All sports Site

Menu
Cycling - Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo - 2019 - Detailed results

Cycling - Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo - 2019 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2019

Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo 2019

SpainSpain - 3rd May 2019 - 5th May 2019


General classification - 5th May 2019


1ECURichard Antonio Carapaz Montenegro (ECU)Movistar11:34:16
2LATKrists Neilands (LAT)Israel Cycling Academy2:00
3RUSAleksander Vlasov (RUS)Gazprom - Rusvelo2:04
4POREdgar Miguel Lemos Pinto (POR)W52 - FC Porto2:43
5SPAVicente García de Mateos Rubio (SPA)Aviludo - Louletano2:48
6PORDavid Miguel Costa Rodrigues (POR)Rádio Popular - Boavista2:49
7SPAJonathan Lastra Martinez (SPA)Caja Rural - Seguros Rga2:53
8SPAMikel Bizkarra Etxeguibel (SPA)Euskadi Basque Country - Murias2:57
9RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo3:26
10COLJhojan Orlando García Sosa (COL)Manzana - Postobon3:51
11SPAÓscar Rodríguez Garaicoechea (SPA)Euskadi Basque Country - Murias4:29
12PORJoaquim Silva (POR)W52 - FC Porto4:29
13SPAAngel Madrazo Ruiz (SPA)Burgos - BH4:45
14PORLuis Filipe Silva Fernandes (POR)Aviludo - Louletano4:46
15SPAGarikoitz Bravo Oiarbide (SPA)Euskadi Basque Country - Murias4:46
16SPAUnai Cuadrado Ruiz De Gauna (SPA)Equipo Euskadi4:46
17SPAAntonio Gomez de la Torre (SPA)Rádio Popular - Boavista4:46
18SPACristián Rodríguez Martin (SPA)Caja Rural - Seguros Rga5:07
19RUSAleksey Rybalkin (RUS)Gazprom - Rusvelo5:08
20COLÓscar Adalberto Quiroz Ayala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman5:18
21SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Movistar5:30
22COLJohnatan Cañaveral Vargas (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman5:32
23SPAPablo Guerrero Bonilla (SPA)Rádio Popular - Boavista5:37
24SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistar5:37
25PORLuís Gabriel Silva Gomes (POR)Rádio Popular - Boavista6:10
26COLAldemar Reyes Ortega (COL)Manzana - Postobon7:09
27SPAGotzon Martin Sanz (SPA)Equipo Euskadi8:01
28COLCarlos Julián Quintero Norena (COL)Manzana - Postobon8:05
29RUSAlexander Vdovin (RUS)Lokosphinx8:24
30SPAÓscar Cabedo Cardá (SPA)Burgos - BH9:23
31RUSSavva Novikov (RUS)Lokosphinx10:08
32VENOrluis Alberto Aular Sanabria (VEN)Matrix - Powertag10:15
33COLEdwin Alcibiades Avila Vanegas (COL)Israel Cycling Academy11:11
34SPAJosé Vicente Toribio Alcolea (SPA)Matrix - Powertag13:10
35PORRicardo Augusto Vilela Afonso (POR)Burgos - BH13:12
36SPAMikel Iturria Segurola (SPA)Euskadi Basque Country - Murias13:39
37NORSondre Holst Enger (NOR)Israel Cycling Academy13:44
38GBRJames Mitri (GBR)Burgos - BH14:10
39PORAfonso Silva (POR)Rádio Popular - Boavista14:10
