All sports Site

Menu
Cycling - Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo - 2021 - Detailed results

Cycling - Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo - 2021 - Detailed results

Choice of a season :

Spain

Results 2021

Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo 2021

SpainSpain - 30 April 2021 - 2 May 2021


General classification - 2 May 2021


1COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Arkéa - Samsic13:34:27
2SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistar0:36
3FRAPierre Latour (FRA)Total Direct énergie0:54
4SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)Total Direct énergie1:01
5COLEiner Augusto Rubio Reyes (COL)Movistar1:08
6COLAlejandro Osorio Carvajal (COL)Caja Rural - Seguros Rga1:26
7SPARoger Adriá Oliveras (SPA)Equipo Kern Pharma1:52
8RUSIlnur Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelo2:00
9PORNelson Filipe Santos Simoes Oliveira (POR)Movistar2:43
10SPAJulen Amezqueta Moreno (SPA)Caja Rural - Seguros Rga3:03
11COLJose Tito Hernandez Jaramillo (COL)Medellin - Epm3:06
12SPAJosé Manuel Díaz Gallego (SPA)Delkos.t.
13ITALorenzo Fortunato (ITA)Eolo - Kometa3:12
14SPADaniel Navarro García (SPA)s.t.
15SPAMikel Iturria Segurola (SPA)Euskaltel - Euskadi3:46
16SPAHéctor Carretero Milla (SPA)Movistar4:07
17ITADiego Rosa (ITA)Arkéa - Samsic4:54
18RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo5:24
19COLJhojan Orlando García Sosa (COL)Caja Rural - Seguros Rga5:42
20SPATxomin Juaristi Arrieta (SPA)Euskaltel - Euskadi5:50
21SPAJosé Félix Parra Cuerda (SPA)Equipo Kern Pharma5:57
22ITAMauro Finetto (ITA)Delko6:53
23SPALuis Angel Maté Mardones (SPA)Euskaltel - Euskadi7:19
24COLDaniel Alejandro Mendez Noreña (COL)Equipo Kern Pharma8:17
25ITACristian Scaroni (ITA)Gazprom - Rusvelo8:38
26SPAAnder Okamika Bengoetxea (SPA)Burgos - BH8:56
27ITAFrancesco Gavazzi (ITA)Eolo - Kometa10:29
28SPAUnai Cuadrado Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadi11:26
29SPAJon Agirre Egaña (SPA)Equipo Kern Pharma12:48
30SPAJesús Del Pino Corrochano (SPA)Louletano - Loulé Concelho13:51
31SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Movistar15:32
32SPACarlos Eloy Garcia Pierna (SPA)Equipo Kern Pharma15:40
33RUSSavva Novikov (RUS)Equipo Kern Pharmas.t.
34PURAbner González Rivera (PUR)Movistar16:01
35FRAFabien Doubey (FRA)Total Direct énergie17:17
36COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Medellin - Epm17:32
37COLRobinson Leandro Oyola Oyola (COL)Medellin - Epm17:41
38SPAJokin Murguialday Elorza (SPA)Caja Rural - Seguros Rga17:49
39COLWinner Andrew Anacona Gomez (COL)Arkéa - Samsic18:53
40FRAMathieu Burgaudeau (FRA)Total Direct énergie19:13
41SPAÓscar Cabedo Cardá (SPA)Burgos - BH20:38
42RUSDmitriy Strakhov (RUS)21:30
43COLJuan Felipe Osorio Arboleda (COL)Burgos - BH23:03
44SPADavid Lozano Riba (SPA)Novo Nordisk23:20
45RUSSergey Chernetskiy (RUS)Gazprom - Rusvelo23:58
46COLCristian Montoya Giraldo (COL)Medellin - Epm24:29
47USATom Armstrong (USA)Electro Híper Europa25:18
48COLCésar Nicolás Paredes Avellaneda (COL)Louletano - Loulé Concelho25:44
49FRAMathias Le Turnier (FRA)Delko26:37
50RUSDenis Nekrasov (RUS)Gazprom - Rusvelo27:14
51SPAAngel Madrazo Ruiz (SPA)Burgos - BH27:19
52FRAFabien Grellier (FRA)Total Direct énergie27:57
53COLJuan Diego Alba Bolivar (COL)Movistar28:38
54SPADiego Pablo Sevilla Lopez (SPA)Eolo - Kometa30:42
55FRAPaul Ourselin (FRA)Total Direct énergie30:57
56ITAAlessandro Fedeli (ITA)Delko31:32
57CYPAndreas Miltiadis (CYP)Gios32:04
58SPAAlvaro Cuadros Morata (SPA)Caja Rural - Seguros Rga32:36
59SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Louletano - Loulé Concelho33:19
60SPASergio García González (SPA)Eolo - Kometa33:24
61COLDayer Quintana Rojas (COL)Arkéa - Samsic33:39
62ITALuca Wackermann (ITA)Eolo - Kometa34:25
63FRAAlexandre Delettre (FRA)Delko35:23
64HUNPéter Kusztor (HUN)Novo Nordisk37:41
65ERABiniyam Ghirmay Hailu (ERA)Delko38:44
66SPAPelayo Sanchez Mayo (SPA)Burgos - BH38:51
67SPAÓscar Pelegrí Ferrandis (SPA)Electro Híper Europa38:59
68FRARomain Hardy (FRA)Arkéa - Samsic40:02
69SPAJosé Manuel Gutiérrez (SPA)40:05
70SPAIbai Azurmendi Sagastibeltza (SPA)Euskaltel - Euskadi40:47
71GBRJohn Archibald (GBR)Eolo - Kometa41:28
72PORNuno Meireles (POR)Louletano - Loulé Concelho41:44
73SPAMiguel Angel Ballesteros Canovas (SPA)Electro Híper Europa42:08
74SPAAntonio Angulo Sampedro (SPA)Euskaltel - Euskadi42:31
75CHICarlos Ivan Oyarzun Guiñez (CHI)Louletano - Loulé Concelho44:35
76COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Medellin - Epm45:25
77SPAIbon Ruiz Sedano (SPA)Equipo Kern Pharma46:36
78FRAKévin Ledanois (FRA)Arkéa - Samsic46:48
79FRALucas De Rossi (FRA)Delko48:03
80VENJuan Eugenio Belandria Marquina (VEN)Gios54:41
81SPAMarcos Jurado Rodriguez (SPA)Electro Híper Europa1:00:20
82RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Gazprom - Rusvelo1:00:33
83PORDaniel Viegas Pedroso (POR)Eolo - Kometa1:04:19
84SWIOliver Behringer (SWI)Novo Nordisk1:04:45
85SPAJorge Bueno Garcia (SPA)Gios1:14:06
86SPAFernando Lópes González (SPA)Gios1:19:30

Stage 1 - Oviedo - Pola de Lena - 184,5 km - 30 April 2021Medium mountain

Image © La Nueva España. Source : Site officiel de la Vuelta Asturias.


1COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Arkéa - Samsic5:03:45
2SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistar0:26
3FRAPierre Latour (FRA)Total Direct énergie0:27
4SPAGotzon Martin Sanz (SPA)Euskaltel - Euskadi0:49
5COLAlejandro Osorio Carvajal (COL)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
6ITACristian Scaroni (ITA)Gazprom - Rusvelos.t.
7SPARoger Adriá Oliveras (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
8PORNelson Filipe Santos Simoes Oliveira (POR)Movistars.t.
9COLEiner Augusto Rubio Reyes (COL)Movistars.t.
10SPAJulen Amezqueta Moreno (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
11RUSIlnur Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
12COLJose Tito Hernandez Jaramillo (COL)Medellin - Epms.t.
13SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)Total Direct énergies.t.
14COLJhojan Orlando García Sosa (COL)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
15SPALuis Angel Maté Mardones (SPA)Euskaltel - Euskadi1:32
16ITALorenzo Fortunato (ITA)Eolo - Kometas.t.
17ITAFrancesco Gavazzi (ITA)Eolo - Kometas.t.
18ITADiego Rosa (ITA)Arkéa - Samsics.t.
19SPAÓscar Cabedo Cardá (SPA)Burgos - BHs.t.
20SPATxomin Juaristi Arrieta (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
21SPAMikel Iturria Segurola (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
22SPAHéctor Carretero Milla (SPA)Movistars.t.
23SPAJon Agirre Egaña (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
24SPAJosé Félix Parra Cuerda (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
25COLRobinson Leandro Oyola Oyola (COL)Medellin - Epms.t.
26SPADaniel Navarro García (SPA)s.t.
27SPAJosé Manuel Díaz Gallego (SPA)Delkos.t.
28COLCristian Montoya Giraldo (COL)Medellin - Epms.t.
29COLDaniel Alejandro Mendez Noreña (COL)Equipo Kern Pharma1:42
30RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
31ITAMauro Finetto (ITA)Delko1:59
32NEDAlex Molenaar (NED)Burgos - BH2:54
33SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Movistar3:28
34RUSSergey Chernetskiy (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
35COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Medellin - Epms.t.
36COLWinner Andrew Anacona Gomez (COL)Arkéa - Samsics.t.
37FRAMathias Le Turnier (FRA)Delko3:53
38PURAbner González Rivera (PUR)Movistar4:12
39SPAAngel Madrazo Ruiz (SPA)Burgos - BH4:31
40RUSSavva Novikov (RUS)Equipo Kern Pharmas.t.
41FRALucas De Rossi (FRA)Delkos.t.
42SPAAnder Okamika Bengoetxea (SPA)Burgos - BHs.t.
43SPAJokin Murguialday Elorza (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
44VENOrluis Alberto Aular Sanabria (VEN)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
45SPAJesús Del Pino Corrochano (SPA)Louletano - Loulé Concelhos.t.
46SPAUnai Cuadrado Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadi5:41
