All sports Site

Menu
 

Tennis - ATP Challenger Tour - Napoli II - 2021 - Detailed results

Choice of a season :

Italy

Full results

Napoli II 2021

ItalyItaly - 11 October 2021 - 17 October 2021 - Clay


Final

17th Oct - 16h35Tallon Griekspoordef.Alexander Ritschard6-3 6-2


Semi-Finals

16th Oct - 13h35Tallon Griekspoordef.Flavio Cobolli6-4 6-4
16th Oct - 15h05Alexander Ritscharddef.Franco Agamenone6-3 6-3


Quarter-Finals

15th Oct - 11h10Tallon Griekspoordef.Manuel Guinard7-6 3-6 6-3
15th Oct - 12h10Franco Agamenonedef.Bernabe Zapata Miralles6-3 6-0
15th Oct - 12h45Flavio Cobollidef.Lorenzo Giustino6-4 3-6 7-5
15th Oct - 16h15Alexander Ritscharddef.Gian Marco Moroni0-6 7-6 6-3


Round of 16

13th Oct - 11h00Flavio Cobollidef.Matteo Arnaldi6-1 3-6 6-2
13th Oct - 11h00Tallon Griekspoordef.Álvaro López San Martín6-3 6-3
13th Oct - 12h55Manuel Guinarddef.Federico Coria6-2 6-2
13th Oct - 14h20Lorenzo Giustinodef.Andrej Martin6-4 5-7 7-5
14th Oct - 11h10Franco Agamenonedef.Mathias Bourgue5-7 7-6 6-1
14th Oct - 11h10Alexander Ritscharddef.Yannick Hanfmann6-3 4-6 6-4
14th Oct - 13h25Gian Marco Moronidef.Marco Cecchinato3-6 6-1 6-4
14th Oct - 15h30Bernabe Zapata Mirallesdef.Alexandre Muller7-6 6-0


Round of 32

11th Oct - 14h20Andrej Martindef.Mirza Basic6-3 4-6 7-5
11th Oct - 14h25Manuel Guinarddef.Jacopo Berrettini7-5 6-7 6-4
11th Oct - 16h30Lorenzo Giustinodef.Nino Serdarusic6-4 6-1
11th Oct - 17h15Flavio Cobollidef.Duje Ajdukovic7-5 6-3
12th Oct - 10h05Matteo Arnaldidef.Evan Furness6-1 6-1
12th Oct - 10h10Mathias Bourguedef.Luciano Darderi6-2 6-4
12th Oct - 10h10Alexandre Mullerdef.Filippo Baldi6-1 3-6 6-2
12th Oct - 11h25Bernabe Zapata Mirallesdef.Andrea Pellegrino6-3 6-1
12th Oct - 11h45Tallon Griekspoordef.Blaz Rola6-2 7-6
12th Oct - 12h20Federico Coriadef.Andrea Arnaboldi6-4 6-2
12th Oct - 13h30Álvaro López San Martíndef.Timofey Skatov6-3 6-2
12th Oct - 13h35Marco Cecchinatodef.Marc-Andrea Hüsler4-6 6-3 6-2
12th Oct - 13h55Gian Marco Moronidef.Jonas Forejtek6-3 6-4
12th Oct - 14h55Alexander Ritscharddef.Jay Clarke6-0 6-1
12th Oct - 15h30Franco Agamenonedef.Hugo Gaston6-4 2-6 6-3
12th Oct - 16h05Yannick Hanfmanndef.Raul Brancaccio6-4 5-7 6-2


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

11th Oct - 14h25Álvaro López San Martíndef.Evan Furness6-4 6-0
Luciano Darderidef.Filip Misolic7-5 6-7 6-2
11th Oct - 13h00Alexander Ritscharddef.Filip Cristian Jianu6-3 6-3
11th Oct - 15h40Jonas Forejtekdef.Javier Barranco Cosano3-6 7-5 6-4


Qualifications - First Round

10th Oct - 15h55Filip Misolicdef.Matteo Gigante6-2 6-2
10th Oct - 16h15Filip Cristian Jianudef.Alexander Weis6-3 4-6 6-3
10th Oct - 17h20Luciano Darderidef.Riccardo Bonadio6-3 2-6 6-4
10th Oct - 17h30Alexander Ritscharddef.Arjun Kadhe6-3 6-3
11th Oct - 10h10Javier Barranco Cosanodef.Giovanni Fonio7-5 6-3
11th Oct - 10h15Evan Furnessdef.Massimo Junior Del Carmine6-0 6-1
11th Oct - 10h55Álvaro López San Martíndef.Louis Wessels7-6 6-4
11th Oct - 11h20Jonas Forejtekdef.Mariano Tammaro3-6 6-3 6-2

Draw

Detailed results

Statistics

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2021 - All rights reserved