All sports Site

Menu
Cycling - Tour of Slovenia - 2021 - Detailed results

Cycling - Tour of Slovenia - 2021 - Detailed results

Choice of a season :

Slovenia

Results 2021

Tour of Slovenia 2021

SloveniaSlovenia - 9 June 2021 - 13 June 2021


General classification - 13 June 2021


1SLOTadej Pogacar (SLO)Uae Team Emirates19:23:31
2ITADiego Ulissi (ITA)Uae Team Emirates1:21
3ITAMatteo Sobrero (ITA)Astana - Premier Tech1:35
4POLRafal Majka (POL)Uae Team Emirates2:08
5GBRJames Shaw (GBR)Ribble - Weldtite2:29
6ESTTanel Kangert (EST)Team Bikeexchange2:34
7SLOMatej Mohoric (SLO)Bahrain Victorious2:39
8ITAGiovanni Carboni (ITA)Bardiani - CSF - Faizanè2:46
9SLOJan Polanc (SLO)Uae Team Emirates3:21
10SPAJonathan Lastra Martinez (SPA)Caja Rural - Seguros Rga4:45
11RUSIlnur Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelo5:42
12RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo6:04
13SPAIván Moreno Sánchez (SPA)Equipo Kern Pharma6:06
14KAZAndrey Zeits (KAZ)Team Bikeexchange6:07
15SPASergio Roman Martín Galan (SPA)Caja Rural - Seguros Rga6:33
16NORTorstein Træen (NOR)Uno - X Pro Cycling Team6:48
17ITALuca Chirico (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec6:50
18SLOJan Tratnik (SLO)Bahrain Victorious6:59
19SLOKristijan Hocevar (SLO)Adria Mobil7:04
20POLPiotr Brozyna (POL)7:39
21COLDaniel Felipe Muñoz Giraldo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec8:07
22ITALuca Covili (ITA)Bardiani - CSF - Faizanè8:16
23ITAAlessandro Bisolti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec8:27
24SPAJavier Romo Oliver (SPA)Astana - Premier Tech9:38
25GBRMax Stedman (GBR)Canyon Dhb Sungod9:49
26BELDimitri Peyskens (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelles10:23
27RUSDmitriy Strakhov (RUS)10:52
28DENJeppe Aaskov Pallesen (DEN)11:10
29NORMarkus Hoelgård (NOR)Uno - X Pro Cycling Team12:09
30SLOJanez Brajkovic (SLO)12:49
31AUSRobert Stannard (AUS)Team Bikeexchange12:57
32ITAAndrea Garosio (ITA)Bardiani - CSF - Faizanè13:44
33SLOMartin Lavric (SLO)14:29
34ITAFabio Felline (ITA)Astana - Premier Tech14:41
35SPARaul Garcia Pierna (SPA)Equipo Kern Pharma15:17
36NEDDanny Van Der Tuuk (NED)Equipo Kern Pharma15:20
37ITAEnrico Battaglin (ITA)Bardiani - CSF - Faizanè15:51
38SPAAntonio Angulo Sampedro (SPA)Euskaltel - Euskadi16:30
39BELRemy Mertz (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelles16:42
40SLOGal Glivar (SLO)Adria Mobil18:23
41ITAAlessandro Monaco (ITA)Bardiani - CSF - Faizanè18:24
42SLOKristijan Koren (SLO)18:50
43NORVegard Stake Laengen (NOR)Uae Team Emirates22:40
44SLOAnze Skok (SLO)Ljubljana Gusto Santic23:38
45SLOTilen Finkst (SLO)Ljubljana Gusto Santic23:58
46NEDMathijs Paasschens (NED)Bingoal - Wallonie Bruxelles24:27
47DENWilliam Blume Levy (DEN)Coloquick24:30
48CZERoman Kreuziger (CZE)Gazprom - Rusvelo25:53
49SPAPeio Goikoetxea Goiogana (SPA)Euskaltel - Euskadi28:04
50BELTom Paquot (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelles28:44
51GBRThomas Mein (GBR)Canyon Dhb Sungod28:48
52POLJakub Kaczmarek (POL)29:29
53BELKenny Molly (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelles29:42
54SPASergio Nestor Araiz Michel (SPA)Equipo Kern Pharma30:26
55RUSPetr Rikunov (RUS)Gazprom - Rusvelo30:47
56SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Caja Rural - Seguros Rga31:04
57NORJonas Abrahamsen (NOR)Uno - X Pro Cycling Team31:16
58SPAJokin Aranburu Arruti (SPA)Euskaltel - Euskadi31:43
59GBRJacob Scott (GBR)Canyon Dhb Sungod32:24
60SPAAritz Bagües Kalparsoro (SPA)Caja Rural - Seguros Rga32:50
61AUSAlexander Edmondson (AUS)Team Bikeexchange33:21
62SLODavid Per (SLO)Adria Mobil34:03
63NZLRyan Christensen (NZL)Canyon Dhb Sungod34:07
64POLStanislaw Aniolkowski (POL)Bingoal - Wallonie Bruxelles34:40
65ITAMatteo Trentin (ITA)Uae Team Emirates34:41
66GERPhil Bauhaus (GER)Bahrain Victorious34:50
67AUSHeinrich Haussler (AUS)Bahrain Victorious35:08
68NORJonas Hvideberg (NOR)Uno - X Pro Cycling Team35:11
69COLJhonatan Restrepo Valencia (COL)Androni Giocattoli - Sidermec35:22
70SLOUros Repse (SLO)36:31
71NORDaniel Hoelgaard (NOR)Uno - X Pro Cycling Team37:46
72SPAJaime Castrillo Zapater (SPA)Equipo Kern Pharma37:50
73CROJosip Rumac (CRO)Androni Giocattoli - Sidermec38:13
74ITADavide Martinelli (ITA)Astana - Premier Tech38:23
75POLAlan Banaszek (POL)38:25
76CROViktor Potocki (CRO)Ljubljana Gusto Santic39:04
77DENSebastian Kolze Changizi (DEN)Coloquick39:10
78KAZNikita Stalnov (KAZ)Astana - Premier Tech39:32
79ITAAlexander Konychev (ITA)Team Bikeexchange40:27
80SPAUrko Berrade Fernandez (SPA)Equipo Kern Pharma40:39
81SPAAntonio Jesús Soto Guirao (SPA)Euskaltel - Euskadi40:48
82SVKLukás Kubis (SVK)Dukla Banska Bystrica40:50
83ITAEnrico Zanoncello (ITA)Bardiani - CSF - Faizanè40:54
84ITAJonathan Milan (ITA)Bahrain Victorious41:07
85GBRRobert Scott (GBR)Canyon Dhb Sungod41:09
86SVKPatrik Tybor (SVK)Dukla Banska Bystrica41:15
87GBRMatthew Bostock (GBR)Canyon Dhb Sungod41:24
88RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Gazprom - Rusvelo41:40
89SPAEnrique Sanz Unzue (SPA)Equipo Kern Pharma41:58
90ECUJefferson Albeiro Cepeda Hernandez (ECU)Androni Giocattoli - Sidermec42:02
91SPAJulen Irizar Laskurain (SPA)Euskaltel - Euskadi42:53
92GBRMatthew Gibson (GBR)Ribble - Weldtite43:06
93POLAdrian Banaszek (POL)43:44
94GERMarcel Sieberg (GER)Bahrain Victorious44:07
95SLOZiga Jerman (SLO)Androni Giocattoli - Sidermec44:33
96AUSCallum Scotson (AUS)Team Bikeexchange44:35
97NZLSam Bewley (NZL)Team Bikeexchange44:44
98RUSIgor Boev (RUS)Gazprom - Rusvelo45:00
99SPAJon Irisarri Rincon (SPA)Caja Rural - Seguros Rga45:12
100ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec45:13
101PORRui Filipe Alves Oliveira (POR)Uae Team Emirates45:19
102SLOGasper Katrasnik (SLO)Adria Mobil45:48
103GBRCharles Page (GBR)Ribble - Weldtite46:38
104SLOAljaz Omrzel (SLO)Adria Mobil46:58
105GBRGruffudd 'Gruff' Lewis (GBR)Ribble - Weldtite46:59
106SPAMikel Alonso Flores (SPA)Euskaltel - Euskadi47:31
107POLPawel Bernas (POL)47:47
108GBRDaniel Bigham (GBR)Ribble - Weldtite47:53
109SPAJosu Etxeberria Azpiricueta (SPA)48:24
110SLOZiga Horvat (SLO)Adria Mobil48:34
111SLOAljaz Jarc (SLO)Adria Mobil48:50
112DENFrederik Muff (DEN)Coloquick49:42
113SLOMarko Pavlic (SLO)50:16
114NEDKevin Ikelaar (NED)Bahrain Victorious50:24
115BLRDzmitry Zhyhunou (BLR)Euskaltel - Euskadi55:35
116AUSDylan Hopkins (AUS)Ljubljana Gusto Santic58:51
117POLAdam Stachowiak (POL)1:03:57