47ERABiniyam Ghirmay Hailu (ERA)Delkos.t.
48COLCésar Nicolás Paredes Avellaneda (COL)Louletano - Loulé Concelhos.t.
49COLJuan Diego Alba Bolivar (COL)Movistars.t.
50CYPAndreas Miltiadis (CYP)Gioss.t.
51FRAFabien Doubey (FRA)Total Direct énergie6:44
52RUSDenis Nekrasov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
53ITALuca Wackermann (ITA)Eolo - Kometa8:08
54ITAAlessandro Fedeli (ITA)Delko8:16
55SPACarlos Eloy Garcia Pierna (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
56RUSDmitriy Strakhov (RUS)8:53
57HUNPéter Kusztor (HUN)Novo Nordisk10:27
58USATom Armstrong (USA)Electro Híper Europas.t.
59COLJuan Felipe Osorio Arboleda (COL)Burgos - BHs.t.
60FRAKévin Ledanois (FRA)Arkéa - Samsics.t.
61SPADavid Lozano Riba (SPA)Novo Nordisks.t.
62SPAÓscar Pelegrí Ferrandis (SPA)Electro Híper Europas.t.
63FRAPaul Ourselin (FRA)Total Direct énergies.t.
64FRARomain Hardy (FRA)Arkéa - Samsics.t.
65SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Louletano - Loulé Concelhos.t.
66SPAJoel Nicolau Beltrán (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
67SPASergio García González (SPA)Eolo - Kometas.t.
68SPAPelayo Sanchez Mayo (SPA)Burgos - BHs.t.
69FRAFabien Grellier (FRA)Total Direct énergies.t.
70SPADiego Pablo Sevilla Lopez (SPA)Eolo - Kometas.t.
71SPAAntonio Angulo Sampedro (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
72SPAAlvaro Cuadros Morata (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
73CHICarlos Ivan Oyarzun Guiñez (CHI)Louletano - Loulé Concelho12:56
74GBRJohn Archibald (GBR)Eolo - Kometas.t.
75COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Medellin - Epm13:46
76SPAMarcos Jurado Rodriguez (SPA)Electro Híper Europa14:50
77RSAByron Munton (RSA)Electro Híper Europas.t.
78SPAXavier Cañellas Sanchez (SPA)Gioss.t.
79FRAMathieu Burgaudeau (FRA)Total Direct énergies.t.
80SPAJosé Manuel Gutiérrez (SPA)s.t.
81ARGTomas Contte (ARG)Louletano - Loulé Concelhos.t.
82PORNuno Meireles (POR)Louletano - Loulé Concelhos.t.
83FRAJérémy Cabot (FRA)Total Direct énergies.t.
84SPAIbon Ruiz Sedano (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
85SPAIbai Azurmendi Sagastibeltza (SPA)Euskaltel - Euskadi17:02
86SPAMiguel Angel Ballesteros Canovas (SPA)Electro Híper Europas.t.
87FINJoonas Henttala (FIN)Novo Nordisks.t.
88VENJuan Eugenio Belandria Marquina (VEN)Gioss.t.
89SWIOliver Behringer (SWI)Novo Nordisks.t.
90FRAAlexandre Delettre (FRA)Delkos.t.
91COLDayer Quintana Rojas (COL)Arkéa - Samsics.t.
92RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
93VENRoniel Campos Lucena (VEN)20:29
94SPAMateu Estelrich Cabanellas (SPA)Electro Híper Europa22:03
95SPAJorge Bueno Garcia (SPA)Gioss.t.
96VENJose Bruzual (VEN)Gioss.t.
97PORDaniel Viegas Pedroso (POR)Eolo - Kometas.t.
98HUNDávid Gabor Kovács (HUN)Electro Híper Europa23:04
99SPAFernando Lópes González (SPA)Gioss.t.
100NEDGerd De Keijzer (NED)Novo Nordisk28:41
101AUSSamuel Munday (AUS)Novo Nordisks.t.
102FRADonavan Grondin (FRA)Arkéa - Samsics.t.

Go to result of the stage including all rankings



Stage 2 - Candás - Cangas del Narcea - 200,5 km - 1 May 2021Medium mountain

Image © La Nueva España. Source : Site officiel de la Vuelta Asturias.


1SPAHéctor Carretero Milla (SPA)Movistar5:30:57
2COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Arkéa - Samsics.t.
3COLEiner Augusto Rubio Reyes (COL)Movistars.t.
4SPARoger Adriá Oliveras (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
5SPAJosé Manuel Díaz Gallego (SPA)Delkos.t.
6SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistars.t.
7SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)Total Direct énergies.t.
8RUSIlnur Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelo0:03
9FRAPierre Latour (FRA)Total Direct énergie0:37
10SPAGotzon Martin Sanz (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
11PORNelson Filipe Santos Simoes Oliveira (POR)Movistars.t.
12COLAlejandro Osorio Carvajal (COL)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
13SPAJulen Amezqueta Moreno (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
14SPAMikel Iturria Segurola (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
15ITADiego Rosa (ITA)Arkéa - Samsics.t.
16ITALorenzo Fortunato (ITA)Eolo - Kometas.t.
17SPADaniel Navarro García (SPA)s.t.
18RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo1:09
19COLJose Tito Hernandez Jaramillo (COL)Medellin - Epms.t.
20ITAMauro Finetto (ITA)Delko1:38
21FRAMathieu Burgaudeau (FRA)Total Direct énergie1:40
22SPAAnder Okamika Bengoetxea (SPA)Burgos - BHs.t.
23SPAJosé Félix Parra Cuerda (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
24SPAUnai Cuadrado Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadi3:00
25SPATxomin Juaristi Arrieta (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
26SPALuis Angel Maté Mardones (SPA)Euskaltel - Euskadi3:50
27COLDaniel Alejandro Mendez Noreña (COL)Equipo Kern Pharmas.t.
28COLJhojan Orlando García Sosa (COL)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
29COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Medellin - Epm3:53
30SPACarlos Eloy Garcia Pierna (SPA)Equipo Kern Pharma4:20
31ITACristian Scaroni (ITA)Gazprom - Rusvelo5:07
32COLJuan Felipe Osorio Arboleda (COL)Burgos - BH5:23
33SPADavid Lozano Riba (SPA)Novo Nordisks.t.
34SPAIbai Azurmendi Sagastibeltza (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
35RUSDmitriy Strakhov (RUS)5:24
36RUSSavva Novikov (RUS)Equipo Kern Pharmas.t.
37SPAJokin Murguialday Elorza (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
38SPAÓscar Cabedo Cardá (SPA)Burgos - BHs.t.
39ITAFrancesco Gavazzi (ITA)Eolo - Kometas.t.
40FRAFabien Doubey (FRA)Total Direct énergie5:47
41SPAJesús Del Pino Corrochano (SPA)Louletano - Loulé Concelhos.t.
42USATom Armstrong (USA)Electro Híper Europa8:07
43SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Movistar8:31
44PURAbner González Rivera (PUR)Movistars.t.
45SPAJon Agirre Egaña (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
