All sports Site

Menu
Cycling - Etoile de Bessèges - 2019 - Detailed results

Cycling - Etoile de Bessèges - 2019 - Detailed results

Choice of a season :

France

Results 2019

Results by stage

Stage 4 - Alès - Alès - 10,7 km - 10 February 2019Time Trial

  • Stage
  • General
  • Points
  • Mountain
  • Young Riders
  • Teams

Stage

1FRAChristophe Laporte (FRA)Cofidis15:39
2SWETobias Ludvigsson (SWE)Groupama - Fdjs.t.
3BELJimmy Janssens (BEL)Corendon - Circus0:13
4NEDBauke Mollema (NED)Trek - Segafredo0:13
5BELSep Vanmarcke (BEL)EF Education First0:18
6NEDSebastian Langeveld (NED)EF Education First0:20
7FRAYoann Paillot (FRA)Saint-Michel - Auber 930:23
8ITAFabio Felline (ITA)Trek - Segafredo0:30
9FRAValentin Madouas (FRA)Groupama - Fdj0:30
10BELEliot Lietaer (BEL)WB Aqua Protect0:32
11FRAJonathan Hivert (FRA)Total Direct énergie0:34
12FRAThibault Guernalec (FRA)Arkéa - Samsic0:35
13FRARomain Seigle (FRA)Groupama - Fdj0:35
14FRAAnthony Turgis (FRA)Total Direct énergie0:38
15FRAAlexandre Geniez (FRA)AG2R - La Mondiale0:38
16FRAQuentin Pacher (FRA)Vital Concept - B&b Hotels0:39
17BELThomas Degand (BEL)Wanty - Groupe Gobert0:42
18DENMads Pedersen (DEN)Trek - Segafredo0:42
19BELStijn Devolder (BEL)Corendon - Circus0:42
20RUSEvgeny Shalunov (RUS)Gazprom - Rusvelo0:45
21FRACyril Gautier (FRA)Vital Concept - B&b Hotels0:46
22USALawrence Warbasse (USA)AG2R - La Mondiale0:46
23BELAimé De Gendt (BEL)Wanty - Groupe Gobert0:47
24FRAMarc Sarreau (FRA)Groupama - Fdj0:47
25FRAJérôme Cousin (FRA)Total Direct énergie0:50
26LTUEvaldas Siskevicius (LTU)Delko - Marseille Provence KTM0:50
27FRAPierre Luc Périchon (FRA)Cofidis0:51
28FRABryan Coquard (FRA)Vital Concept - B&b Hotels0:53
29FRASamuel Leroux (FRA)Natura4ever - Roubaix-Lille-Métropole0:54
30FRABruno Armirail (FRA)Groupama - Fdj0:55
31BELMaxime Monfort (BEL)Lotto - Soudal0:55
32BELBaptiste Planckaert (BEL)WB Aqua Protect0:55
33FRABrice Feillu (FRA)Arkéa - Samsic0:57
34NEDJulius Van Den Berg (NED)EF Education First0:57
35USAJoseph Lloyd Dombrowski (USA)EF Education First0:58
36LUXTom Wirtgen (LUX)WB Aqua Protect0:59
37BELSander Armée (BEL)Lotto - Soudal0:59
38FRAClément Venturini (FRA)AG2R - La Mondiale0:59
39BELLoïc Vliegen (BEL)Wanty - Groupe Gobert1:00
40USASean Bennett (USA)EF Education First1:01
41LUXAlex Kirsch (LUX)Trek - Segafredo1:01
42FRAAlexis Guerin (FRA)Delko - Marseille Provence KTM1:02
43BELBenjamin Declercq (BEL)Sport Vlaanderen - Baloise1:02
44GERMarco Mathis (GER)Cofidis1:02
45BELTom Van Asbroeck (BEL)Israel Cycling Academy1:02
46FRAJulien Bernard (FRA)Trek - Segafredo1:04
47FRAPierre Rolland (FRA)Vital Concept - B&b Hotels1:06
48BELJasper Stuyven (BEL)Trek - Segafredo1:06
49BELJonas Rickaert (BEL)Corendon - Circus1:06
50BELJulien Mortier (BEL)WB Aqua Protect1:07
51BELEdward Theuns (BEL)Trek - Segafredo1:08
52CANAntoine Duchesne (CAN)Groupama - Fdj1:09
53RSAMorne Van Niekerk (RSA)Saint-Michel - Auber 931:09
54FRAKévin Le Cunff (FRA)Saint-Michel - Auber 931:09
55LUXBen Gastauer (LUX)AG2R - La Mondiale1:10
56FRARomain Combaud (FRA)Delko - Marseille Provence KTM1:10
57FRAElie Gesbert (FRA)Arkéa - Samsic1:10
58FRAQuentin Jauregui (FRA)AG2R - La Mondiale1:11
59ITASacha Modolo (ITA)EF Education First1:11
60FRAKévin Ledanois (FRA)Arkéa - Samsic1:12
61FRALoïc Chetout (FRA)Cofidis1:13
62FRAPaul Ourselin (FRA)Total Direct énergie1:13
63FRAAxel Domont (FRA)AG2R - La Mondiale1:13
64RUSAnton Vorobyev (RUS)Gazprom - Rusvelo1:14
65RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo1:14
66BELPiet Allegaert (BEL)Sport Vlaanderen - Baloise1:17
67ITAPaolo Baccio (ITA)Team Colpack1:19
68NEDBrian Van Goethem (NED)Lotto - Soudal1:22
69CANAlexander Cataford (CAN)Israel Cycling Academy1:22
70FRAAlexandre Pichot (FRA)Total Direct énergie1:22