Stage 1 - Ptuj - Rogaska Slatina - 151,5km - 9 June 2021Sprint

Image © Adria Mobil Cycling Team. Source : Site officiel du Tour de Slovénie.


1GERPhil Bauhaus (GER)Bahrain Victorious3:33:45
2SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
3PORRui Filipe Alves Oliveira (POR)Uae Team Emiratess.t.
4POLStanislaw Aniolkowski (POL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
5ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
6AUSAlexander Edmondson (AUS)Team Bikeexchanges.t.
7POLAlan Banaszek (POL)s.t.
8NZLRyan Christensen (NZL)Canyon Dhb Sungods.t.
9GBRMatthew Bostock (GBR)Canyon Dhb Sungods.t.
10SPAMikel Alonso Flores (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
11AUSHeinrich Haussler (AUS)Bahrain Victoriouss.t.
12AUSRobert Stannard (AUS)Team Bikeexchanges.t.
13SLOJaka Primozic (SLO)s.t.
14GBRMatthew Gibson (GBR)Ribble - Weldtites.t.
15DENOliver Wulff Frederiksen (DEN)Coloquicks.t.
16SVKLukás Kubis (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
17DENSebastian Kolze Changizi (DEN)Coloquicks.t.
18ITADiego Ulissi (ITA)Uae Team Emiratess.t.
19SLOTilen Finkst (SLO)Ljubljana Gusto Santics.t.
20RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
21RUSIgor Boev (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
22SPAJonathan Lastra Martinez (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
23ITAGiovanni Carboni (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
24SLOAnze Skok (SLO)Ljubljana Gusto Santics.t.
25KAZAndrey Zeits (KAZ)Team Bikeexchanges.t.
26GBRJames Shaw (GBR)Ribble - Weldtites.t.
27SLOZiga Jerman (SLO)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
28SPAJokin Aranburu Arruti (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
29SLOMatej Mohoric (SLO)Bahrain Victoriouss.t.
30SLOJan Polanc (SLO)Uae Team Emiratess.t.
31SPAAntonio Jesús Soto Guirao (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
32SLODavid Per (SLO)Adria Mobils.t.
33POLRafal Majka (POL)Uae Team Emiratess.t.
34CROJosip Rumac (CRO)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
35ITAMatteo Sobrero (ITA)Astana - Premier Techs.t.
36GBRCharles Page (GBR)Ribble - Weldtites.t.
37NORDaniel Hoelgaard (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
38NORMarkus Hoelgård (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
39ITAFabio Felline (ITA)Astana - Premier Techs.t.
40RUSIlnur Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
41SPASergio Roman Martín Galan (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
42BELTom Paquot (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
43NORJonas Abrahamsen (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
44ITASamuele Battistella (ITA)Astana - Premier Techs.t.
45SLOTadej Pogacar (SLO)Uae Team Emiratess.t.
46ESTTanel Kangert (EST)Team Bikeexchanges.t.
47DENJeppe Aaskov Pallesen (DEN)s.t.
48BELRemy Mertz (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
49NORJonas Hvideberg (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
50GBRMax Stedman (GBR)Canyon Dhb Sungods.t.
51SPAIván Moreno Sánchez (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
52ITAEnrico Zanoncello (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
53ITAAlexander Konychev (ITA)Team Bikeexchanges.t.
54NORIdar Andersen (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
55POLPiotr Brozyna (POL)s.t.
56SPAEnrique Sanz Unzue (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
57ITALuca Chirico (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
58ITAMatteo Trentin (ITA)Uae Team Emiratess.t.
59ITAAlessandro Bisolti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
60SLOGasper Katrasnik (SLO)Adria Mobils.t.
61RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
62SPARaul Garcia Pierna (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
63SLOKristijan Hocevar (SLO)Adria Mobils.t.
64NORTorstein Træen (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
65DENWilliam Blume Levy (DEN)Coloquicks.t.
66BELDimitri Peyskens (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
67ITADavide Martinelli (ITA)Astana - Premier Techs.t.
68COLDaniel Felipe Muñoz Giraldo (COL)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
69GERMarcel Sieberg (GER)Bahrain Victorious0:20
70SPAPeio Goikoetxea Goiogana (SPA)Euskaltel - Euskadi0:22
71RUSPetr Rikunov (RUS)Gazprom - Rusvelo0:28
72SLOGal Glivar (SLO)Adria Mobils.t.
73ECUJefferson Albeiro Cepeda Hernandez (ECU)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
74NEDDanny Van Der Tuuk (NED)Equipo Kern Pharmas.t.
75SLOUros Repse (SLO)s.t.
76SLOJanez Brajkovic (SLO)s.t.
77ITAAlessandro Monaco (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
78SPAAntonio Angulo Sampedro (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
79BELKenny Molly (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
80GBRRobert Scott (GBR)Canyon Dhb Sungods.t.
81CROViktor Potocki (CRO)Ljubljana Gusto Santics.t.
82SVKPatrik Tybor (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
83SLONik Cemazar (SLO)s.t.
84SPASergio Nestor Araiz Michel (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
85ITAAndrea Garosio (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
86POLJakub Kaczmarek (POL)s.t.
87SVKMartin Haring (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
88SLOJan Tratnik (SLO)Bahrain Victoriouss.t.
89SPAJon Irisarri Rincon (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
90RUSDmitriy Strakhov (RUS)s.t.
91DENNicolai Philip Brøchner Nielsen (DEN)s.t.
92SLOZiga Horvat (SLO)Adria Mobils.t.
93ITAJonathan Milan (ITA)Bahrain Victorious0:41
94GBRZeb Kyffin (GBR)Ribble - Weldtite0:44
95SLOKristijan Koren (SLO)s.t.
96SPAJulen Irizar Laskurain (SPA)Euskaltel - Euskadi1:07
97NEDMathijs Paasschens (NED)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
98ITALuca Covili (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
99GBRGruffudd 'Gruff' Lewis (GBR)Ribble - Weldtites.t.
100AUSZac Barnhill (AUS)Ljubljana Gusto Santics.t.
101COLJhonatan Restrepo Valencia (COL)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
102SPAJosu Etxeberria Azpiricueta (SPA)s.t.
103SLOMarko Pavlic (SLO)1:30
104SVKJuraj Bellan (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
105DENJulius Johansen (DEN)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
106SLOAljaz Jarc (SLO)Adria Mobils.t.
107SLOAljaz Omrzel (SLO)Adria Mobils.t.
108SVKPavol Rovder (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
109NORVegard Stake Laengen (NOR)Uae Team Emiratess.t.
110SPAAritz Bagües Kalparsoro (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
111CZERoman Kreuziger (CZE)Gazprom - Rusvelos.t.
112ITAGiovanni Visconti (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
113ITAEnrico Battaglin (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
114NEDKevin Ikelaar (NED)Bahrain Victoriouss.t.
115SLOTeo Pecnik (SLO)Ljubljana Gusto Santics.t.
116SLOJernej Hribar (SLO)Ljubljana Gusto Santics.t.
117DENFrederik Muff (DEN)Coloquicks.t.
118SVKJan Andrej Cully (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
119DENKasper Andersen (DEN)Coloquicks.t.
120AUSCallum Scotson (AUS)Team Bikeexchanges.t.
121NZLSam Bewley (NZL)Team Bikeexchanges.t.
122POLDaniel Staniszewski (POL)1:44
123POLPawel Bernas (POL)s.t.
124GBRSimon Wilson (GBR)Ribble - Weldtites.t.
125GBRDaniel Bigham (GBR)Ribble - Weldtites.t.
126POLAdrian Banaszek (POL)s.t.
127SPAJaime Castrillo Zapater (SPA)Equipo Kern Pharma2:32
128SLOMartin Lavric (SLO)2:48
129KAZNikita Stalnov (KAZ)Astana - Premier Tech3:30
130GBRJacob Scott (GBR)Canyon Dhb Sungods.t.
131GBRThomas Mein (GBR)Canyon Dhb Sungods.t.
132SPAJavier Romo Oliver (SPA)Astana - Premier Techs.t.
133SPAUrko Berrade Fernandez (SPA)Equipo Kern Pharma3:57
134SVKTobias Vanco (SVK)Dukla Banska Bystrica4:41
135IRLRory Townsed (IRL)Canyon Dhb Sungod5:49
136LUXLuc Wirtgen (LUX)Bingoal - Wallonie Bruxelles7:16
137BLRDzmitry Zhyhunou (BLR)Euskaltel - Euskadi10:27
138AUSDylan Hopkins (AUS)Ljubljana Gusto Santic14:53
139POLAdam Stachowiak (POL)16:26

Go to result of the stage including all rankings



Stage 2 - Zalec - Celje - 147km - 10 June 2021Medium mountain

Image © Adria Mobil Cycling Team. Source : Site officiel du Tour de Slovénie.


