJure Miskulin (SLO)Radenska Ljubljana47:32 
106ITAGiorgio Bocchiola (ITA)d'Amico - Bottecchia47:39 
107BLRIlia Koshevoy (BLR)Lampre - Merida48:03 
108ITAMattia Cattaneo (ITA)Lampre - Merida48:14 
109ITASimone Sterbini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox48:17 
110SLORobert Jenko (SLO)Radenska Ljubljana48:19 
111SLOLuka Pajek (SLO)48:37 
112ITASimone Andreetta (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox49:00 
113SLOZan Jerkic (SLO)Radenska Ljubljana49:41 

Stage 1 - Ljubljana - Ljubljana - 8,8 km - 18th June 2015Time Trial


1RUSArtem Ovechkin (RUS)Rusvelo10:22 
2ITASalvatore Puccio (ITA)Team Ineoss.t.
3ITADiego Ulissi (ITA)Lampre - Merida0:02 
4RUSVladimir Isaychev (RUS)Team Katusha0:04 
5RUSAlexander Porsev (RUS)Team Katusha0:05 
6ITADavide Appollonio (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:06 
7ITAMarco Canola (ITA)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
8SLOJure Golcer (SLO)Felbermayr - Simplon Wels0:07 
9NORSven Erik Bystrøm (NOR)Team Katushas.t.
10ITAMauro Finetto (ITA)Southeasts.t.
11GBRAndrew Fenn (GBR)Team Ineos0:09 
12AUSNathan Earle (AUS)Team Ineoss.t.
13BELPreben Van Hecke (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise0:11 
14ARGAriel Maximiliano Richeze Araquistaín (ARG)Lampre - Merida0:12 
15SLOJan Polanc (SLO)Lampre - Meridas.t.
16SLOPrimoz Roglic (SLO)Adria Mobil0:13 
17SLOMarko Pavlic (SLO)Radenska Ljubljanas.t.
18AUTMatthias Krizek (AUT)Felbermayr - Simplon Wels0:14 
19ITAAlessandro Malaguti (ITA)Nippo - Vini Fantinis.t.
20ITAGiacomo Berlato (ITA)Nippo - Vini Fantini0:15 
21RUSArtem Nych (RUS)Rusvelo0:16 
22RUSAlexander Serov (RUS)Rusvelos.t.
23BELPieter Jacobs (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloises.t.
24RUSArtur Ershov (RUS)Rusvelos.t.
25ITAFranco Pellizotti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:17 

Stage 2 - Skofja Loka - Kocevje - 182 km - 19th June 2015Sprint


1ITAPierpaolo De Negri (ITA)Nippo - Vini Fantini4:39:52 
2ITAAntonio Casimiro Parrinello (ITA)s.t.
3ITASimone Ponzi (ITA)Southeasts.t.
4ITAManuele Mori (ITA)Lampre - Meridas.t.
5ITASalvatore Puccio (ITA)Team Ineoss.t.
6ITADavide Appollonio (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
7CRORadoslav Rogina (CRO)Adria Mobils.t.
8BELThomas Sprengers (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloises.t.
9ITAMauro Finetto (ITA)Southeasts.t.
10AUTMatthias Krizek (AUT)Felbermayr - Simplon Welss.t.
11SWIEnea Cambianica (SWI)Meridiana - Kamens.t.
12ITAEdoardo Zardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
13NORSven Erik Bystrøm (NOR)Team Katushas.t.
14ITAAlessandro Tonelli (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
15ITAAlessandro Bisolti (ITA)Nippo - Vini Fantinis.t.
16AUSNathan Earle (AUS)Team Ineoss.t.
17RUSIlar Arslanov (RUS)Rusvelos.t.
18SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Team Ineoss.t.
19RUSEduard Vorganov (RUS)Team Katushas.t.
20BELPreben Van Hecke (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloises.t.
21SLOJanez Brajkovic (SLO)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
22SLOKristjan Fajt (SLO)Adria Mobils.t.
23RUSEgor Silin (RUS)Team Katushas.t.
24ITAGiacomo Berlato (ITA)Nippo - Vini Fantinis.t.
25SLOJure Golcer (SLO)Felbermayr - Simplon Welss.t.