40SPAIsaac Cantón Serrano (SPA)Kometa Cycling Team15:00
41PORRicardo Jorge Correia Mestre (POR)W52 - FC Porto15:48
42PORAntónio Carvalho (POR)17:23
43COLNicolas Saenz Ballesteros (COL)Manzana - Postobon17:55
44SPAJosé Manuel Gutiérrez (SPA)18:52
45SPAJon Irisarri Rincon (SPA)Caja Rural - Seguros Rga18:52
46COLBrayan Hernandez Gomez (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman20:11
47SPAÓscar Hernández Martinez (SPA)Aviludo - Louletano20:52
48PORHugo Rafael Andrade Nunes (POR)Rádio Popular - Boavista21:13
49SPATxomin Juaristi Arrieta (SPA)Equipo Euskadi21:37
50BRANícolas Sessler (BRA)Burgos - BH21:55
51SPAMikel Ugarte Gamboa (SPA)21:55
52SPAMario González Salas (SPA)Euskadi Basque Country - Murias22:35
53SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Matrix - Powertag22:46
54RUSIvan Rovny (RUS)Gazprom - Rusvelo22:50
55ITAStefano Oldani (ITA)Kometa Cycling Team23:11
56ITASamuele Rubino (ITA)Kometa Cycling Team23:32
57COLDiego Fernando Cano Malaver (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman24:35
58RUSDenis Nekrasov (RUS)Gazprom - Rusvelo24:41
59SPAJoel Nicolau Beltrán (SPA)Caja Rural - Seguros Rga Amateurs24:53
60CZEDaniel Turek (CZE)Israel Cycling Academy25:15
61NEDDennis Van Winden (NED)Israel Cycling Academy25:21
62CYPAndreas Miltiadis (CYP)Guerciotti - Kiwi Atlántico25:27
63PORJosé Fernandes (POR)Burgos - BH25:36
64ISRGuy Sagiv (ISR)Israel Cycling Academy26:39
65RUSSergey Chernetskiy (RUS)Caja Rural - Seguros Rga27:01
66COLOmar Alberto Mendoza Cardona (COL)Manzana - Postobon27:06
67SPAAntonio Jesús Soto Guirao (SPA)Equipo Euskadi27:31
68COLYecid Arturo Sierra Sanchez (COL)Manzana - Postobon28:07
69SPAJorge Cubero Galvez (SPA)Burgos - BH29:54
70COLJuan José Amador Castaño (COL)Manzana - Postobon30:02
71SPADiego Pablo Sevilla Lopez (SPA)Kometa Cycling Team32:14
72BLRDzmitry Zhyhunou (BLR)Equipo Euskadi32:52
73URUMauricio José Moreira Guarino (URU)Caja Rural - Seguros Rga33:05
74COLEduardo Estrada Celis (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman33:08
75RUSAlexander Smirnov (RUS)Lokosphinx33:08
76SPAJuan Camacho del Fresno (SPA)Kometa Cycling Team34:34
77JPNDaiki Yasuhara (JPN)Matrix - Powertag35:16
78PORDaniel Viegas (POR)Kometa Cycling Team35:42
79COLWilliam David Muñoz Perez (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman36:23
80NZLHamish Schreurs (NZL)Israel Cycling Academy36:23
81SPAAngel Sanchez (SPA)36:39
82RUSEvgeny Kobernyak (RUS)Gazprom - Rusvelo36:44
83RUSAnton Vorobev (RUS)Gazprom - Rusvelo40:24
84SPAHéctor Carretero Milla (SPA)Movistar40:33
85SPALluís Guillermo Mas Bonet (SPA)Movistar43:48
86SPAJosé Daniel Viejo Redondo (SPA)Euskadi Basque Country - Murias46:16