1SLOTadej Pogacar (SLO)Uae Team Emirates3:32:03
2SLOMatej Mohoric (SLO)Bahrain Victorious1:22
3ITADiego Ulissi (ITA)Uae Team Emiratess.t.
4ITAMatteo Sobrero (ITA)Astana - Premier Techs.t.
5ESTTanel Kangert (EST)Team Bikeexchange1:25
6GBRJames Shaw (GBR)Ribble - Weldtites.t.
7POLRafal Majka (POL)Uae Team Emiratess.t.
8ITAGiovanni Carboni (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
9SPAJonathan Lastra Martinez (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
10SLOJan Polanc (SLO)Uae Team Emirates1:30
11AUSRobert Stannard (AUS)Team Bikeexchange1:57
12SLOJan Tratnik (SLO)Bahrain Victorious3:27
13ITALuca Chirico (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec3:30
14DENJeppe Aaskov Pallesen (DEN)3:32
15SLOKristijan Hocevar (SLO)Adria Mobils.t.
16SPASergio Roman Martín Galan (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
17COLDaniel Felipe Muñoz Giraldo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec3:36
18KAZAndrey Zeits (KAZ)Team Bikeexchanges.t.
19ITAAndrea Garosio (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
20RUSDmitriy Strakhov (RUS)s.t.
21RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo3:39
22RUSIlnur Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
23SLOJaka Primozic (SLO)3:41
24NEDMathijs Paasschens (NED)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
25POLPiotr Brozyna (POL)s.t.
26NORTorstein Træen (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
27ITAAlessandro Bisolti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
28GBRMax Stedman (GBR)Canyon Dhb Sungods.t.
29SPARaul Garcia Pierna (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
30ITALuca Covili (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
31ITAAlessandro Monaco (ITA)Bardiani - CSF - Faizanè3:47
32SPAIván Moreno Sánchez (SPA)Equipo Kern Pharma3:54
33ITAEnrico Battaglin (ITA)Bardiani - CSF - Faizanè4:03
34BELDimitri Peyskens (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
35SPAJavier Romo Oliver (SPA)Astana - Premier Tech4:24
36ITAFabio Felline (ITA)Astana - Premier Techs.t.
37SLOJanez Brajkovic (SLO)s.t.
38SLOMartin Lavric (SLO)5:38
39SPAAntonio Angulo Sampedro (SPA)Euskaltel - Euskadi6:05
40DENKasper Andersen (DEN)Coloquick6:09
41DENWilliam Blume Levy (DEN)Coloquick6:58
42NZLRyan Christensen (NZL)Canyon Dhb Sungod7:03
43KAZNikita Stalnov (KAZ)Astana - Premier Tech8:23
44SLOGal Glivar (SLO)Adria Mobils.t.
45SPAPeio Goikoetxea Goiogana (SPA)Euskaltel - Euskadi8:53
46SLOAnze Skok (SLO)Ljubljana Gusto Santics.t.
47SPAJokin Aranburu Arruti (SPA)Euskaltel - Euskadi8:54
48SLOTilen Finkst (SLO)Ljubljana Gusto Santics.t.
49NEDDanny Van Der Tuuk (NED)Equipo Kern Pharmas.t.
50POLJakub Kaczmarek (POL)s.t.
51GBRJacob Scott (GBR)Canyon Dhb Sungod8:58
52SLOKristijan Koren (SLO)s.t.
53AUSAlexander Edmondson (AUS)Team Bikeexchanges.t.
54CROViktor Potocki (CRO)Ljubljana Gusto Santics.t.
55NORMarkus Hoelgård (NOR)Uno - X Pro Cycling Team9:21
56GBRThomas Mein (GBR)Canyon Dhb Sungod10:02
57BELRemy Mertz (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelles11:40
58LUXLuc Wirtgen (LUX)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
59NORVegard Stake Laengen (NOR)Uae Team Emiratess.t.
60GBRRobert Scott (GBR)Canyon Dhb Sungod11:58
61SVKLukás Kubis (SVK)Dukla Banska Bystrica12:05
62GBRZeb Kyffin (GBR)Ribble - Weldtites.t.
63IRLRory Townsed (IRL)Canyon Dhb Sungod12:16
64POLPawel Bernas (POL)12:17
65BELKenny Molly (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
66ECUJefferson Albeiro Cepeda Hernandez (ECU)Androni Giocattoli - Sidermec12:42
67COLJhonatan Restrepo Valencia (COL)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
68NORIdar Andersen (NOR)Uno - X Pro Cycling Team13:39
69BELTom Paquot (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelles16:29
70GBRMatthew Gibson (GBR)Ribble - Weldtites.t.
71GERMarcel Sieberg (GER)Bahrain Victoriouss.t.
72GERPhil Bauhaus (GER)Bahrain Victoriouss.t.
73DENSebastian Kolze Changizi (DEN)Coloquicks.t.
74AUSHeinrich Haussler (AUS)Bahrain Victoriouss.t.
75SLODavid Per (SLO)Adria Mobils.t.
76SPAAritz Bagües Kalparsoro (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
77SPAEnrique Sanz Unzue (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
78SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
79RUSIgor Boev (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
80SLOZiga Horvat (SLO)Adria Mobil18:13
81SLONik Cemazar (SLO)s.t.
82SLOZiga Jerman (SLO)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
83CROJosip Rumac (CRO)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
84SLOUros Repse (SLO)s.t.
85DENNicolai Philip Brøchner Nielsen (DEN)s.t.
86NEDKevin Ikelaar (NED)Bahrain Victoriouss.t.
87ITAJonathan Milan (ITA)Bahrain Victoriouss.t.
88DENOliver Wulff Frederiksen (DEN)Coloquicks.t.
89POLAdrian Banaszek (POL)s.t.
90ITADavide Martinelli (ITA)Astana - Premier Techs.t.
91ITAEnrico Zanoncello (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
92SLOAljaz Jarc (SLO)Adria Mobils.t.
93ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
94BLRDzmitry Zhyhunou (BLR)Euskaltel - Euskadis.t.
95SLOTeo Pecnik (SLO)Ljubljana Gusto Santics.t.
96SLOAljaz Omrzel (SLO)Adria Mobils.t.
97AUSDylan Hopkins (AUS)Ljubljana Gusto Santics.t.
98GBRSimon Wilson (GBR)Ribble - Weldtites.t.
99SLOJernej Hribar (SLO)Ljubljana Gusto Santics.t.
100SVKMartin Haring (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
101DENFrederik Muff (DEN)Coloquicks.t.
102SLOMarko Pavlic (SLO)s.t.
103SVKJuraj Bellan (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
104SPAJulen Irizar Laskurain (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
105SPAMikel Alonso Flores (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
106SVKJan Andrej Cully (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
107NZLSam Bewley (NZL)Team Bikeexchanges.t.
108CZERoman Kreuziger (CZE)Gazprom - Rusvelos.t.
109ITAAlexander Konychev (ITA)Team Bikeexchanges.t.
110AUSZac Barnhill (AUS)Ljubljana Gusto Santics.t.
111POLAdam Stachowiak (POL)s.t.
112SVKPatrik Tybor (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
113GBRCharles Page (GBR)Ribble - Weldtites.t.
114GBRDaniel Bigham (GBR)Ribble - Weldtites.t.
115POLStanislaw Aniolkowski (POL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
116SVKPavol Rovder (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
117SLOGasper Katrasnik (SLO)Adria Mobils.t.
118POLAlan Banaszek (POL)s.t.
119GBRGruffudd 'Gruff' Lewis (GBR)Ribble - Weldtites.t.
120RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
121NORJonas Hvideberg (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
122GBRMatthew Bostock (GBR)Canyon Dhb Sungods.t.
123SPAJon Irisarri Rincon (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
124RUSPetr Rikunov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
125SPAUrko Berrade Fernandez (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
126SPASergio Nestor Araiz Michel (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
127SPAJaime Castrillo Zapater (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
128NORDaniel Hoelgaard (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
129AUSCallum Scotson (AUS)Team Bikeexchanges.t.
130PORRui Filipe Alves Oliveira (POR)Uae Team Emiratess.t.
131ITAMatteo Trentin (ITA)Uae Team Emiratess.t.
132SPAAntonio Jesús Soto Guirao (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
133SPAJosu Etxeberria Azpiricueta (SPA)18:25
134POLDaniel Staniszewski (POL)s.t.
135NORJonas Abrahamsen (NOR)Uno - X Pro Cycling Team18:28
136DENJulius Johansen (DEN)Uno - X Pro Cycling Team18:30
137ITASamuele Battistella (ITA)Astana - Premier Tech
138ITAGiovanni Visconti (ITA)Bardiani - CSF - Faizanè
139SVKTobias Vanco (SVK)Dukla Banska Bystrica

Go to result of the stage including all rankings



Stage 3 - Brezice - Krsko - 165,8km - 11 June 2021Sprint

Image © Adria Mobil Cycling Team. Source : Site officiel du Tour de Slovénie.


1SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Caja Rural - Seguros Rga3:50:26
2SLOMatej Mohoric (SLO)Bahrain Victoriouss.t.
3ITAMatteo Trentin (ITA)Uae Team Emiratess.t.
4BELRemy Mertz (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
5DENJeppe Aaskov Pallesen (DEN)s.t.
6GBRJames Shaw (GBR)Ribble - Weldtites.t.
7COLDaniel Felipe Muñoz Giraldo (COL)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
8ITAGiovanni Carboni (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
9RUSDmitriy Strakhov (RUS)s.t.
10SPAJavier Romo Oliver (SPA)Astana - Premier Techs.t.
11NORMarkus Hoelgård (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
12BELDimitri Peyskens (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
13GBRMax Stedman (GBR)Canyon Dhb Sungods.t.
14ITALuca Chirico (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
15ITAMatteo Sobrero (ITA)Astana - Premier Techs.t.
16POLPiotr Brozyna (POL)s.t.
17KAZAndrey Zeits (KAZ)Team Bikeexchanges.t.
18SPAIván Moreno Sánchez (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
19SLOTadej Pogacar (SLO)Uae Team Emiratess.t.
20SPASergio Roman Martín Galan (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
21RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
22SLOKristijan Hocevar (SLO)Adria Mobils.t.
23SPAJonathan Lastra Martinez (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
24ITALuca Covili (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
25ESTTanel Kangert (EST)Team Bikeexchanges.t.
26NORTorstein Træen (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
27ITADiego Ulissi (ITA)Uae Team Emiratess.t.
28POLRafal Majka (POL)Uae Team Emiratess.t.
29RUSIlnur Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
30SLOJan Polanc (SLO)Uae Team Emiratess.t.
31SPAAritz Bagües Kalparsoro (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
32NORVegard Stake Laengen (NOR)Uae Team Emiratess.t.
33SLOJan Tratnik (SLO)Bahrain Victoriouss.t.
34DENWilliam Blume Levy (DEN)Coloquick2:03
35NEDDanny Van Der Tuuk (NED)Equipo Kern Pharmas.t.
36CZERoman Kreuziger (CZE)Gazprom - Rusvelos.t.
37SLOJanez Brajkovic (SLO)s.t.
38SLOMartin Lavric (SLO)s.t.
39GERPhil Bauhaus (GER)Bahrain Victoriouss.t.
40ITAAlessandro Bisolti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
41AUSRobert Stannard (AUS)Team Bikeexchanges.t.
42AUSHeinrich Haussler (AUS)Bahrain Victoriouss.t.
43ITAEnrico Battaglin (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
44SLOKristijan Koren (SLO)s.t.
45SPARaul Garcia Pierna (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
46SLOTilen Finkst (SLO)Ljubljana Gusto Santic3:38
47SLOGal Glivar (SLO)Adria Mobils.t.
48GBRMatthew Bostock (GBR)Canyon Dhb Sungods.t.
49BELTom Paquot (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
50SPASergio Nestor Araiz Michel (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
51RUSPetr Rikunov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
52POLStanislaw Aniolkowski (POL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
53POLAlan Banaszek (POL)s.t.
54SPAUrko Berrade Fernandez (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
55ITAAndrea Garosio (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
56ITADavide Martinelli (ITA)Astana - Premier Techs.t.
57POLJakub Kaczmarek (POL)s.t.
58SPAAntonio Angulo Sampedro (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
59GBRJacob Scott (GBR)Canyon Dhb Sungod3:43
60GBRGruffudd 'Gruff' Lewis (GBR)Ribble - Weldtite6:09
61NZLSam Bewley (NZL)Team Bikeexchanges.t.
62SLOAnze Skok (SLO)Ljubljana Gusto Santics.t.
63SLOUros Repse (SLO)s.t.
64NORJonas Abrahamsen (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
65GBRThomas Mein (GBR)Canyon Dhb Sungods.t.
66SLOAljaz Jarc (SLO)Adria Mobils.t.
67ITAEnrico Zanoncello (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
68RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
69NORDaniel Hoelgaard (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
70SLODavid Per (SLO)Adria Mobils.t.
71ITAFabio Felline (ITA)Astana - Premier Techs.t.
72ITAAlessandro Monaco (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
73SPAJokin Aranburu Arruti (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
74SPAJon Irisarri Rincon (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
75SPAAntonio Jesús Soto Guirao (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
76DENSebastian Kolze Changizi (DEN)Coloquicks.t.
77SPAPeio Goikoetxea Goiogana (SPA)Euskaltel - Euskadi7:31
78POLAdrian Banaszek (POL)s.t.
79NORJonas Hvideberg (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
80SPAJaime Castrillo Zapater (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
81GBRDaniel Bigham (GBR)Ribble - Weldtite9:15
82AUSAlexander Edmondson (AUS)Team Bikeexchanges.t.
83GERMarcel Sieberg (GER)Bahrain Victorious10:38
84ITAJonathan Milan (ITA)Bahrain Victoriouss.t.
85SLOZiga Jerman (SLO)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
86NEDKevin Ikelaar (NED)Bahrain Victoriouss.t.
87CROJosip Rumac (CRO)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
88SVKLukás Kubis (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
89SLONik Cemazar (SLO)s.t.
90GBRCharles Page (GBR)Ribble - Weldtites.t.
91GBRZeb Kyffin (GBR)Ribble - Weldtites.t.
92GBRMatthew Gibson (GBR)Ribble - Weldtites.t.
93GBRSimon Wilson (GBR)Ribble - Weldtites.t.
94SLOMarko Pavlic (SLO)s.t.
95DENNicolai Philip Brøchner Nielsen (DEN)s.t.
96DENFrederik Muff (DEN)Coloquicks.t.
97RUSIgor Boev (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
98PORRui Filipe Alves Oliveira (POR)Uae Team Emiratess.t.
99SLOAljaz Omrzel (SLO)Adria Mobils.t.
100CROViktor Potocki (CRO)Ljubljana Gusto Santics.t.
101SLOZiga Horvat (SLO)Adria Mobils.t.
102SPAJulen Irizar Laskurain (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
103SPAMikel Alonso Flores (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
104SLOGasper Katrasnik (SLO)Adria Mobils.t.
105SPAEnrique Sanz Unzue (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
106ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
107SVKPatrik Tybor (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
108ECUJefferson Albeiro Cepeda Hernandez (ECU)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
109COLJhonatan Restrepo Valencia (COL)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
110LUXLuc Wirtgen (LUX)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
111NEDMathijs Paasschens (NED)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
112POLAdam Stachowiak (POL)s.t.
113BELKenny Molly (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
114SPAJosu Etxeberria Azpiricueta (SPA)s.t.
115POLDaniel Staniszewski (POL)s.t.
116NZLRyan Christensen (NZL)Canyon Dhb Sungods.t.
117IRLRory Townsed (IRL)Canyon Dhb Sungods.t.
118POLPawel Bernas (POL)s.t.
119GBRRobert Scott (GBR)Canyon Dhb Sungod11:33
120ITAAlexander Konychev (ITA)Team Bikeexchanges.t.
121AUSCallum Scotson (AUS)Team Bikeexchanges.t.
122AUSDylan Hopkins (AUS)Ljubljana Gusto Santics.t.
123BLRDzmitry Zhyhunou (BLR)Euskaltel - Euskadis.t.
124KAZNikita Stalnov (KAZ)Astana - Premier Techs.t.
125DENKasper Andersen (DEN)Coloquick
126SLOTeo Pecnik (SLO)Ljubljana Gusto Santic
127DENOliver Wulff Frederiksen (DEN)Coloquick
128SVKJuraj Bellan (SVK)Dukla Banska Bystrica
129NORIdar Andersen (NOR)Uno - X Pro Cycling Team
130SLOJaka Primozic (SLO)
131SVKJan Andrej Cully (SVK)Dukla Banska Bystrica
132DENJulius Johansen (DEN)Uno - X Pro Cycling Team
133SVKMartin Haring (SVK)Dukla Banska Bystrica
134AUSZac Barnhill (AUS)Ljubljana Gusto Santic
135SVKPavol Rovder (SVK)Dukla Banska Bystrica
136SLOJernej Hribar (SLO)Ljubljana Gusto Santic

