All sports Site

Menu
 

Tennis - ATP Challenger Tour - Prostejov - 2021 - Detailed results

Choice of a season :

Czech Republic

Full results

Prostejov 2021

Czech RepublicCzech Republic - 14 June 2021 - 20 June 2021 - Clay


Final

19th Jun - 10h10Federico Coriadef.Alex Molcan7-6 6-3


Semi-Finals

18th Jun - 11h10Federico Coriadef.Zdenek Kolar6-4 6-2
18th Jun - 13h00Alex Molcandef.Gianluca Mager6-1 6-3


Quarter-Finals

17th Jun - 11h10Zdenek Kolardef.Tobias Kamke6-2 6-3
17th Jun - 12h10Alex Molcandef.Hugo Dellien6-3 6-1
17th Jun - 12h40Gianluca Magerdef.Dalibor Svrcina6-3 6-2
17th Jun - 14h20Federico Coriadef.Blaz Rola6-4 6-1


Round of 16

16th Jun - 10h35Zdenek Kolardef.Vit Kopriva6-3 7-6
16th Jun - 10h35Hugo Delliendef.Michael Vrbensky6-1 6-2
16th Jun - 10h40Gianluca Magerdef.Sebastian Baez7-6 6-2
16th Jun - 12h15Dalibor Svrcinadef.Alexander Erler6-1 7-5
16th Jun - 12h35Federico Coriadef.Andrey Kuznetsov6-7 7-5 6-2
16th Jun - 12h35Blaz Roladef.Lukas Klein6-4 3-6 7-6
16th Jun - 13h55Tobias Kamkedef.Jirí Veselý6-3 6-4
16th Jun - 15h25Alex Molcandef.Yosuke Watanuki6-1 6-2


Round of 32

14th Jun - 12h35Michael Vrbenskydef.Goncalo Oliveira6-3 2-6 6-4
14th Jun - 13h15Vit Koprivadef.Jozef Kovalík2-6 7-6 6-4
14th Jun - 14h55Dalibor Svrcinadef.Matthias Bachinger2-6 6-0 6-1
14th Jun - 16h25Hugo Delliendef.Andrew Paulson6-1 6-3
14th Jun - 16h25Zdenek Kolardef.Lucas Miedler6-2 6-2
14th Jun - 17h35Gianluca Magerdef.Jonas Forejtek6-3 6-3
15th Jun - 10h30Lukas Kleindef.Jiri Lehecka7-5 7-5
15th Jun - 10h30Sebastian Baezdef.Daniel Siniakov6-1 6-0
15th Jun - 10h30Federico Coriadef.Johannes Haerteis6-1 6-0
15th Jun - 10h30Alexander Erlerdef.Juan Manuel Cerundolo7-6 4-2 ab.
15th Jun - 12h00Andrey Kuznetsovdef.Jelle Sels6-0 7-6
15th Jun - 12h00Alex Molcandef.David Poljak6-3 6-3
15th Jun - 12h00Jirí Veselýdef.Facundo Mena6-2 7-6
15th Jun - 13h30Yosuke Watanukidef.Pablo Andújar1-6 6-1 6-4
15th Jun - 13h30Tobias Kamkedef.Skander Mansouri6-0 3-6 6-2
15th Jun - 13h30Blaz Roladef.Alex Rybakov6-1 7-5


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

14th Jun - 10h40Alexander Erlerdef.Pavel Nejedly7-5 6-3
14th Jun - 10h40Alex Rybakovdef.Jeroen Vanneste7-6 7-6
14th Jun - 10h40David Poljakdef.Johannes Haerteis7-5 6-3
14th Jun - 12h30Skander Mansouridef.Jelle Sels7-6 6-4


Qualifications - First Round

Johannes Haerteisdef.Jakub Nicod6-3 3-6 6-3
David Poljakdef.Sem Verbeek6-3 6-3
Jelle Selsdef.Aldin Setkic6-3 6-1
Skander Mansouridef.Federico Zeballos7-6 6-0
Alex Rybakovdef.Uladzimir Ignatik6-4 7-5
Jeroen Vannestedef.Adam Jurajda4-6 7-6 6-1
Alexander Erlerdef.Jakub Mensik6-3 6-4
Pavel Nejedlydef.Ivan Nedelko6-2 4-2 ab.

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2022 - All rights reserved