Stage 1 - Oviedo - Pola de Lena - 179,2 km - 3rd May 2019Sprint


1COLCarlos Julián Quintero Norena (COL)Manzana - Postobon4:16:51
2VENOrluis Alberto Aular Sanabria (VEN)Matrix - Powertags.t.
3ECURichard Antonio Carapaz Montenegro (ECU)Movistars.t.
4SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Movistars.t.
5LATKrists Neilands (LAT)Israel Cycling Academys.t.
6COLJohnatan Cañaveral Vargas (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongmans.t.
7SPAVicente García de Mateos Rubio (SPA)Aviludo - Louletanos.t.
8POREdgar Miguel Lemos Pinto (POR)W52 - FC Portos.t.
9RUSAleksander Vlasov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
10SPAJonathan Lastra Martinez (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
11SPAMikel Landa Meana (SPA)Movistars.t.
12SPAMario González Salas (SPA)Euskadi Basque Country - Muriass.t.
13COLJhojan Orlando García Sosa (COL)Manzana - Postobons.t.
14PORLuís Gabriel Silva Gomes (POR)Rádio Popular - Boavistas.t.
15RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
16PORLuis Filipe Silva Fernandes (POR)Aviludo - Louletanos.t.
17SPAGarikoitz Bravo Oiarbide (SPA)Euskadi Basque Country - Muriass.t.
18SPAAngel Madrazo Ruiz (SPA)Burgos - BHs.t.
19COLAldemar Reyes Ortega (COL)Manzana - Postobons.t.
20SPAUnai Cuadrado Ruiz De Gauna (SPA)Equipo Euskadis.t.
21SPAMikel Iturria Segurola (SPA)Euskadi Basque Country - Muriass.t.
22SPAÓscar Rodríguez Garaicoechea (SPA)Euskadi Basque Country - Muriass.t.
23SPAAntonio Gomez de la Torre (SPA)Rádio Popular - Boavistas.t.
24LUXMichel Ries (LUX)Kometa Cycling Teams.t.
25PORJoaquim Silva (POR)W52 - FC Portos.t.
26PORDavid Miguel Costa Rodrigues (POR)Rádio Popular - Boavistas.t.
27SPAMikel Bizkarra Etxeguibel (SPA)Euskadi Basque Country - Muriass.t.
28COLAristobulo Cala Cala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman0:06
29ITAStefano Oldani (ITA)Kometa Cycling Team0:34
30SPAJoel Nicolau Beltrán (SPA)Caja Rural - Seguros Rga Amateurs0:34
31COLÓscar Adalberto Quiroz Ayala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman0:34
32PORRicardo Augusto Vilela Afonso (POR)Burgos - BH0:34
33PORRui Vinhas (POR)W52 - FC Porto0:38
34PORRicardo Jorge Correia Mestre (POR)W52 - FC Porto0:39
35RUSSavva Novikov (RUS)Lokosphinx0:39
36COLEdwin Alcibiades Avila Vanegas (COL)Israel Cycling Academy0:39
37SPATxomin Juaristi Arrieta (SPA)Equipo Euskadi0:39
38SPAAntonio Jesús Soto Guirao (SPA)Equipo Euskadi0:39
39SPAIsaac Cantón Serrano (SPA)Kometa Cycling Team0:39
40SPAIbai Azurmendi Sagastibeltza (SPA)Equipo Euskadi0:39
41RUSAleksey Rybalkin (RUS)Gazprom - Rusvelo0:39
42COLBrayan Hernandez Gomez (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman0:39
43RUSIvan Rovny (RUS)Gazprom - Rusvelo0:44
44SPAPablo Guerrero Bonilla (SPA)Rádio Popular - Boavista0:51
45COLYecid Arturo Sierra Sanchez (COL)Manzana - Postobon0:54
46PORHugo Rafael Andrade Nunes (POR)Rádio Popular - Boavista1:20
47RUSDenis Nekrasov (RUS)Gazprom - Rusvelo1:20
48NORSondre Holst Enger (NOR)Israel Cycling Academy1:20