Go to result of the stage including all rankings



Stage 4 - Ajdovscina - Nova Gorica - 164,1km - 12 June 2021Mountain

Image © Adria Mobil Cycling Team. Source : Site officiel du Tour de Slovénie.


1ITADiego Ulissi (ITA)Uae Team Emirates4:15:28
2SLOTadej Pogacar (SLO)Uae Team Emirates0:01
3ITAMatteo Sobrero (ITA)Astana - Premier Techs.t.
4POLRafal Majka (POL)Uae Team Emirates0:27
5GBRJames Shaw (GBR)Ribble - Weldtite0:48
6ESTTanel Kangert (EST)Team Bikeexchange0:53
7ITAGiovanni Carboni (ITA)Bardiani - CSF - Faizanè1:05
8SLOMatej Mohoric (SLO)Bahrain Victorious1:19
9SPAJavier Romo Oliver (SPA)Astana - Premier Tech1:28
10SLOJan Polanc (SLO)Uae Team Emirates1:35
11RUSIlnur Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelo1:47
12SPAIván Moreno Sánchez (SPA)Equipo Kern Pharma1:56
13RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo2:09
14KAZAndrey Zeits (KAZ)Team Bikeexchange2:15
15ITAAlessandro Bisolti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec2:27
16NORMarkus Hoelgård (NOR)Uno - X Pro Cycling Team2:32
17SPASergio Roman Martín Galan (SPA)Caja Rural - Seguros Rga2:45
18SLOJan Tratnik (SLO)Bahrain Victorious2:48
19NORTorstein Træen (NOR)Uno - X Pro Cycling Team2:52
20ITALuca Chirico (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec3:04
21SPAJonathan Lastra Martinez (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
22ITALuca Covili (ITA)Bardiani - CSF - Faizanè3:12
23SLOKristijan Hocevar (SLO)Adria Mobil3:16
24ITAFabio Felline (ITA)Astana - Premier Tech3:32
25NEDDanny Van Der Tuuk (NED)Equipo Kern Pharma3:39
26POLPiotr Brozyna (POL)3:42
27SLOMartin Lavric (SLO)3:45
28CZERoman Kreuziger (CZE)Gazprom - Rusvelo3:51
29DENJeppe Aaskov Pallesen (DEN)4:01
30COLDaniel Felipe Muñoz Giraldo (COL)Androni Giocattoli - Sidermec4:15
31SPASergio Nestor Araiz Michel (SPA)Equipo Kern Pharma4:32
32BELRemy Mertz (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelles4:46
33SPAJulen Irizar Laskurain (SPA)Euskaltel - Euskadi5:07
34SLOJanez Brajkovic (SLO)5:38
35SLOGal Glivar (SLO)Adria Mobils.t.
36ITAAndrea Garosio (ITA)Bardiani - CSF - Faizanè5:48
37GBRMax Stedman (GBR)Canyon Dhb Sungod5:52
38NORJonas Abrahamsen (NOR)Uno - X Pro Cycling Team5:59
39BELKenny Molly (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelles6:04
40BELDimitri Peyskens (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
41SPAAntonio Angulo Sampedro (SPA)Euskaltel - Euskadi6:11
42RUSDmitriy Strakhov (RUS)6:35
43ITAAlessandro Monaco (ITA)Bardiani - CSF - Faizanè6:42
44SLOKristijan Koren (SLO)6:49
45BELTom Paquot (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelles7:39
46NEDMathijs Paasschens (NED)Bingoal - Wallonie Bruxelles7:59
47ITAEnrico Battaglin (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
48NORVegard Stake Laengen (NOR)Uae Team Emiratess.t.
49NORJonas Hvideberg (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
50RUSPetr Rikunov (RUS)Gazprom - Rusvelo8:12
51AUSRobert Stannard (AUS)Team Bikeexchanges.t.
52SLOAnze Skok (SLO)Ljubljana Gusto Santic8:20
53SVKPatrik Tybor (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
54GBRThomas Mein (GBR)Canyon Dhb Sungod8:51
55CROJosip Rumac (CRO)Androni Giocattoli - Sidermec9:08
56SPAJaime Castrillo Zapater (SPA)Equipo Kern Pharma9:18
57SPARaul Garcia Pierna (SPA)Equipo Kern Pharma9:20
58ITAAlexander Konychev (ITA)Team Bikeexchange9:46
59COLJhonatan Restrepo Valencia (COL)Androni Giocattoli - Sidermec9:52
60AUSDylan Hopkins (AUS)Ljubljana Gusto Santic10:33
