All sports Site

Menu
 

Tennis - ATP Challenger Tour - Prague 3 - 2021 - Detailed results

Choice of a season :

Czech Republic

Full results

Prague 3 2021

Czech RepublicCzech Republic - Praha - 23 August 2021 - 29 August 2021 - Clay


Final

28th Aug - 11h00Franco Agamenonedef.Ryan Peniston6-3 6-1


Semi-Finals

27th Aug - 11h05Ryan Penistondef.Genaro Alberto Olivieri6-1 7-5
27th Aug - 11h05Franco Agamenonedef.Igor Sijsling6-3 6-0


Quarter-Finals

26th Aug - 10h40Franco Agamenonedef.Michael Geerts5-7 7-5 6-3
26th Aug - 10h40Ryan Penistondef.Facundo Diaz Acosta6-3 6-1
26th Aug - 12h05Igor Sijslingdef.Kaichi Uchida7-5 6-3
26th Aug - 14h40Genaro Alberto Olivieridef.Evgeny Karlovskiy6-7 6-4 6-4


Round of 16

25th Aug - 10h00Facundo Diaz Acostadef.Matija Pecotic6-3 7-6
25th Aug - 10h00Genaro Alberto Olivieridef.Yu Hsiou Hsu6-3 6-4
25th Aug - 10h00Kaichi Uchidadef.Alexander Ritschard7-6 7-5
25th Aug - 11h30Ryan Penistondef.Uladzimir Ignatik6-2 2-6 6-3
25th Aug - 11h30Igor Sijslingdef.Matheus Pucinelli De Almeida7-5 6-4 ab.
25th Aug - 11h30Franco Agamenonedef.Geoffrey Blancaneaux7-5 6-4
25th Aug - 13h00Michael Geertsdef.Alex Rybakov6-2 6-2
25th Aug - 15h55Evgeny Karlovskiydef.Rudolf Molleker5-7 6-4 6-2


Round of 32

23th Aug - 12h05Alexander Ritscharddef.Roberto Ortega-Olmedo6-1 6-1
23th Aug - 12h10Kaichi Uchidadef.Nick Chappell6-4 3-6 6-1
23th Aug - 13h25Michael Geertsdef.Martin Krumich6-2 6-4
23th Aug - 14h20Matija Pecoticdef.Evgenii Tyurnev7-6 6-2
23th Aug - 14h25Yu Hsiou Hsudef.Alexey Vatutin6-3 6-0
23th Aug - 15h05Rudolf Mollekerdef.Andrew Paulson7-5 4-6 6-1
23th Aug - 15h45Matheus Pucinelli De Almeidadef.Filip Cristian Jianu7-6 6-2
23th Aug - 16h20Evgeny Karlovskiydef.Hernan Casanova6-2 6-3
24th Aug - 10h00Franco Agamenonedef.Nikolas Sanchez Izquierdo6-3 6-3
24th Aug - 10h00Uladzimir Ignatikdef.Zsombor Piros6-4 6-3
24th Aug - 10h00Ryan Penistondef.Miljan Zekic6-0 4-1 ab.
24th Aug - 11h30Alex Rybakovdef.Johannes Haerteis6-4 5-2
24th Aug - 11h30Facundo Diaz Acostadef.Matteo Donati6-1 6-3
24th Aug - 11h30Geoffrey Blancaneauxdef.Arthur Cazaux6-4 7-6
24th Aug - 14h25Genaro Alberto Olivieridef.Jonas Forejtek6-2 6-4
24th Aug - 15h55Igor Sijslingdef.Daniel Siniakov6-4 6-3


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

23th Aug - 10h05Alex Rybakovdef.Nick Hardt7-6 6-3
23th Aug - 10h05Uladzimir Ignatikdef.Elmar Ejupovic7-6 2-6 6-4
23th Aug - 10h10Zsombor Pirosdef.Oriol Roca Batalla6-3 6-1
23th Aug - 13h00Facundo Diaz Acostadef.Tiago Cacao6-4 6-0


Qualifications - First Round

22th Aug - 10h05Zsombor Pirosdef.Martin Cuevas2-6 6-3 7-5
22th Aug - 10h10Alex Rybakovdef.Marek Gengel7-5 6-1
22th Aug - 11h45Oriol Roca Batalladef.Benjamin Lock3-6 7-5 6-3
22th Aug - 12h15Nick Hardtdef.Toby Alex Kodat6-1 6-2
22th Aug - 12h20Tiago Cacaodef.Teimuraz Gabashvili6-2 6-2
22th Aug - 13h40Elmar Ejupovicdef.Jiri Jenicek6-2 6-1
22th Aug - 14h05Facundo Diaz Acostadef.Alexander Donski4-6 6-2 7-5
22th Aug - 14h20Uladzimir Ignatikdef.José Francisco Vidal Azorin6-0 6-3

Draw

Detailed results

Statistics

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2021 - All rights reserved