All sports Site

Menu
 

Tennis - ATP Challenger Tour - Ortisei - 2021 - Detailed results

Choice of a season :

Italy

Full results

Ortisei 2021

ItalyItaly - 8 November 2021 - 14 November 2021 - Indoor


Final

14th Nov - 11h10Oscar Ottedef.Maxime Cressy7-6 6-4


Semi-Finals

13th Nov - 11h05Maxime Cressydef.Mirza Basic7-5 6-2
13th Nov - 12h30Oscar Ottedef.Jack Draper7-6 6-4


Quarter-Finals

12th Nov - 11h05Maxime Cressydef.Marius Copil7-6 6-4
12th Nov - 12h05Mirza Basicdef.Vitaliy Sachko7-6 3-6 6-2
12th Nov - 12h55Jack Draperdef.Federico Gaio6-7 7-6 6-2
12th Nov - 15h25Oscar Ottedef.Ryan Peniston6-2 6-4


Round of 16

10th Nov - 17h05Oscar Ottedef.Matthias Bachinger6-3 6-1
11th Nov - 15h25Ryan Penistondef.Marc-Andrea Hüsler7-6 6-4
Jack Draperdef.Lucas Miedler6-4 7-6
Federico Gaiodef.Dominic Stephan Stricker7-6 7-6
11th Nov - 14h05Vitaliy Sachkodef.Borna Gojo6-2 6-4
10th Nov - 18h40Mirza Basicdef.Quentin Halys7-6 6-3
11th Nov - 12h05Marius Copildef.Nerman Fatic7-6 6-2
11th Nov - 14h05Maxime Cressydef.Roberto Quiroz7-6 6-4


Round of 32

8th Nov - 14h05Jack Draperdef.Emilio Gómez6-4 6-2
8th Nov - 14h55Federico Gaiodef.Nicola Kuhn6-3 7-6
8th Nov - 16h10Mirza Basicdef.Evgeny Karlovskiy6-4 6-3
8th Nov - 16h35Quentin Halysdef.Luca Nardi6-4 6-3
8th Nov - 17h55Oscar Ottedef.Roberto Marcora7-6 7-6
9th Nov - 10h05Lucas Miedlerdef.Matteo Arnaldi7-6 6-0
9th Nov - 10h10Ryan Penistondef.Alexander Cozbinov6-3 6-2
9th Nov - 11h30Nerman Faticdef.Alessandro Giannessi6-7 6-3 7-5
9th Nov - 11h30Matthias Bachingerdef.Tobias Simon6-3 6-7 7-6
9th Nov - 13h45Roberto Quirozdef.Chun-hsin Tseng4-6 6-3 6-4
9th Nov - 14h10Dominic Stephan Strickerdef.Matteo Viola6-4 3-6 7-5
9th Nov - 15h55Marc-Andrea Hüslerdef.Gian Marco Moroni6-4 7-6
9th Nov - 19h00Marius Copildef.Alexander Weis6-4 7-6
10th Nov - 11h05Borna Gojodef.Daniel Masur6-4 7-6
10th Nov - 14h40Maxime Cressydef.Tim Van Rijthoven7-6 7-5
10th Nov - 14h40Vitaliy Sachkodef.Fernando Verdasco7-6 4-6 6-3


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

8th Nov - 10h35Lucas Miedlerdef.Marcello Serafini6-4 7-6
8th Nov - 10h40Tobias Simondef.Filip Misolic7-5 7-6
8th Nov - 12h20Alexander Cozbinovdef.Aldin Setkic6-3 3-6 7-6
8th Nov - 12h20Nerman Faticdef.Filippo Baldi6-3 6-4


Qualifications - First Round

7th Nov - 10h40Tobias Simondef.Francesco Forti6-4 7-6
7th Nov - 10h40Filip Misolicdef.David Poljak6-4 7-6
7th Nov - 12h10Lucas Miedlerdef.Benjamin Lock6-4 4-6 7-5
7th Nov - 12h10Marcello Serafinidef.Mats Rosenkranz7-6 7-6
7th Nov - 14h00Nerman Faticdef.David Pichler6-2 6-4
7th Nov - 14h30Filippo Baldidef.Samuel Vincent Ruggeri6-4 7-6
7th Nov - 15h10Alexander Cozbinovdef.Alexander Erler6-2 1-0 ab.
7th Nov - 15h40Aldin Setkicdef.Patric Prinoth6-1 6-2

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2021 - All rights reserved