46CYPAndreas Miltiadis (CYP)Gios11:05
47COLCésar Nicolás Paredes Avellaneda (COL)Louletano - Loulé Concelhos.t.
48COLDayer Quintana Rojas (COL)Arkéa - Samsic11:57
49ITALuca Wackermann (ITA)Eolo - Kometas.t.
50COLWinner Andrew Anacona Gomez (COL)Arkéa - Samsics.t.
51PORNuno Meireles (POR)Louletano - Loulé Concelho12:57
52SPADiego Pablo Sevilla Lopez (SPA)Eolo - Kometa13:17
53SPAMiguel Angel Ballesteros Canovas (SPA)Electro Híper Europas.t.
54RUSDenis Nekrasov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
55FRAPaul Ourselin (FRA)Total Direct énergies.t.
56SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Louletano - Loulé Concelhos.t.
57RUSSergey Chernetskiy (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
58CHICarlos Ivan Oyarzun Guiñez (CHI)Louletano - Loulé Concelhos.t.
59SPAAngel Madrazo Ruiz (SPA)Burgos - BHs.t.
60COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Medellin - Epms.t.
61FRAFabien Grellier (FRA)Total Direct énergies.t.
62HUNPéter Kusztor (HUN)Novo Nordisks.t.
63FRAAlexandre Delettre (FRA)Delko13:24
64SPAIbon Ruiz Sedano (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
65COLRobinson Leandro Oyola Oyola (COL)Medellin - Epms.t.
66FRAMathias Le Turnier (FRA)Delko13:27
67COLCristian Montoya Giraldo (COL)Medellin - Epm15:44
68COLJuan Diego Alba Bolivar (COL)Movistars.t.
69SPAJosé Manuel Gutiérrez (SPA)s.t.
70SPASergio García González (SPA)Eolo - Kometas.t.
71FRAJérémy Cabot (FRA)Total Direct énergie15:47
72SPAAlvaro Cuadros Morata (SPA)Caja Rural - Seguros Rga18:22
73SPAAntonio Angulo Sampedro (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
74GBRJohn Archibald (GBR)Eolo - Kometa18:27
75SPAÓscar Pelegrí Ferrandis (SPA)Electro Híper Europa20:20
76HUNDávid Gabor Kovács (HUN)Electro Híper Europas.t.
77ITAAlessandro Fedeli (ITA)Delko21:01
78SPAPelayo Sanchez Mayo (SPA)Burgos - BH25:06
79RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Gazprom - Rusvelo25:09
80FRALucas De Rossi (FRA)Delko25:10
81FRARomain Hardy (FRA)Arkéa - Samsic25:40
82FRAKévin Ledanois (FRA)Arkéa - Samsic25:45
83VENJuan Eugenio Belandria Marquina (VEN)Gioss.t.
84NEDAlex Molenaar (NED)Burgos - BH25:50
85ERABiniyam Ghirmay Hailu (ERA)Delkos.t.
86PORDaniel Viegas Pedroso (POR)Eolo - Kometa28:31
87SWIOliver Behringer (SWI)Novo Nordisk29:21
88SPAXavier Cañellas Sanchez (SPA)Gios32:27
89FRADonavan Grondin (FRA)Arkéa - Samsic33:41
90ARGTomas Contte (ARG)Louletano - Loulé Concelhos.t.
91SPAJorge Bueno Garcia (SPA)Gioss.t.
92SPAMarcos Jurado Rodriguez (SPA)Electro Híper Europas.t.
93SPAMateu Estelrich Cabanellas (SPA)Electro Híper Europa37:26
94SPAFernando Lópes González (SPA)Gios38:04
95SPAJoel Nicolau Beltrán (SPA)Caja Rural - Seguros Rga
96VENRoniel Campos Lucena (VEN)
97VENOrluis Alberto Aular Sanabria (VEN)Caja Rural - Seguros Rga
98VENJose Bruzual (VEN)Gios
99NEDGerd De Keijzer (NED)Novo Nordisk
100RSAByron Munton (RSA)Electro Híper Europa
101FINJoonas Henttala (FIN)Novo Nordisk
102AUSSamuel Munday (AUS)Novo Nordisk

