All sports Site

Menu
 

Tennis - ATP Challenger Tour - Cordenons - 2021 - Detailed results

Choice of a season :

Italy

Full results

Cordenons 2021

ItalyItaly - 2 August 2021 - 8 August 2021 - Clay


Final

8th Aug - 13h10Francisco Cerundolodef.Tomas Martin Etcheverry6-1 6-2


Semi-Finals

Francisco Cerundolodef.Andrea Collarini6-2 3-6 6-1
Tomas Martin Etcheverrydef.Marc-Andrea Hüsler6-3 1-6 6-3


Quarter-Finals

6th Aug - 13h10Francisco Cerundolodef.Giulio Zeppieri6-1 4-6 6-3
6th Aug - 15h30Marc-Andrea Hüslerdef.Marcelo Tomas Barrios Vera6-1 6-7 6-4
6th Aug - 17h55Andrea Collarinidef.Stefano Travaglia6-1 6-2
6th Aug - 19h25Tomas Martin Etcheverrydef.Juan Pablo Varillas Patino-Samudio6-2 2-6 7-5


Round of 16

5th Aug - 15h00Stefano Travagliadef.Thiago Agustin Tirante6-7 6-3 6-4
5th Aug - 12h10Andrea Collarinidef.Francesco Forti6-1 6-3
4th Aug - 15h05Francisco Cerundolodef.Lorenzo Giustino6-3 6-3
Giulio Zeppieridef.Riccardo Bonadio6-3 6-2
5th Aug - 18h10Tomas Martin Etcheverrydef.Federico Gaio6-4 6-3
5th Aug - 12h10Juan Pablo Varillas Patino-Samudiodef.Zdenek Kolar6-3 6-7 7-6
4th Aug - 16h50Marc-Andrea Hüslerdef.Camilo Ugo Carabelli6-4 6-3
4th Aug - 19h10Marcelo Tomas Barrios Veradef.Gian Marco Moroni6-4 7-6


Round of 32

2nd Aug - 15h50Andrea Collarinidef.Antoine Hoang6-4 7-5
2nd Aug - 16h00Lorenzo Giustinodef.Filippo Baldi6-7 6-4 6-1
2nd Aug - 20h45Gian Marco Moronidef.Gilles Simon7-6 6-4
2nd Aug - 23h45Riccardo Bonadiodef.Juan Manuel Cerundolo6-0 3-6 6-2
3rd Aug - 10h35Marc-Andrea Hüslerdef.Roberto Marcora6-4 6-4
3rd Aug - 10h40Camilo Ugo Carabellidef.Hugo Dellien7-6 6-0
3rd Aug - 10h40Francisco Cerundolodef.Alejandro González6-4 6-2
3rd Aug - 12h25Francesco Fortidef.Luca Nardi6-0 6-3
3rd Aug - 12h30Marcelo Tomas Barrios Veradef.Joao Menezes3-6 6-4 6-1
3rd Aug - 12h35Giulio Zeppieridef.Andrea Pellegrino5-7 7-6 7-6
3rd Aug - 13h55Tomas Martin Etcheverrydef.Renzo Olivo5-7 7-6 7-5
3rd Aug - 14h50Thiago Agustin Tirantedef.Quentin Halys6-4 7-6
3rd Aug - 15h50Federico Gaiodef.Felipe Meligeni Rodrigues Alves6-3 3-6 6-3
3rd Aug - 18h15Stefano Travagliadef.Pavel Kotov6-1 6-2
3rd Aug - 19h30Zdenek Kolardef.Paolo Lorenzi6-2 6-0
4th Aug - 11h10Juan Pablo Varillas Patino-Samudiodef.Alejandro Tabilo6-4 6-4


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

2nd Aug - 11h05Camilo Ugo Carabellidef.Nerman Fatic7-5 6-7 6-3
2nd Aug - 11h05Giulio Zeppieridef.Nicolas Kicker7-6 6-0
2nd Aug - 13h05Francesco Fortidef.Timofey Skatov6-7 6-2 6-4
2nd Aug - 14h00Alejandro Gonzálezdef.Gabriele Piraino6-3 6-2


Qualifications - First Round

Timofey Skatovdef.Michele Vianello6-4 6-4
1st Aug - 17h20Francesco Fortidef.Nikolas Sanchez Izquierdo7-6 2-6 6-3
1st Aug - 17h20Alejandro Gonzálezdef.JC Aragone6-3 6-7 6-3
1st Aug - 13h35Gabriele Pirainodef.Julian Ocleppo6-3 6-3
1st Aug - 13h20Giulio Zeppieridef.Martin Cuevas6-3 6-1
1st Aug - 12h20Nicolas Kickerdef.Evan King6-1 6-3
1st Aug - 11h05Camilo Ugo Carabellidef.Rafael Matos4-6 7-5 6-2
1st Aug - 11h05Nerman Faticdef.Angelo Rossi6-1 6-0

Draw

Detailed results

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2021 - All rights reserved