49COLNicolas Saenz Ballesteros (COL)Manzana - Postobon1:20
50PORJosé Fernandes (POR)Burgos - BH1:20
51GBRJames Mitri (GBR)Burgos - BH1:20
52PORAfonso Silva (POR)Rádio Popular - Boavista1:20
53SPAGotzon Martin Sanz (SPA)Equipo Euskadi1:20
54SPAÓscar Hernández Martinez (SPA)Aviludo - Louletano1:20
55SPAJosé Manuel Gutiérrez (SPA)1:20
56SPAÓscar Cabedo Cardá (SPA)Burgos - BH1:20
57COLDiego Fernando Cano Malaver (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman1:20
58RUSAlexander Vdovin (RUS)Lokosphinx1:20
59SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistar1:20
60SPAJosé Vicente Toribio Alcolea (SPA)Matrix - Powertag1:40
61SPAMikel Ugarte Gamboa (SPA)2:02
62SPACristián Rodríguez Martin (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
63CYPAndreas Miltiadis (CYP)Guerciotti - Kiwi Atlántico2:40
64JPNDaiki Yasuhara (JPN)Matrix - Powertag3:08
65SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Matrix - Powertag3:08
66CZEDaniel Turek (CZE)Israel Cycling Academy3:08
67COLJuan José Amador Castaño (COL)Manzana - Postobon3:08
68PORAntónio Carvalho (POR)3:08
69SPAAngel Sanchez (SPA)3:08
70NEDDennis Van Winden (NED)Israel Cycling Academy3:08
71BRANícolas Sessler (BRA)Burgos - BH3:08
72SPAJuan Ignacio Pérez Martin (SPA)Aviludo - Louletano3:40
73RUSAlexander Smirnov (RUS)Lokosphinx3:40
74COLOmar Alberto Mendoza Cardona (COL)Manzana - Postobon4:30
75ISRGuy Sagiv (ISR)Israel Cycling Academy4:32
76BLRDzmitry Zhyhunou (BLR)Equipo Euskadi4:32
77SPAJorge Cubero Galvez (SPA)Burgos - BH5:00
78ITASamuele Rubino (ITA)Kometa Cycling Team5:00
79SPAJuan Camacho del Fresno (SPA)Kometa Cycling Team6:14
80URUMauricio José Moreira Guarino (URU)Caja Rural - Seguros Rga6:14
81SPAJon Irisarri Rincon (SPA)Caja Rural - Seguros Rga6:14
82PORDaniel Viegas (POR)Kometa Cycling Team6:14
83SPADiego Pablo Sevilla Lopez (SPA)Kometa Cycling Team6:14
84COLEduardo Estrada Celis (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman6:14
85COLWilliam David Muñoz Perez (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman6:14
86RUSEvgeny Kobernyak (RUS)Gazprom - Rusvelo6:14
87RUSSergey Chernetskiy (RUS)Caja Rural - Seguros Rga6:14
88NZLHamish Schreurs (NZL)Israel Cycling Academy6:14
89RUSAnton Vorobev (RUS)Gazprom - Rusvelo8:30
90RUSArseny Nikiforov (RUS)Lokosphinx11:57
91SPABeñat Intxausti Elorriaga (SPA)Euskadi Basque Country - Murias12:01
92SPAFernando Lópes González (SPA)Guerciotti - Kiwi Atlántico13:39
93PORAndré Piedade Evangelista (POR)Aviludo - Louletano13:39
94SPAPeio Goikoetxea Goiogana (SPA)Equipo Euskadi13:39
95SPAFrancisco Tomas Garcia Rodriguez (SPA)13:39
96SPAAlvaro Cuadros Morata (SPA)Caja Rural - Seguros Rga13:39
97PORPaulo Renato Pereira Silva (POR)Guerciotti - Kiwi Atlántico13:39
98JPNRyouhei Komori (JPN)Matrix - Powertag13:39
99SPALluís Guillermo Mas Bonet (SPA)Movistar13:39
100SPAHéctor Carretero Milla (SPA)Movistar13:39
101SPAJosé Daniel Viejo Redondo (SPA)Euskadi Basque Country - Murias13:39
102RUSKirill Sveshnikov (RUS)Lokosphinx
103SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Aviludo - Louletano