Go to result of the stage including all rankings



Stage 3 - Cangas del Narcea - Alto del Naranco - 125,3 km - 2 May 2021Sprint

Image © La Nueva España. Source : Site officiel de la Vuelta Asturias.


1FRAPierre Latour (FRA)Total Direct énergie2:59:49
2COLAlejandro Osorio Carvajal (COL)Caja Rural - Seguros Rga0:02
3SPAVíctor De La Parte Gonzalez (SPA)Total Direct énergie0:12
4SPAAntonio Pedrero Lopez (SPA)Movistars.t.
5COLNairo Alexander Quintana Rojas (COL)Arkéa - Samsics.t.
6COLEiner Augusto Rubio Reyes (COL)Movistar0:19
7ITALorenzo Fortunato (ITA)Eolo - Kometa0:59
8COLJhojan Orlando García Sosa (COL)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
9SPARoger Adriá Oliveras (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
10SPADaniel Navarro García (SPA)s.t.
11RUSIlnur Zakarin (RUS)Gazprom - Rusvelo1:04
12COLJose Tito Hernandez Jaramillo (COL)Medellin - Epms.t.
13SPATxomin Juaristi Arrieta (SPA)Euskaltel - Euskadi1:14
14PORNelson Filipe Santos Simoes Oliveira (POR)Movistar1:19
15SPAJosé Manuel Díaz Gallego (SPA)Delko1:30
16SPAMikel Iturria Segurola (SPA)Euskaltel - Euskadi1:33
17SPAJulen Amezqueta Moreno (SPA)Caja Rural - Seguros Rgas.t.
18SPALuis Angel Maté Mardones (SPA)Euskaltel - Euskadi1:54
19ITAAlessandro Fedeli (ITA)Delko2:13
20RUSArtem Nych (RUS)Gazprom - Rusvelo2:29
21ITACristian Scaroni (ITA)Gazprom - Rusvelo2:38
22SPAAnder Okamika Bengoetxea (SPA)Burgos - BH2:41
23COLDaniel Alejandro Mendez Noreña (COL)Equipo Kern Pharmas.t.
24SPAJon Agirre Egaña (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
25SPAJosé Félix Parra Cuerda (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
26ITADiego Rosa (ITA)Arkéa - Samsics.t.
27SPAHéctor Carretero Milla (SPA)Movistars.t.
28SPAUnai Cuadrado Ruiz De Gauna (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
29FRAMathieu Burgaudeau (FRA)Total Direct énergies.t.
30COLRobinson Leandro Oyola Oyola (COL)Medellin - Epms.t.
31SPACarlos Eloy Garcia Pierna (SPA)Equipo Kern Pharma3:00
32ITAMauro Finetto (ITA)Delko3:12
33SPAPelayo Sanchez Mayo (SPA)Burgos - BH3:14
34PURAbner González Rivera (PUR)Movistars.t.
35COLWinner Andrew Anacona Gomez (COL)Arkéa - Samsic3:24
36ITAFrancesco Gavazzi (ITA)Eolo - Kometa3:29
37SPAJosé Joaquin Rojas Gil (SPA)Movistars.t.
38SPAJesús Del Pino Corrochano (SPA)Louletano - Loulé Concelhos.t.
39SPAAlvaro Cuadros Morata (SPA)Caja Rural - Seguros Rga3:43
40FRARomain Hardy (FRA)Arkéa - Samsic3:51
41FRAFabien Grellier (FRA)Total Direct énergie4:09
42COLDayer Quintana Rojas (COL)Arkéa - Samsic4:36
43FRAFabien Doubey (FRA)Total Direct énergie4:43
44FRAAlexandre Delettre (FRA)Delko4:53
45RUSSavva Novikov (RUS)Equipo Kern Pharma5:41