61ITAJonathan Milan (ITA)Bahrain Victorious10:41
62SPAPeio Goikoetxea Goiogana (SPA)Euskaltel - Euskadi11:02
63SLODavid Per (SLO)Adria Mobil11:09
64SLOTilen Finkst (SLO)Ljubljana Gusto Santic11:10
65CROViktor Potocki (CRO)Ljubljana Gusto Santics.t.
66AUSCallum Scotson (AUS)Team Bikeexchange11:14
67SLOUros Repse (SLO)11:25
68POLStanislaw Aniolkowski (POL)Bingoal - Wallonie Bruxelles12:33
69NZLRyan Christensen (NZL)Canyon Dhb Sungod12:47
70NORDaniel Hoelgaard (NOR)Uno - X Pro Cycling Team13:11
71SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Caja Rural - Seguros Rga14:35
72SPAJon Irisarri Rincon (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
73SPAAritz Bagües Kalparsoro (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
74ECUJefferson Albeiro Cepeda Hernandez (ECU)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
75SPAEnrique Sanz Unzue (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
76SPAUrko Berrade Fernandez (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
77SPAJosu Etxeberria Azpiricueta (SPA)s.t.
78KAZNikita Stalnov (KAZ)Astana - Premier Techs.t.
79GBRJacob Scott (GBR)Canyon Dhb Sungod14:50
80AUSAlexander Edmondson (AUS)Team Bikeexchange14:58
81GBRDaniel Bigham (GBR)Ribble - Weldtite15:04
82BLRDzmitry Zhyhunou (BLR)Euskaltel - Euskadi15:06
83SLOAljaz Jarc (SLO)Adria Mobils.t.
84SLOAljaz Omrzel (SLO)Adria Mobils.t.
85POLAdam Stachowiak (POL)s.t.
86POLJakub Kaczmarek (POL)s.t.
87NZLSam Bewley (NZL)Team Bikeexchange15:13
88POLAdrian Banaszek (POL)s.t.
89DENWilliam Blume Levy (DEN)Coloquicks.t.
90SLOZiga Jerman (SLO)Androni Giocattoli - Sidermec15:26
91SLOGasper Katrasnik (SLO)Adria Mobils.t.
92DENFrederik Muff (DEN)Coloquick15:42
93GBRMatthew Gibson (GBR)Ribble - Weldtite15:43
94GBRRobert Scott (GBR)Canyon Dhb Sungod15:54
95ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec16:06
96ITAMatteo Trentin (ITA)Uae Team Emirates16:16
97ITAEnrico Zanoncello (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
98ITADavide Martinelli (ITA)Astana - Premier Techs.t.
99RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
100DENSebastian Kolze Changizi (DEN)Coloquicks.t.
101SPAAntonio Jesús Soto Guirao (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
102PORRui Filipe Alves Oliveira (POR)Uae Team Emiratess.t.
103SLOMarko Pavlic (SLO)s.t.
104GBRCharles Page (GBR)Ribble - Weldtites.t.
105SPAJokin Aranburu Arruti (SPA)Euskaltel - Euskadi16:24
106GERPhil Bauhaus (GER)Bahrain Victoriouss.t.
107GERMarcel Sieberg (GER)Bahrain Victoriouss.t.
108NEDKevin Ikelaar (NED)Bahrain Victoriouss.t.
109SLOZiga Horvat (SLO)Adria Mobils.t.
110AUSHeinrich Haussler (AUS)Bahrain Victoriouss.t.
111POLAlan Banaszek (POL)s.t.
112RUSIgor Boev (RUS)Gazprom - Rusvelo17:37
113SVKLukás Kubis (SVK)Dukla Banska Bystrica17:51
114GBRGruffudd 'Gruff' Lewis (GBR)Ribble - Weldtites.t.
115SPAMikel Alonso Flores (SPA)Euskaltel - Euskadi18:24
116GBRMatthew Bostock (GBR)Canyon Dhb Sungod19:19
117POLPawel Bernas (POL)19:26
118SLONik Cemazar (SLO)19:41
119IRLRory Townsed (IRL)Canyon Dhb Sungod
120DENNicolai Philip Brøchner Nielsen (DEN)
121POLDaniel Staniszewski (POL)
122GBRSimon Wilson (GBR)Ribble - Weldtite
123GBRZeb Kyffin (GBR)Ribble - Weldtite
124LUXLuc Wirtgen (LUX)Bingoal - Wallonie Bruxelles

Go to result of the stage including all rankings



Stage 5 - Ljubljana - Novo mesto - 175,3km - 13 June 2021Sprint

Image © Adria Mobil Cycling Team. Source : Site officiel du Tour de Slovénie.