Go to result of the stage including all rankings



Stage 2 - Soto de Ribera - Cangas del Narcea - 171,1 km - 4th May 2019Sprint


1ECURichard Antonio Carapaz Montenegro (ECU)Movistar4:26:44
2SPAMikel Landa Meana (SPA)Movistars.t.
3LATKrists Neilands (LAT)Israel Cycling Academy1:50
4RUSAleksander Vlasov (RUS)Gazprom - Rusvelo1:50
5SPAVicente García de Mateos Rubio (SPA)Aviludo - Louletano2:34
6RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo2:34
7PORDavid Miguel Costa Rodrigues (POR)Rádio Popular - Boavista2:35
8POREdgar Miguel Lemos Pinto (POR)W52 - FC Porto2:43
9SPAMikel Bizkarra Etxeguibel (SPA)Euskadi Basque Country - Murias2:43
10SPAJonathan Lastra Martinez (SPA)Caja Rural - Seguros Rga2:43
11SPACristián Rodríguez Martin (SPA)Caja Rural - Seguros Rga3:35
12PORLuis Filipe Silva Fernandes (POR)Aviludo - Louletano3:37
13COLÓscar Adalberto Quiroz Ayala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman3:37
14SPAUnai Cuadrado Ruiz De Gauna (SPA)Equipo Euskadi3:37
15COLJhojan Orlando García Sosa (COL)Manzana - Postobon3:37
16PORJoaquim Silva (POR)W52 - FC Porto3:37
17SPAAngel Madrazo Ruiz (SPA)Burgos - BH3:37
18SPAAntonio Gomez de la Torre (SPA)Rádio Popular - Boavista3:37
19SPAPablo Guerrero Bonilla (SPA)Rádio Popular - Boavista3:37
20SPAGarikoitz Bravo Oiarbide (SPA)Euskadi Basque Country - Murias3:37
21RUSAleksey Rybalkin (RUS)Gazprom - Rusvelo3:37
22SPAÓscar Rodríguez Garaicoechea (SPA)Euskadi Basque Country - Murias3:37
23SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistar3:44
24COLJohnatan Cañaveral Vargas (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman5:18
25SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Movistar5:18
26RUSAlexander Vdovin (RUS)Lokosphinx5:18
27PORLuís Gabriel Silva Gomes (POR)Rádio Popular - Boavista5:18
28SPAMikel Iturria Segurola (SPA)Euskadi Basque Country - Murias5:32
29SPAGotzon Martin Sanz (SPA)Equipo Euskadi5:32
30SPAÓscar Cabedo Cardá (SPA)Burgos - BH5:32
31COLAldemar Reyes Ortega (COL)Manzana - Postobon6:36
32RUSSavva Novikov (RUS)Lokosphinx8:07
33COLCarlos Julián Quintero Norena (COL)Manzana - Postobon8:07
34PORRicardo Augusto Vilela Afonso (POR)Burgos - BH8:07
35SPAJon Irisarri Rincon (SPA)Caja Rural - Seguros Rga8:07
36NORSondre Holst Enger (NOR)Israel Cycling Academy8:54
37VENOrluis Alberto Aular Sanabria (VEN)Matrix - Powertag9:12
38GBRJames Mitri (GBR)Burgos - BH9:13
39COLEdwin Alcibiades Avila Vanegas (COL)Israel Cycling Academy9:13
40PORAfonso Silva (POR)Rádio Popular - Boavista9:13
41SPAJosé Vicente Toribio Alcolea (SPA)Matrix - Powertag9:13
42PORRicardo Jorge Correia Mestre (POR)W52 - FC Porto10:38
43PORAntónio Carvalho (POR)10:38
44COLNicolas Saenz Ballesteros (COL)Manzana - Postobon10:38
45SPAIsaac Cantón Serrano (SPA)Kometa Cycling Team11:50
46SPAJosé Manuel Gutiérrez (SPA)15:01
47COLBrayan Hernandez Gomez (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman15:01
48CYPAndreas Miltiadis (CYP)Guerciotti - Kiwi Atlántico15:01