46USATom Armstrong (USA)Electro Híper Europa6:40
47SPADiego Pablo Sevilla Lopez (SPA)Eolo - Kometa6:54
48COLJuan Felipe Osorio Arboleda (COL)Burgos - BH7:09
49COLJuan Diego Alba Bolivar (COL)Movistars.t.
50FRAPaul Ourselin (FRA)Total Direct énergies.t.
51SPASergio García González (SPA)Eolo - Kometas.t.
52ERABiniyam Ghirmay Hailu (ERA)Delkos.t.
53RUSSergey Chernetskiy (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
54RUSDenis Nekrasov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
55RUSDmitriy Strakhov (RUS)s.t.
56COLCristian Montoya Giraldo (COL)Medellin - Epms.t.
57SPADavid Lozano Riba (SPA)Novo Nordisk7:26
58SPAJokin Murguialday Elorza (SPA)Caja Rural - Seguros Rga7:50
59SPAÓscar Pelegrí Ferrandis (SPA)Electro Híper Europa8:09
60COLCésar Nicolás Paredes Avellaneda (COL)Louletano - Loulé Concelho8:54
61FRAMathias Le Turnier (FRA)Delko9:13
62SPAAngel Madrazo Ruiz (SPA)Burgos - BH9:31
63SPAJosé Manuel Gutiérrez (SPA)s.t.
64SPADavid De La Fuente Rasilla (SPA)Louletano - Loulé Concelhos.t.
65GBRJohn Archibald (GBR)Eolo - Kometa10:01
66COLRobinson Eduardo Chalapud Gomez (COL)Medellin - Epm10:07
67FRAKévin Ledanois (FRA)Arkéa - Samsic10:33
68SPAMarcos Jurado Rodriguez (SPA)Electro Híper Europa11:45
69SPAMiguel Angel Ballesteros Canovas (SPA)Electro Híper Europas.t.
70VENJuan Eugenio Belandria Marquina (VEN)Gios11:50
71SPAAntonio Angulo Sampedro (SPA)Euskaltel - Euskadi13:38
72SPAÓscar Cabedo Cardá (SPA)Burgos - BHs.t.
73HUNPéter Kusztor (HUN)Novo Nordisk13:53
74PORDaniel Viegas Pedroso (POR)Eolo - Kometas.t.
75PORNuno Meireles (POR)Louletano - Loulé Concelhos.t.
76ITALuca Wackermann (ITA)Eolo - Kometa14:16
77CYPAndreas Miltiadis (CYP)Gios15:14
78CHICarlos Ivan Oyarzun Guiñez (CHI)Louletano - Loulé Concelho18:18
79SPAFernando Lópes González (SPA)Gioss.t.
80SPAJorge Bueno Garcia (SPA)Gioss.t.
81SPAIbon Ruiz Sedano (SPA)Equipo Kern Pharmas.t.
82FRALucas De Rossi (FRA)Delkos.t.
83SPAIbai Azurmendi Sagastibeltza (SPA)Euskaltel - Euskadis.t.
84SWIOliver Behringer (SWI)Novo Nordisks.t.
85COLFabio Andres Duarte Arevalo (COL)Medellin - Epms.t.
86RUSViatcheslav Kuznetsov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
87SPAGotzon Martin Sanz (SPA)Euskaltel - Euskadi
88NEDAlex Molenaar (NED)Burgos - BH
89FRAJérémy Cabot (FRA)Total Direct énergie
90SPAXavier Cañellas Sanchez (SPA)Gios
OTLSPAMateu Estelrich Cabanellas (SPA)Electro Híper Europa-
OTLFRADonavan Grondin (FRA)Arkéa - Samsic-
OTLHUNDávid Gabor Kovács (HUN)Electro Híper Europa-

Go to result of the stage including all rankings


Results by stage

Start list

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2021 - All rights reserved