1GERPhil Bauhaus (GER)Bahrain Victorious4:12:05
2AUSAlexander Edmondson (AUS)Team Bikeexchanges.t.
3AUSHeinrich Haussler (AUS)Bahrain Victoriouss.t.
4ITAMatteo Trentin (ITA)Uae Team Emiratess.t.
5SPAJon Aberasturi Izaga (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
6SPAEnrique Sanz Unzue (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
7GBRMatthew Gibson (GBR)Ribble - Weldtites.t.
8PORRui Filipe Alves Oliveira (POR)Uae Team Emiratess.t.
9POLAlan Banaszek (POL)s.t.
10ITAMatteo Sobrero (ITA)Astana - Premier Techs.t.
11POLStanislaw Aniolkowski (POL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
12ITAMatteo Malucelli (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
13SLOZiga Jerman (SLO)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
14ITADavide Martinelli (ITA)Astana - Premier Techs.t.
15BELRemy Mertz (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
16ITAEnrico Zanoncello (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
17GBRJames Shaw (GBR)Ribble - Weldtites.t.
18SPAAntonio Jesús Soto Guirao (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
19DENSebastian Kolze Changizi (DEN)Coloquicks.t.
20GBRMatthew Bostock (GBR)Canyon Dhb Sungods.t.
21NORDaniel Hoelgaard (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
22RUSIgor Boev (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
23SLOKristijan Koren (SLO)s.t.
24SPAMikel Alonso Flores (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
25ITADiego Ulissi (ITA)Uae Team Emiratess.t.
26SLOTadej Pogacar (SLO)Uae Team Emiratess.t.
27SLOMatej Mohoric (SLO)Bahrain Victoriouss.t.
28SPAAritz Bagües Kalparsoro (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
29SPASergio Roman Martín Galan (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
30SVKLukás Kubis (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
31SLODavid Per (SLO)Adria Mobils.t.
32ESTTanel Kangert (EST)Team Bikeexchanges.t.
33ITAFabio Felline (ITA)Astana - Premier Techs.t.
34RUSPetr Rikunov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
35SPAPeio Goikoetxea Goiogana (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
36GBRThomas Mein (GBR)Canyon Dhb Sungods.t.
37SLOAnze Skok (SLO)Ljubljana Gusto Santics.t.
38NORMarkus Hoelgård (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
39SPAJonathan Lastra Martinez (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
40POLRafal Majka (POL)Uae Team Emiratess.t.
41ITAEnrico Battaglin (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
42ITALuca Chirico (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
43GBRMax Stedman (GBR)Canyon Dhb Sungods.t.
44BELDimitri Peyskens (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
45ITAGiovanni Carboni (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
46SLOGal Glivar (SLO)Adria Mobils.t.
47ITALuca Covili (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
48SLOMartin Lavric (SLO)s.t.
49SLOJan Polanc (SLO)Uae Team Emiratess.t.
50ITAAlessandro Bisolti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
51POLPiotr Brozyna (POL)s.t.
52SPAIván Moreno Sánchez (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
53SLOKristijan Hocevar (SLO)Adria Mobils.t.
54RUSDmitriy Strakhov (RUS)s.t.
55COLDaniel Felipe Muñoz Giraldo (COL)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
56RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
57KAZAndrey Zeits (KAZ)Team Bikeexchanges.t.
58ITAAndrea Garosio (ITA)Bardiani - CSF - Faizanès.t.
59SLOJan Tratnik (SLO)Bahrain Victoriouss.t.
60SPARaul Garcia Pierna (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
61DENWilliam Blume Levy (DEN)Coloquicks.t.
62SPAUrko Berrade Fernandez (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
63NORTorstein Træen (NOR)Uno - X Pro Cycling Teams.t.
64SLOUros Repse (SLO)s.t.
65CROJosip Rumac (CRO)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
66NEDDanny Van Der Tuuk (NED)Equipo Kern Pharmas.t.
67SLOTilen Finkst (SLO)Ljubljana Gusto Santics.t.
68RUSIlnur Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
69BELKenny Molly (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
70SPAJokin Aranburu Arruti (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
71SPAJavier Romo Oliver (SPA)Astana - Premier Techs.t.
72BLRDzmitry Zhyhunou (BLR)Euskaltel - Euskadis.t.
73SPAAntonio Angulo Sampedro (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
74GERMarcel Sieberg (GER)Bahrain Victoriouss.t.
75CZERoman Kreuziger (CZE)Gazprom - Rusvelos.t.
76SPAJaime Castrillo Zapater (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
77SLOJanez Brajkovic (SLO)s.t.
78NORJonas Abrahamsen (NOR)Uno - X Pro Cycling Team0:24
79AUSRobert Stannard (AUS)Team Bikeexchange0:29
80ITAJonathan Milan (ITA)Bahrain Victorious0:38
81ITAAlexander Konychev (ITA)Team Bikeexchange0:40
82BELTom Paquot (BEL)Bingoal - Wallonie Bruxelles0:42
83POLAdrian Banaszek (POL)0:47
84RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
85NEDMathijs Paasschens (NED)Bingoal - Wallonie Bruxelless.t.
86COLJhonatan Restrepo Valencia (COL)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
87ITAAlessandro Monaco (ITA)Bardiani - CSF - Faizanè1:02
88GBRRobert Scott (GBR)Canyon Dhb Sungod1:04
89GBRJacob Scott (GBR)Canyon Dhb Sungod1:08
90POLJakub Kaczmarek (POL)s.t.
91NORJonas Hvideberg (NOR)Uno - X Pro Cycling Team1:15
92SLOGasper Katrasnik (SLO)Adria Mobils.t.
93SLOAljaz Omrzel (SLO)Adria Mobils.t.
94NORVegard Stake Laengen (NOR)Uae Team Emiratess.t.
95GBRCharles Page (GBR)Ribble - Weldtites.t.
96KAZNikita Stalnov (KAZ)Astana - Premier Techs.t.
97AUSCallum Scotson (AUS)Team Bikeexchange1:49
98SLOZiga Horvat (SLO)Adria Mobil2:35
99SPASergio Nestor Araiz Michel (SPA)Equipo Kern Pharma3:21
100GBRDaniel Bigham (GBR)Ribble - Weldtite3:23
101DENFrederik Muff (DEN)Coloquicks.t.
102SLOMarko Pavlic (SLO)s.t.
103SVKPatrik Tybor (SVK)Dukla Banska Bystricas.t.
104AUSDylan Hopkins (AUS)Ljubljana Gusto Santics.t.
105GBRGruffudd 'Gruff' Lewis (GBR)Ribble - Weldtites.t.
106DENJeppe Aaskov Pallesen (DEN)s.t.
107NEDKevin Ikelaar (NED)Bahrain Victoriouss.t.
108NZLRyan Christensen (NZL)Canyon Dhb Sungods.t.
109NZLSam Bewley (NZL)Team Bikeexchanges.t.
110ECUJefferson Albeiro Cepeda Hernandez (ECU)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
111SPAJosu Etxeberria Azpiricueta (SPA)s.t.
112POLAdam Stachowiak (POL)s.t.
113POLPawel Bernas (POL)3:35
114SPAJon Irisarri Rincon (SPA)Caja Rural - Seguros Rga5:34
115SPAJulen Irizar Laskurain (SPA)Euskaltel - Euskadi7:32
116CROViktor Potocki (CRO)Ljubljana Gusto Santic7:36
117SLOAljaz Jarc (SLO)Adria Mobils.t.
118SLONik Cemazar (SLO)

Go to result of the stage including all rankings


Results by stage

Start list

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2021 - All rights reserved