71BELJordi Warlop (BEL)Sport Vlaanderen - Baloise1:23
72FRAFrançois Bidard (FRA)AG2R - La Mondiale1:24
73SPAUrko Berrade Fernandez (SPA)Euskadi Basque Country - Murias1:25
74BELAmaury Capiot (BEL)Sport Vlaanderen - Baloise1:27
75FRAJulien Trarieux (FRA)Delko - Marseille Provence KTM1:28
76RUSAlexander Porsev (RUS)Gazprom - Rusvelo1:29
77AUSZakkari Dempster (AUS)Israel Cycling Academy1:30
78FRANicolas Baldo (FRA)Saint-Michel - Auber 931:30
79ITADavide Rebellin (ITA)Sovac Algeria1:32
80BELRemy Mertz (BEL)Lotto - Soudal1:33
81SPAMikel Aristi Gardoki (SPA)Euskadi Basque Country - Murias1:33
82BELMilan Menten (BEL)Sport Vlaanderen - Baloise1:34
83FRARomain Hardy (FRA)Arkéa - Samsic1:35
84SPAJulen Irizar Laskurain (SPA)Euskadi Basque Country - Murias1:36
85FRAAnthony Maldonado (FRA)Saint-Michel - Auber 931:38
86POLPrzemyslaw Kasperkiewicz (POL)Delko - Marseille Provence KTM1:38
87BELTom Dernies (BEL)Natura4ever - Roubaix-Lille-Métropole1:38
88BELEdward Planckaert (BEL)Sport Vlaanderen - Baloise1:40
89FRAKévin Réza (FRA)Vital Concept - B&b Hotels1:40
90BELZico Waeytens (BEL)Cofidis1:41
91RUSStepan Kurianov (RUS)Gazprom - Rusvelo1:42
92FRAPierre Idjouadiene (FRA)Natura4ever - Roubaix-Lille-Métropole1:44
93ITANiccolo Bonifazio (ITA)Total Direct énergie1:44
94ROMEduard-Michael Grosu (ROM)Delko - Marseille Provence KTM1:45
95ITAAlessandro Covi (ITA)Team Colpack1:46
96SWILukas Spengler (SWI)WB Aqua Protect1:47
97BELDries De Bondt (BEL)Corendon - Circus1:47
98FRAMickael Delage (FRA)Groupama - Fdj1:48
99RUSIvan Rovny (RUS)Gazprom - Rusvelo1:50
100FRAGeoffrey Soupe (FRA)Cofidis1:50
101FRAMaxence Moncassin (FRA)Amore e Vita - Prodir1:50
102BELLawrence Naesen (BEL)Lotto - Soudal1:52
103ISRGuy Niv (ISR)Israel Cycling Academy1:52
104ESTAlo Jakin (EST)Saint-Michel - Auber 931:54
105FRAJulien Morice (FRA)Vital Concept - B&b Hotels1:54
106BELJonas van Genechten (BEL)Vital Concept - B&b Hotels1:55
107ITAAndrea Toniatti (ITA)Team Colpack1:58
108BELBert Van Lerberghe (BEL)Cofidis1:59
109BELPieter Vanspeybrouck (BEL)Wanty - Groupe Gobert2:00
110NORAugust Jensen (NOR)Israel Cycling Academy2:01
111BELDries Van Gestel (BEL)Sport Vlaanderen - Baloise2:02
112FRAYoann Offredo (FRA)Wanty - Groupe Gobert2:02
113FRAAngelo Tulik (FRA)Total Direct énergie2:04
114LTURamunas Navardauskas (LTU)Delko - Marseille Provence KTM2:08
115FRAMaxime Daniel (FRA)Arkéa - Samsic2:08
116ITAKristian Sbaragli (ITA)Israel Cycling Academy2:09
117BELRoy Jans (BEL)Corendon - Circus2:09
118BELOtto Vergaerde (BEL)Corendon - Circus2:13
119FRATony Hurel (FRA)Saint-Michel - Auber 932:14
120ITAGiulio Masotto (ITA)Team Colpack2:17
121BELEnzo Wouters (BEL)Lotto - Soudal2:18
122RUSIgor Boev (RUS)Gazprom - Rusvelo2:20
123SPAAnder Barrenetxea Uriarte (SPA)Euskadi Basque Country - Murias2:26
124LATViesturs Luksevics (LAT)Amore e Vita - Prodir2:30
125SPAAritz Bagües Kalparsoro (SPA)Euskadi Basque Country - Murias2:30
126BELEmiel Vermeulen (BEL)Natura4ever - Roubaix-Lille-Métropole2:32
127SPAJuan Antonio López-Cózar Jaimez (SPA)Euskadi Basque Country - Murias2:40
128FRAThomas Vaubourzeix (FRA)Natura4ever - Roubaix-Lille-Métropole2:41
129ITAPierpaolo Ficara (ITA)Amore e Vita - Prodir2:43
130BELKenny Dehaes (BEL)WB Aqua Protect2:44
131FRASamy Aurignac (FRA)Sovac Algeria2:52
132FRAChristophe Masson (FRA)Natura4ever - Roubaix-Lille-Métropole3:00
133NEDBram Welten (NED)Arkéa - Samsic3:00
134FRAPierre Barbier (FRA)Natura4ever - Roubaix-Lille-Métropole3:02
135ITALuca Colnaghi (ITA)Team Colpack3:18
DNSSPASergio Rodríguez Reche (SPA)Euskadi Basque Country - Murias-
DNSITAJalel Duranti (ITA)Team Colpack-

General

Points

Mountain

Young Riders

Teams

Start list

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2022 - All rights reserved