49SPAÓscar Hernández Martinez (SPA)Aviludo - Louletano15:01
50RUSIvan Rovny (RUS)Gazprom - Rusvelo15:01
51SPATxomin Juaristi Arrieta (SPA)Equipo Euskadi15:01
52ISRGuy Sagiv (ISR)Israel Cycling Academy16:10
53NEDDennis Van Winden (NED)Israel Cycling Academy16:16
54CZEDaniel Turek (CZE)Israel Cycling Academy16:16
55BRANícolas Sessler (BRA)Burgos - BH16:16
56PORHugo Rafael Andrade Nunes (POR)Rádio Popular - Boavista16:16
57SPAMikel Ugarte Gamboa (SPA)16:16
58ITASamuele Rubino (ITA)Kometa Cycling Team16:16
59SPAJoel Nicolau Beltrán (SPA)Caja Rural - Seguros Rga Amateurs16:16
60SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Matrix - Powertag16:16
61RUSDenis Nekrasov (RUS)Gazprom - Rusvelo16:16
62RUSSergey Chernetskiy (RUS)Caja Rural - Seguros Rga16:16
63COLYecid Arturo Sierra Sanchez (COL)Manzana - Postobon19:06
64COLOmar Alberto Mendoza Cardona (COL)Manzana - Postobon19:06
65COLDiego Fernando Cano Malaver (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman19:26
66RUSAnton Vorobev (RUS)Gazprom - Rusvelo22:23
67RUSEvgeny Kobernyak (RUS)Gazprom - Rusvelo22:23
68BLRDzmitry Zhyhunou (BLR)Equipo Euskadi22:23
69SPAJorge Cubero Galvez (SPA)Burgos - BH22:23
70SPAPeio Goikoetxea Goiogana (SPA)Equipo Euskadi22:23
71SPAJuan Camacho del Fresno (SPA)Kometa Cycling Team22:23
72COLJuan José Amador Castaño (COL)Manzana - Postobon22:23
73ITAStefano Oldani (ITA)Kometa Cycling Team22:23
74PORDaniel Viegas (POR)Kometa Cycling Team22:23
75PORJosé Fernandes (POR)Burgos - BH22:23
76COLEduardo Estrada Celis (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman22:23
77SPADiego Pablo Sevilla Lopez (SPA)Kometa Cycling Team22:23
78SPAAntonio Jesús Soto Guirao (SPA)Equipo Euskadi22:23
79COLWilliam David Muñoz Perez (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman22:23
80RUSAlexander Smirnov (RUS)Lokosphinx22:23
81JPNDaiki Yasuhara (JPN)Matrix - Powertag22:23
82SPAHéctor Carretero Milla (SPA)Movistar22:23
83SPALluís Guillermo Mas Bonet (SPA)Movistar22:23
84URUMauricio José Moreira Guarino (URU)Caja Rural - Seguros Rga22:23
85SPAAngel Sanchez (SPA)22:23
86SPAMario González Salas (SPA)Euskadi Basque Country - Murias22:23
87SPAJosé Daniel Viejo Redondo (SPA)Euskadi Basque Country - Murias22:23
88NZLHamish Schreurs (NZL)Israel Cycling Academy22:23
89SPAJuan Ignacio Pérez Martin (SPA)Aviludo - Louletano29:06
90SPAFernando Lópes González (SPA)Guerciotti - Kiwi Atlántico
91SPAAlvaro Cuadros Morata (SPA)Caja Rural - Seguros Rga
92JPNRyouhei Komori (JPN)Matrix - Powertag
93COLAristobulo Cala Cala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman
94PORPaulo Renato Pereira Silva (POR)Guerciotti - Kiwi Atlántico
95SPABeñat Intxausti Elorriaga (SPA)Euskadi Basque Country - Murias
96SPAIbai Azurmendi Sagastibeltza (SPA)Equipo Euskadi
97LUXMichel Ries (LUX)Kometa Cycling Team
98SPAFrancisco Tomas Garcia Rodriguez (SPA)
99RUSArseny Nikiforov (RUS)Lokosphinx
100PORAndré Piedade Evangelista (POR)Aviludo - Louletano
101PORRui Vinhas (POR)W52 - FC Porto

Go to result of the stage including all rankings



Stage 3 - Cangas del Narcea - Oviedo - 119 km - 5th May 2019Medium mountain


1POREdgar Miguel Lemos Pinto (POR)W52 - FC Porto2:50:51
2COLCarlos Julián Quintero Norena (COL)Manzana - Postobon0:04
3SPAJonathan Lastra Martinez (SPA)Caja Rural - Seguros Rga0:04
4SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Movistar0:04
5ITAStefano Oldani (ITA)Kometa Cycling Team0:04
6LATKrists Neilands (LAT)Israel Cycling Academy0:04
7PORDavid Miguel Costa Rodrigues (POR)Rádio Popular - Boavista0:04
8RUSAleksander Vlasov (RUS)Gazprom - Rusvelo0:04
9COLJhojan Orlando García Sosa (COL)Manzana - Postobon0:04
10COLJohnatan Cañaveral Vargas (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman0:04
11SPAMario González Salas (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:04
12ECURichard Antonio Carapaz Montenegro (ECU)Movistar0:04
13SPAMikel Bizkarra Etxeguibel (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:04
14SPAVicente García de Mateos Rubio (SPA)Aviludo - Louletano0:04
15COLAldemar Reyes Ortega (COL)Manzana - Postobon0:23
16SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistar0:23
17PORLuís Gabriel Silva Gomes (POR)Rádio Popular - Boavista0:42
18SPAÓscar Rodríguez Garaicoechea (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:42
19RUSAleksey Rybalkin (RUS)Gazprom - Rusvelo0:42
20RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo0:42
21PORJoaquim Silva (POR)W52 - FC Porto0:42
22VENOrluis Alberto Aular Sanabria (VEN)Matrix - Powertag0:59
23SPAAngel Madrazo Ruiz (SPA)Burgos - BH0:59
24SPAGarikoitz Bravo Oiarbide (SPA)Euskadi Basque Country - Murias0:59
25SPAAntonio Gomez de la Torre (SPA)Rádio Popular - Boavista0:59
26PORLuis Filipe Silva Fernandes (POR)Aviludo - Louletano0:59
27COLÓscar Adalberto Quiroz Ayala (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman0:59
28SPAPablo Guerrero Bonilla (SPA)Rádio Popular - Boavista0:59
29SPAUnai Cuadrado Ruiz De Gauna (SPA)Equipo Euskadi0:59
30SPAGotzon Martin Sanz (SPA)Equipo Euskadi0:59
31COLEdwin Alcibiades Avila Vanegas (COL)Israel Cycling Academy1:09
32RUSSavva Novikov (RUS)Lokosphinx1:12
33SPACristián Rodríguez Martin (SPA)Caja Rural - Seguros Rga1:22
34RUSAlexander Vdovin (RUS)Lokosphinx1:36
35PORJosé Fernandes (POR)Burgos - BH1:46
36ITASamuele Rubino (ITA)Kometa Cycling Team2:06
37SPAJosé Vicente Toribio Alcolea (SPA)Matrix - Powertag2:07
38SPAJorge Cubero Galvez (SPA)Burgos - BH2:21
39BRANícolas Sessler (BRA)Burgos - BH2:21
40SPAIsaac Cantón Serrano (SPA)Kometa Cycling Team2:21
41SPAÓscar Cabedo Cardá (SPA)Burgos - BH2:21
42SPAJosé Manuel Gutiérrez (SPA)2:21
43COLOmar Alberto Mendoza Cardona (COL)Manzana - Postobon3:20