Stage 3 - Dobrovnik - Trije Kralji - 178,5 km - 20th June 2015Mountain


1SLOPrimoz Roglic (SLO)Adria Mobil5:04:39 
2SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Team Ineoss.t.
3CRORadoslav Rogina (CRO)Adria Mobils.t.
4ITAMauro Finetto (ITA)Southeast0:14 
5SLOJure Golcer (SLO)Felbermayr - Simplon Welss.t.
6ITADiego Ulissi (ITA)Lampre - Merida0:25 
7ITAFrancesco Manuel Bongiorno (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox0:37 
8RUSEgor Silin (RUS)Team Katusha0:45 
9RUSAlexander Foliforov (RUS)Rusvelos.t.
10CROMatija Kvasina (CRO)Felbermayr - Simplon Welss.t.
11SLOJan Polanc (SLO)Lampre - Meridas.t.
12ITASalvatore Puccio (ITA)Team Ineoss.t.
13ITASimone Stortoni (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
14SLODomen Novak (SLO)Adria Mobil1:07 
15ITAAlessio Taliani (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec1:14 
16AUSNathan Earle (AUS)Team Ineos1:34 
17RUSSergey Firsanov (RUS)Rusvelo1:50 
18BELThomas Sprengers (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloise1:56 
19ITAFranco Pellizotti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec1:59 
20ITAEdoardo Zardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
21ITAPaolo Ciavatta (ITA)d'Amico - Bottecchia2:16 
22ITAAlessandro Bisolti (ITA)Nippo - Vini Fantini2:21 
23COLCarlos Julián Quintero Norena (COL)Team Colombia4:53 
24ITASimone Ponzi (ITA)Southeast5:03 
25SWIEnea Cambianica (SWI)Meridiana - Kamens.t.

Stage 4 - Rogaska Slatina - Novo mesto - 165,5 km - 21th June 2015Sprint


1SLOMarko Kump (SLO)Adria Mobil3:47:10 
2ARGAriel Maximiliano Richeze Araquistaín (ARG)Lampre - Meridas.t.
3AUSChristopher Sutton (AUS)Team Ineoss.t.
4ITADavide Appollonio (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
5BELJarl Salomein (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloises.t.
6ITAAndrea Piechele (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
7GERRobert Förster (GER)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
8BRARafael De Mattos Andriato (BRA)Southeasts.t.
9ITAElia Favilli (ITA)Southeasts.t.
10ITAPierpaolo De Negri (ITA)Nippo - Vini Fantinis.t.
11ITAFederico Zurlo (ITA)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
12NORSven Erik Bystrøm (NOR)Team Katushas.t.
13ITAAntonio Casimiro Parrinello (ITA)s.t.
14SLOMartin Otonicar (SLO)Radenska Ljubljanas.t.
15SPAMikel Nieve Iturralde (SPA)Team Ineoss.t.
16ITARoberto Ferrari (ITA)Lampre - Meridas.t.
17SLOGasper Katrasnik (SLO)s.t.
18ITAAlessandro Bazzana (ITA)United Health Care Presented by Maxxiss.t.
19CROMatija Kvasina (CRO)Felbermayr - Simplon Welss.t.
20SLOJure Miskulin (SLO)Radenska Ljubljanas.t.
21BELJef Van Meirhaeghe (BEL)Topsport Vlaanderen - Baloises.t.
22RUSEduard Vorganov (RUS)Team Katushas.t.
23RUSRoman Maikin (RUS)Rusvelos.t.
24ITASalvatore Puccio (ITA)Team Ineoss.t.
25SLOMatic Veber (SLO)s.t.

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved