All sports Site

Menu
Cycling - Tour of Slovenia - 2019 - Detailed results

Cycling - Tour of Slovenia - 2019 - Detailed results

Choice of a season :

Slovenia

Results 2019

Results by stage

Stage 5 - Trebnje - Novo mesto - 156,6 km - 23 June 2019Medium mountain

  • Stage
  • General
  • Points
  • Mountain
  • Young Riders
  • Teams

Stage

1ITAGiacomo Nizzolo (ITA)Dimension Data4:01:55
2SLOLuka Mezgec (SLO)Mitchelton - Scotts.t.
3NZLShane Archbold (NZL)Evopro Racings.t.
4ITAAndrea Vendrame (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
5ITADavide Cimolai (ITA)Israel Cycling Academys.t.
6ITAVincenzo Albanese (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
7ITAUmberto Marengo (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
8SLOTadej Pogacar (SLO)Uae Team Emiratess.t.
9ITASimone Velasco (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
10ITAGiovanni Visconti (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
11ITADiego Ulissi (ITA)Uae Team Emiratess.t.
12ITAMarco Marcato (ITA)Uae Team Emiratess.t.
13RUSAleksander Vlasov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
14ITAMatteo Montaguti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermecs.t.
15COLJohan Esteban Chaves Rubio (COL)Mitchelton - Scotts.t.
16ITALorenzo Rota (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inoxs.t.
17AUSCameron Meyer (AUS)Mitchelton - Scotts.t.
18ITAEdoardo Zardini (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
19RUSAleksey Rybalkin (RUS)Gazprom - Rusvelo0:07
20BELBen Hermans (BEL)Israel Cycling Academy0:07
21ITAFausto Masnada (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec0:07
22SLODomen Novak (SLO)Bahrain - Merida0:12
23SLOJan Polanc (SLO)Uae Team Emirates0:19
24ITAOscar Gatto (ITA)Bora - Hansgrohe0:25
25ISROmer Goldstein (ISR)Israel Cycling Academy0:30
26AUSCallum Scotson (AUS)Mitchelton - Scott0:32
27SPARubén Plaza Molina (SPA)Israel Cycling Academy0:35
28ITAEdoardo Affini (ITA)Mitchelton - Scott1:34
29SLOMatej Drinovec (SLO)2:23
30FRAJérémy Leveau (FRA)Delko - Marseille Provence KTM2:23
31GERMarcel Sieberg (GER)Bahrain - Merida2:23
32SLOGrega Bole (SLO)Bahrain - Merida2:23
33AUTSebastian Schönberger (AUT)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)2:23
34ITADaniel Savini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox2:23
35SLORok Korosec (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarum2:23
36GERPhil Bauhaus (GER)Bahrain - Merida2:23
37AUSHeinrich Haussler (AUS)Bahrain - Merida2:23
38SPADavid Lozano Riba (SPA)Novo Nordisk2:23
39SLOMatic Veber (SLO)2:23
40SVKJuraj Sagan (SVK)Bora - Hansgrohe2:23
41ITALorenzo Fortunato (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)2:23
42SVKErik Baska (SVK)Bora - Hansgrohe2:23
43JPNYukiya Arashiro (JPN)Bahrain - Merida2:23
44AUTFlorian Kierner (AUT)Felbermayr - Simplon Wels2:23
45AUSJay McCarthy (AUS)Bora - Hansgrohe2:23
46ITADamiano Cima (ITA)Nippo - Vini Fantini - Faizanè2:23
47ITAKristian Sbaragli (ITA)Israel Cycling Academy2:23
48SLOAljaz Jarc (SLO)Adria Mobil2:23
49FRAJulien Trarieux (FRA)Delko - Marseille Provence KTM2:23
50CRORadoslav Rogina (CRO)Adria Mobil2:23
51ITAMirco Maestri (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox2:23
52SLOMatic Groselj (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarum2:23
53SLOMartin Lavric (SLO)Dimension Data - Qhubeka2:23
54DENLars Ytting Bak (DEN)Dimension Data2:23
55GBRMark Cavendish (GBR)Dimension Data2:23
56ITADavide Rebellin (ITA)Sovac Algeria2:23
57SLOAndi Bajc (SLO)Felbermayr - Simplon Wels2:23
58SPAJoan Bou Company (SPA)Nippo - Vini Fantini - Faizanè2:23
59SLODavid Per (SLO)Adria Mobil2:23
60SLOZiga Groselj (SLO)Adria Mobil2:23
61ITAAndrea Peron (ITA)Novo Nordisk2:23
62NZLDion Smith (NZL)Mitchelton - Scott2:30
63SLOKristijan Hocevar (SLO)2:30
64SLOMarko Kump (SLO)Adria Mobil2:32
65NORRasmus Fossum Tiller (NOR)Dimension Data2:32
66ITAEnrico Gasparotto (ITA)Dimension Data2:32
67ITAIvan Santaromita (ITA)Nippo - Vini Fantini - Faizanè2:32
68RUSNikolay Cherkasov (RUS)Gazprom - Rusvelo2:32
69RUSIlar Arslanov (RUS)Gazprom - Rusvelo2:32
70RUSIvan Rovny (RUS)Gazprom - Rusvelo2:32
71ITAMarco Frapporti (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec2:32
72ITAMauro Finetto (ITA)Delko - Marseille Provence KTM2:32
73ITAIuri Filosi (ITA)Delko - Marseille Provence KTM2:35
74ITASimone Consonni (ITA)Uae Team Emirates2:35
75ITAGiovanni Lonardi (ITA)Nippo - Vini Fantini - Faizanè7:28
76FINJoonas Henttala (FIN)Novo Nordisk7:28
77ITAMatteo Busato (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec8:20
78ITAMarco Maronese (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox8:20
79AUSBen Hill (AUS)Ljubljana - Gusto Xuarum11:03
80NEDBrian Kamstra (NED)Novo Nordisk11:03
81AUSTimothy Guy (AUS)Ljubljana - Gusto Xuarum11:03
82CZEFrantisek Honsa (CZE)AC Sparta Praha11:03
83AUTLuka Lakota (AUT)11:03
84HUNPéter Kusztor (HUN)Novo Nordisk11:03
85SLOTilen Finkst (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarum11:03
86SLOAljaz Prah (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarum11:03
87ITAMatteo Spreafico (ITA)Androni Giocattoli - Sidermec11:03
88ITAImerio Cima (ITA)Nippo - Vini Fantini - Faizanè11:03
89CROJosip Rumac (CRO)11:03
90ITAFrancesco Manuel Bongiorno (ITA)11:03
91CZEJan Stöhr (CZE)AC Sparta Praha11:03
92SLOGasper Katrasnik (SLO)Adria Mobil11:03
93SLOZiga Horvat (SLO)Adria Mobil11:03
94AUTBernhard Eisel (AUT)Dimension Data11:03
95BELLaurent Evrard (BEL)Sovac Algeria11:03
96ITAAndrea Guardini (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox11:03
97SLOLuka Cotar (SLO)11:03
98RUSMamyr Stash (RUS)Gazprom - Rusvelo11:03
99FRACharles Planet (FRA)Novo Nordisk11:03
100AUSMark Renshaw (AUS)Dimension Data11:03
101PORRui Filipe Alves Oliveira (POR)Uae Team Emirates11:03
102ITAMatteo Rabottini (ITA)Meridiana - Kamen11:03
103RUSIgor Boev (RUS)Gazprom - Rusvelo11:03
104CZETomas Kalojiros (CZE)AC Sparta Praha11:03
105ITAUmberto Poli (ITA)Novo Nordisk11:03
106ITAAlessandro Pessot (ITA)Bardiani Valvole - CSF Inox11:03
107POLPrzemyslaw Kasperkiewicz (POL)Delko - Marseille Provence KTM11:03
108FRAFabien Schmidt (FRA)Delko - Marseille Provence KTM11:13
109IRLConor Dunne (IRL)Israel Cycling Academy11:13
DNFGERMichael Schwarzmann (GER)Bora - Hansgrohe-
DNFISRGuy Sagiv (ISR)Israel Cycling Academy-
DNSGERPascal Ackermann (GER)Bora - Hansgrohe-

General

Points

Mountain

Young Riders

Teams

Start list

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2020 - All rights reserved