44NORSondre Holst Enger (NOR)Israel Cycling Academy3:20
45GBRJames Mitri (GBR)Burgos - BH3:27
46SPAFrancisco Mancebo Perez (SPA)Matrix - Powertag3:27
47PORAfonso Silva (POR)Rádio Popular - Boavista3:27
48SPADiego Pablo Sevilla Lopez (SPA)Kometa Cycling Team3:27
49SPAMikel Ugarte Gamboa (SPA)3:27
50PORAntónio Carvalho (POR)3:27
51PORHugo Rafael Andrade Nunes (POR)Rádio Popular - Boavista3:27
52COLDiego Fernando Cano Malaver (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman3:39
53PORRicardo Jorge Correia Mestre (POR)W52 - FC Porto4:21
54COLJuan José Amador Castaño (COL)Manzana - Postobon4:21
55COLEduardo Estrada Celis (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman4:21
56SPAÓscar Hernández Martinez (SPA)Aviludo - Louletano4:21
57URUMauricio José Moreira Guarino (URU)Caja Rural - Seguros Rga4:21
58COLBrayan Hernandez Gomez (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman4:21
59PORRicardo Augusto Vilela Afonso (POR)Burgos - BH4:21
60SPAAntonio Jesús Soto Guirao (SPA)Equipo Euskadi4:21
61SPAHéctor Carretero Milla (SPA)Movistar4:21
62RUSSergey Chernetskiy (RUS)Caja Rural - Seguros Rga4:21
63SPAJon Irisarri Rincon (SPA)Caja Rural - Seguros Rga4:21
64CZEDaniel Turek (CZE)Israel Cycling Academy5:47
65ISRGuy Sagiv (ISR)Israel Cycling Academy5:47
66BLRDzmitry Zhyhunou (BLR)Equipo Euskadi5:47
67COLNicolas Saenz Ballesteros (COL)Manzana - Postobon5:47
68SPAJuan Camacho del Fresno (SPA)Kometa Cycling Team5:47
69SPATxomin Juaristi Arrieta (SPA)Equipo Euskadi5:47
70NEDDennis Van Winden (NED)Israel Cycling Academy5:47
71RUSIvan Rovny (RUS)Gazprom - Rusvelo6:55
72PORDaniel Viegas (POR)Kometa Cycling Team6:55
73RUSDenis Nekrasov (RUS)Gazprom - Rusvelo6:55
74RUSAlexander Smirnov (RUS)Lokosphinx6:55
75SPALluís Guillermo Mas Bonet (SPA)Movistar7:36
76NZLHamish Schreurs (NZL)Israel Cycling Academy7:36
77COLWilliam David Muñoz Perez (COL)Coldeportes - Bicicletas Strongman7:36
78CYPAndreas Miltiadis (CYP)Guerciotti - Kiwi Atlántico7:36
79SPAJoel Nicolau Beltrán (SPA)Caja Rural - Seguros Rga Amateurs7:57
80SPAMikel Iturria Segurola (SPA)Euskadi Basque Country - Murias7:57
81RUSEvgeny Kobernyak (RUS)Gazprom - Rusvelo7:57
82COLYecid Arturo Sierra Sanchez (COL)Manzana - Postobon7:57
83RUSAnton Vorobev (RUS)Gazprom - Rusvelo9:23
84JPNDaiki Yasuhara (JPN)Matrix - Powertag9:35
85SPAJosé Daniel Viejo Redondo (SPA)Euskadi Basque Country - Murias10:04
86SPAAngel Sanchez (SPA)10:58
87SPAPeio Goikoetxea Goiogana (SPA)Equipo Euskadi
88SPAJuan Ignacio Pérez Martin (SPA)Aviludo - Louletano
89SPAMikel Landa Meana (SPA)Movistar

Go to result of the stage including all rankings


Results by stage

Start list

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved