All sports Site

Menu
 

Tennis - ATP Challenger Tour - Lima II - 2021 - Detailed results

Choice of a season :

Peru

Full results

Lima II 2021

PeruPeru - 25 October 2021 - 31 October 2021 - Clay


Final

31th Oct - 20h10Nicolás Jarrydef.Juan Manuel Cerundolo6-2 7-5


Semi-Finals

30th Oct - 19h05Nicolás Jarrydef.Vit Kopriva6-3 6-3
30th Oct - 20h55Juan Manuel Cerundolodef.Juan Pablo Varillas Patino-Samudio7-5 1-6 6-3


Quarter-Finals

29th Oct - 19h10Vit Koprivadef.Marcelo Tomas Barrios Vera6-4 1-6 6-0
29th Oct - 21h45Nicolás Jarrydef.Alejandro Tabilo7-6 6-2
29th Oct - 23h20Juan Manuel Cerundolodef.Hugo Dellien7-6 6-7 6-4
30th Oct - 01h40Juan Pablo Varillas Patino-Samudiodef.Tomas Martin Etcheverry6-4 6-4


Round of 16

27th Oct - 18h10Marcelo Tomas Barrios Veradef.Gonzalo Villanueva7-5 6-1
27th Oct - 19h55Vit Koprivadef.Thiago Seyboth Wild6-4 6-3
27th Oct - 22h05Hugo Delliendef.Nicolas Kicker6-2 6-0
28th Oct - 01h10Juan Manuel Cerundolodef.Alexis Galarneau7-5 6-4
28th Oct - 19h10Tomas Martin Etcheverrydef.Jesper De Jong7-5 6-4
28th Oct - 21h20Alejandro Tabilodef.Gerald Melzer6-3 6-3
28th Oct - 23h30Juan Pablo Varillas Patino-Samudiodef.Andrea Collarini6-2 6-1
29th Oct - 01h00Nicolás Jarrydef.Cristian Rodriguez6-3 7-6


Round of 32

25th Oct - 21h10Vit Koprivadef.Renzo Olivo6-1 4-6 6-3
25th Oct - 23h10Thiago Seyboth Wilddef.Nicolas Mejia6-2 6-4
25th Oct - 23h55Tomas Martin Etcheverrydef.Juan Pablo Ficovich7-5 2-6 6-4
26th Oct - 02h30Nicolas Kickerdef.Nicolas Alvarez4-6 7-6 6-2
26th Oct - 17h05Gonzalo Villanuevadef.Dimitar Kuzmanov7-5 6-1
26th Oct - 17h10Jesper De Jongdef.Roberto Quiroz2-6 7-6 7-6
26th Oct - 18h10Nicolás Jarrydef.Arklon Huertas del Pino Cordova7-5 6-0
26th Oct - 19h30Alejandro Tabilodef.Alexandar Lazarov6-1 6-4
26th Oct - 19h40Alexis Galarneaudef.Conner Huertas del Pino6-3 6-4
26th Oct - 20h30Marcelo Tomas Barrios Veradef.Hernan Casanova6-4 6-2
26th Oct - 20h45Andrea Collarinidef.Jaroslav Pospisil6-1 6-4
26th Oct - 22h00Hugo Delliendef.Goncalo Oliveira0-6 6-2 6-2
26th Oct - 22h05Juan Manuel Cerundolodef.Orlando Luz4-6 6-1 6-4
26th Oct - 23h00Cristian Rodriguezdef.Daniel Elahi Galan Riveros6-3 7-5
27th Oct - 00h10Gerald Melzerdef.Jean Thirouin6-3 6-1
27th Oct - 01h00Juan Pablo Varillas Patino-Samudiodef.Pedja Krstin6-3 6-1


Qualifications - Second Round

The winners of this round are qualified

25th Oct - 18h35Gonzalo Villanuevadef.Cristian Rodriguez6-7 6-3 6-2
25th Oct - 19h05Jaroslav Pospisildef.Alexis Galarneau6-4 6-4
25th Oct - 19h10Alexandar Lazarovdef.Lucas Catarina6-4 6-2
25th Oct - 21h10Hernan Casanovadef.Jean Thirouin6-3 6-2


Qualifications - First Round

24th Oct - 18h05Alexandar Lazarovdef.Luca Castelnuovo6-4 7-5
24th Oct - 18h05Lucas Catarinadef.Gianluca Ballotta6-3 7-5
24th Oct - 20h00Jean Thirouindef.Fernando Romboli6-3 3-6 6-4
24th Oct - 20h05Alexis Galarneaudef.Ignacio Buse7-6 4-6 6-3
24th Oct - 21h05Cristian Rodriguezdef.Luis David Martinez4-6 6-1 6-4
24th Oct - 22h40Gonzalo Villanuevadef.Gonzalo Bueno6-1 6-7 6-4
24th Oct - 23h15Jaroslav Pospisildef.Diego Hidalgo4-6 6-3 6-3
24th Oct - 23h30Hernan Casanovadef.Bart Stevens6-3 6-2

Draw

Detailed results

Statistics

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2021 - All rights reserved