All sports Site

Menu
Cycling - Czech Cycling Tour - 2019 - Detailed results

Cycling - Czech Cycling Tour - 2019 - Detailed results

Choice of a season :

Czech Republic

Results 2019

Czech Cycling Tour 2019

Czech RepublicCzech Republic - 15th August 2019 - 18th August 2019


General classification - 17th August 2019


1RSADaryl Impey (RSA)Mitchelton - Scott8:49:12
2AUSLucas Hamilton (AUS)Mitchelton - Scott0:13
3DENChristopher Juul-Jensen (DEN)Mitchelton - Scott0:15
4AUSJack Haig (AUS)Mitchelton - Scott0:15
5AUSLuke Durbridge (AUS)Mitchelton - Scott0:15
6USABrent Bookwalter (USA)Mitchelton - Scott0:24
7CZEJan Bárta (CZE)Elkov - Author0:29
8CZEDominik Neumann (CZE)Elkov - Author0:31
9CZEMichael Kukrle (CZE)Elkov - Author0:31
10CZEJakub Otruba (CZE)Elkov - Author0:31
11CZEKarel Hník (CZE)Elkov - Author0:31
12SVKErik Baska (SVK)Bora - Hansgrohe0:32
13GERAndreas Schillinger (GER)Bora - Hansgrohe0:34
14GERChristoph Pfingsten (GER)Bora - Hansgrohe0:36
15AUTFelix Großschartner (AUT)Bora - Hansgrohe0:36
16POLSzymon Tracz (POL)CCC Development0:59
17POLKamil Malecki (POL)CCC Development1:02
18POLPiotr Brozyna (POL)CCC Development1:02
19POLMichal Paluta (POL)CCC Development1:02
20GERJannik Steimle (GER)Vorarlberg - Santic1:06
21NEDMarijn Van Den Berg (NED)Metec - TKH - Mantel1:06
22SWIRoland Thalmann (SWI)Vorarlberg - Santic1:06
23SWIPatrick Schelling (SWI)Vorarlberg - Santic1:06
24NEDStef Krul (NED)Metec - TKH - Mantel1:09
25NEDJens Van Den Dool (NED)Metec - TKH - Mantel1:09
26NEDSjoerd Bax (NED)Metec - TKH - Mantel1:09
27AUTMaximilian Kuen (AUT)Vorarlberg - Santic1:12
28RUSVladislav Kulikov (RUS)Gazprom - Rusvelo1:13
29RUSSergey Shilov (RUS)Gazprom - Rusvelo1:13
30RUSIlar Arslanov (RUS)Gazprom - Rusvelo1:13
31NEDJan Maas (NED)Leopard Pro Cycling1:16
32POLSzymon Rekita (POL)Leopard Pro Cycling1:16
33CANJack Burke (CAN)Leopard Pro Cycling1:16
34SWIColin Stüssi (SWI)Vorarlberg - Santic1:19
35ITADavide Gabburo (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)1:22
36ITAGiovanni Visconti (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)1:22
37AUSBen Hill (AUS)Ljubljana - Gusto Xuarum1:24
38CRORadoslav Rogina (CRO)Adria Mobil1:25
39SLOZiga Groselj (SLO)Adria Mobil1:25
40SPAJosé Manuel Díaz Gallego (SPA)Vorarlberg - Santic1:26
41POLAdam Stachowiak (POL)Voster - Ats1:32
42SLOAndi Bajc (SLO)Felbermayr - Simplon Wels1:36
43AUTStephan Rabitsch (AUT)Felbermayr - Simplon Wels1:36
44POLMaciej Paterski (POL)Wibatech - Merx 7R1:37
45POLPawel Cieslik (POL)Wibatech - Merx 7R1:37
46POLPiotr Konwa (POL)Wibatech - Merx 7R1:37
47UKRAnatoliy Budyak (UKR)Wibatech - Merx 7R1:37
48NORAnders Skaarseth (NOR)Uno-X1:42
49NORJonas Abrahamsen (NOR)Uno-X1:42
50NORTorstein Traeen (NOR)Uno-X1:42
51AUSMichael Hepburn (AUS)Mitchelton - Scott1:47
52NEDMaarten De Jonge (NED)Monkey Town - à Bloc1:54
53JPNHideto Nakana (JPN)Nippo - Vini Fantini - Faizanè1:56
54JPNMasakazu Ito (JPN)Nippo - Vini Fantini - Faizanè1:56
55NEDAdriaan Janssen (NED)Monkey Town - à Bloc2:00
56COLRubén Darío Acosta Ospina (COL)Nippo - Vini Fantini - Faizanè2:11
57NEDDylan Bouwmans (NED)Metec - TKH - Mantel2:28
58NZLShane Archbold (NZL)Evopro Racing4:06
59GERMichael Schwarzmann (GER)Bora - Hansgrohe5:10
60ITAAntonio Santoro (ITA)Monkey Town - à Bloc5:57
61POLLeszek Plucinski (POL)Voster - Ats6:06
62JPNManabu Ishibashi (JPN)Bridgestone6:06
63POLPatryk Stosz (POL)CCC Development6:13
64ITAMassimo Rosa (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)6:18
65NEDDanny Van Der Tuuk (NED)Metec - TKH - Mantel6:20
66GERAlexander Krieger (GER)Leopard Pro Cycling6:27
67SCGDusan Rajovic (SCG)Adria Mobil6:30
68ITAGiuseppe Fonzi (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)6:33
69SLORok Korosec (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarum6:35
70ITAAlberto Dainese (ITA)Seg Racing Academy6:41
71POLSylvester Janiszewski (POL)Voster - Ats6:43
72POLMateusz Grabis (POL)Voster - Ats6:43
73SLODavid Per (SLO)Adria Mobil6:49
74NORÅdne Holter (NOR)6:51
75ITALuca Pacioni (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)6:57
76SLOZiga Rucigaj (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarum7:01
77JPNAtsushi Oka (JPN)Utsunomiya - Blitzen7:05
78NEDRick Pluimers (NED)Monkey Town - à Bloc7:05
79ITANicola Gaffurini (ITA)Monkey Town - à Bloc7:05
80RUSPetr Rikunov (RUS)Gazprom - Rusvelo8:12
81NEDJason Van Dalen (NED)Metec - TKH - Mantel8:13
82POLMarek Rutkiewicz (POL)Wibatech - Merx 7R8:21
83POLStanislaw Aniolkowski (POL)CCC Development8:55
84ITADavide Orrico (ITA)Vorarlberg - Santic9:18
85NEDSven Burger (NED)Seg Racing Academy9:18
86CZEFrantisek Sisr (CZE)Elkov - Author9:39
87RUSIgor Boev (RUS)Gazprom - Rusvelo10:21
88SVKJuraj Sagan (SVK)Bora - Hansgrohe10:26
89CROViktor Potocki (CRO)Ljubljana - Gusto Xuarum10:32
90SLOAljaz Prah (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarum10:32
91SLOAljaz Omrzel (SLO)Adria Mobil10:33
92POLMateusz Taciak (POL)Voster - Ats10:40
93AUTDaniel Lehner (AUT)Felbermayr - Simplon Wels10:44
94NORIver Skaarseth (NOR)Uno-X10:50
95NEDMinne Verboom (NED)Seg Racing Academy10:50
96ITADamiano Cima (ITA)Nippo - Vini Fantini - Faizanè11:04
97AUTMatthias Krizek (AUT)Felbermayr - Simplon Wels11:13
98POLBartosz Warchol (POL)11:13
99PANRoberto Carlos González Castillero (PAN)12:17
100POLPawel Franczak (POL)Voster - Ats13:03
101HUNJános Pelikán (HUN)Pannon13:46
102GBRAdam Hartley (GBR)Seg Racing Academy14:09
103RUSAnton Vorobev (RUS)Gazprom - Rusvelo17:23
104NEDEtienne Van Empel (NED)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)17:32
105SLOMatic Groselj (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarum17:34
106POLSzymon Krawczyk (POL)Voster - Ats17:42
107SLOGasper Katrasnik (SLO)Adria Mobil19:21
108POLDamian Papierski (POL)CCC Development19:58
109RUSAlexander Porsev (RUS)Gazprom - Rusvelo20:17
110CZEMatej Zahálka (CZE)Elkov - Author26:01
111PORTiago Antunes (POR)Seg Racing Academy29:54
112JPNHayato Yoshida (JPN)Nippo - Vini Fantini - Faizanè30:20
113BELGaëtan Pons (BEL)Leopard Pro Cycling31:18
114LUXMisch Leyder (LUX)Leopard Pro Cycling31:18
115HUNViktor Filutás (HUN)Pannon32:52
116HUNGergely Orosz (HUN)Pannon32:52
117NEDWessel Krul (NED)WP Groot Amsterdam32:55
118GREGeorgios Stavrakakis (GRE)Seg Racing Academy36:53
119AUTJan Koller (AUT)45:24

Stage 1 - Ostrava - Ostrava - 16,2 km - 15th August 2019Team Time Trial


1AUS Mitchelton-Scott (Brent Bookwalter, Daryl Impey, Lucas Hamilton, Jack Haig, Luke Durbridge, Christopher Juul-Jensen, Michael Hepburn)18:35
2CZE Elkov - Author (Dominik Neumann, Karel Hník, Matej Zahálka, Frantisek Sisr, Jakub Otruba, Jan Bárta, Michael Kukrle)18:51
3GER Bora - Hansgrohe (Felix Großschartner, Andreas Schillinger, Shane Archbold, Christoph Pfingsten, Michael Schwarzmann, Erik Baska, Juraj Sagan)18:56
4POL CCC Development (Stanislaw Aniolkowski, Michal Paluta, Szymon Tracz, Piotr Brozyna, Damian Papierski, Kamil Malecki, Patryk Stosz)19:22
5AUT Vorarlberg - Santic (Roland Thalmann, Maximilian Kuen, Jannik Steimle, Colin Stüssi, Patrick Schelling, José Manuel Díaz Gallego, Davide Orrico)19:26
6NED Metec - TKH (Stef Krul, Jason Van Dalen, Sjoerd Bax, Marijn Van Den Berg, Danny Van Der Tuuk, Dylan Bouwmans, Jens Van Den Dool)19:29
7RUS Gazprom - RusVelo (Vladislav Kulikov, Anton Vorobev, Igor Boev, Alexander Porsev, Petr Rikunov, Sergey Shilov, Ilar Arslanov)19:33
8LUX Leopard Pro Cycling (Gaëtan Pons, Jan Maas, Szymon Rekita, Jack Burke, Filip Maciejuk, Misch Leyder, Alexander Krieger)19:36
9ITA Neri Sottoli - Selle Italia - KTM (Massimo Rosa, Giovanni Visconti, Roberto Carlos González Castillero, Etienne Van Empel, Giuseppe Fonzi, Davide Gabburo, Luca Pacioni)19:42
10SLO Ljubljana - Gusto Xuarum (Ben Hill, Ziga Rucigaj, Aljaz Prah, Matic Groselj, Viktor Potocki, Rok Korosec, Yuan Tan Peng)19:44
11SLO Adria Mobil (Radoslav Rogina, Ziga Groselj, Gasper Katrasnik, David Per, Marko Kump, Dusan Rajovic, Aljaz Omrzel)19:45
12POL Voster - ATS (Mateusz Taciak, Sylvester Janiszewski, Szymon Krawczyk, Pawel Franczak, Adam Stachowiak, Mateusz Grabis, Leszek Plucinski)19:52
13AUT Felbermayr - Simplon Wels (Florian Kierner, Daniel Lehner, Jan Koller, Stephan Rabitsch, Andi Bajc, Matthias Krizek)19:56
14POL Wibatech - Merx 7R (Piotr Konwa, Marek Rutkiewicz, Maciej Paterski, Grzegorz Stepniak, Pawel Cieslik, Bartosz Warchol, Anatoliy Budyak)19:57
15NED SEG Racing Academy (Sven Burger, Tiago Antunes, Adam Hartley, Alberto Dainese, Minne Verboom, Wessel Krul, Georgios Stavrakakis)20:00
16NOR Uno-X Norwegian Development Team (Torstein Traeen, Anders Skaarseth, Ådne Holter, Jonas Abrahamsen, Iver Skaarseth, Sindre Kulset)20:02
17JPN Japan national team (Yuma Koishi, Atsushi Oka, Manabu Ishibashi, Nariyuki Masuda, Shotaro Iribe, Shoi Matsuda)20:14
18NED Monkey Town - à Bloc (Adriaan Janssen, Rick Pluimers, Maarten De Jonge, Folkert Oostra, Nicola Gaffurini, Alex Molenaar, Antonio Santoro)20:14
19ITA Nippo - Vini Fantini - Faizanè (Masakazu Ito, Keigo Kusaba, Rubén Darío Acosta Ospina, Hayato Yoshida, Damiano Cima, Hideto Nakana)20:26
20HUN Pannon Cycling Team (Gergely Orosz, Daniel Moricz, Viktor Filutás, Miklos Szabo, János Pelikán)22:58

Go to result of the stage including all rankings



Stage 2 - Olomouc - Frýdek-Místek - 186,6 km - 16th August 2019Sprint


1NZLShane Archbold (NZL)Evopro Racing4:29:50
2RSADaryl Impey (RSA)Mitchelton - Scotts.t.
3SVKErik Baska (SVK)Bora - Hansgrohes.t.
4NEDMarijn Van Den Berg (NED)Metec - TKH - Mantels.t.
5NORAnders Skaarseth (NOR)Uno-Xs.t.
6GERJannik Steimle (GER)Vorarlberg - Santics.t.
7POLMaciej Paterski (POL)Wibatech - Merx 7Rs.t.
8AUTFelix Großschartner (AUT)Bora - Hansgrohes.t.
9SLOAndi Bajc (SLO)Felbermayr - Simplon Welss.t.
10AUSLucas Hamilton (AUS)Mitchelton - Scotts.t.
11SWIColin Stüssi (SWI)Vorarlberg - Santics.t.
12GERChristoph Pfingsten (GER)Bora - Hansgrohes.t.
13CZEDominik Neumann (CZE)Elkov - Authors.t.
14POLKamil Malecki (POL)CCC Developments.t.
15NEDDylan Bouwmans (NED)Metec - TKH - Mantels.t.
16ITADavide Gabburo (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
17AUSBen Hill (AUS)Ljubljana - Gusto Xuarums.t.
18NEDMaarten De Jonge (NED)Monkey Town - à Blocs.t.
19NEDMinne Verboom (NED)Seg Racing Academys.t.
20JPNHideto Nakana (JPN)Nippo - Vini Fantini - Faizanès.t.
21NEDStef Krul (NED)Metec - TKH - Mantels.t.
22NEDJens Van Den Dool (NED)Metec - TKH - Mantels.t.
23AUSLuke Durbridge (AUS)Mitchelton - Scotts.t.
24AUSMichael Hepburn (AUS)Mitchelton - Scotts.t.
25RUSIlar Arslanov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
26ITAGiovanni Visconti (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
27DENChristopher Juul-Jensen (DEN)Mitchelton - Scotts.t.
28POLPiotr Brozyna (POL)CCC Developments.t.
29ITAAntonio Santoro (ITA)Monkey Town - à Blocs.t.
30AUTMaximilian Kuen (AUT)Vorarlberg - Santics.t.
31AUSJack Haig (AUS)Mitchelton - Scotts.t.
32NORJonas Abrahamsen (NOR)Uno-Xs.t.
33CZEJan Bárta (CZE)Elkov - Authors.t.
34SWIRoland Thalmann (SWI)Vorarlberg - Santics.t.
35NEDJan Maas (NED)Leopard Pro Cyclings.t.
36SLOZiga Groselj (SLO)Adria Mobils.t.
37NORTorstein Traeen (NOR)Uno-Xs.t.
38NEDAdriaan Janssen (NED)Monkey Town - à Blocs.t.
39POLMichal Paluta (POL)CCC Developments.t.
40AUTStephan Rabitsch (AUT)Felbermayr - Simplon Welss.t.
41ITAMassimo Rosa (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
42SPAJosé Manuel Díaz Gallego (SPA)Vorarlberg - Santics.t.
43CZEJakub Otruba (CZE)Elkov - Authors.t.
44POLSzymon Tracz (POL)CCC Developments.t.
45POLSzymon Rekita (POL)Leopard Pro Cyclings.t.
46RUSSergey Shilov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
47CZEMichael Kukrle (CZE)Elkov - Authors.t.
48GERAndreas Schillinger (GER)Bora - Hansgrohes.t.
49POLPiotr Konwa (POL)Wibatech - Merx 7Rs.t.
50RUSVladislav Kulikov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
51CZEKarel Hník (CZE)Elkov - Authors.t.
52CRORadoslav Rogina (CRO)Adria Mobils.t.
53NEDSjoerd Bax (NED)Metec - TKH - Mantels.t.
54POLPawel Cieslik (POL)Wibatech - Merx 7Rs.t.
55USABrent Bookwalter (USA)Mitchelton - Scotts.t.
56JPNMasakazu Ito (JPN)Nippo - Vini Fantini - Faizanès.t.
57SWIPatrick Schelling (SWI)Vorarlberg - Santics.t.
58CANJack Burke (CAN)Leopard Pro Cyclings.t.
59POLAdam Stachowiak (POL)Voster - Atss.t.
60JPNNariyuki Masuda (JPN)Utsunomiya - Blitzens.t.
61UKRAnatoliy Budyak (UKR)Wibatech - Merx 7Rs.t.
62JPNManabu Ishibashi (JPN)Bridgestone0:15
63COLRubén Darío Acosta Ospina (COL)Nippo - Vini Fantini - Faizanè0:15
64POLLeszek Plucinski (POL)Voster - Ats0:15
65POLMarek Rutkiewicz (POL)Wibatech - Merx 7R0:30
66GERMichael Schwarzmann (GER)Bora - Hansgrohe0:59
67POLFilip Maciejuk (POL)Leopard Pro Cycling5:11
68JPNAtsushi Oka (JPN)Utsunomiya - Blitzen5:11
69AUTDaniel Lehner (AUT)Felbermayr - Simplon Wels5:11
70AUTMatthias Krizek (AUT)Felbermayr - Simplon Wels5:11
71NEDJason Van Dalen (NED)Metec - TKH - Mantel5:11
72POLPatryk Stosz (POL)CCC Development5:11
73SLORok Korosec (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarum5:11
74POLMateusz Grabis (POL)Voster - Ats5:11
75SCGDusan Rajovic (SCG)Adria Mobil5:11
76PANRoberto Carlos González Castillero (PAN)5:11
77HUNJános Pelikán (HUN)Pannon5:11
78ITADamiano Cima (ITA)Nippo - Vini Fantini - Faizanè5:11
79CROViktor Potocki (CRO)Ljubljana - Gusto Xuarum5:11
80SLOAljaz Prah (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarum5:11
81RUSIgor Boev (RUS)Gazprom - Rusvelo5:11
82SLOZiga Rucigaj (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarum5:11
83ITANicola Gaffurini (ITA)Monkey Town - à Bloc5:11
84ITAAlberto Dainese (ITA)Seg Racing Academy5:11
85NORÅdne Holter (NOR)5:11
86NORIver Skaarseth (NOR)Uno-X5:11
87ITADavide Orrico (ITA)Vorarlberg - Santic5:11
88CZEFrantisek Sisr (CZE)Elkov - Author5:11
89POLBartosz Warchol (POL)5:11
90POLMateusz Taciak (POL)Voster - Ats5:11
91SVKJuraj Sagan (SVK)Bora - Hansgrohe5:11
92ITAGiuseppe Fonzi (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)5:11
93ITALuca Pacioni (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)5:11
94SLODavid Per (SLO)Adria Mobil5:11
95SLOAljaz Omrzel (SLO)Adria Mobil5:11
96POLSylvester Janiszewski (POL)Voster - Ats5:11
97POLPawel Franczak (POL)Voster - Ats5:11
98RUSPetr Rikunov (RUS)Gazprom - Rusvelo5:11
99GERAlexander Krieger (GER)Leopard Pro Cycling5:11
100NEDDanny Van Der Tuuk (NED)Metec - TKH - Mantel5:11
101NEDRick Pluimers (NED)Monkey Town - à Bloc5:11
102POLStanislaw Aniolkowski (POL)CCC Development5:11
103NEDSven Burger (NED)Seg Racing Academy5:11
104RUSAnton Vorobev (RUS)Gazprom - Rusvelo12:13
105RUSAlexander Porsev (RUS)Gazprom - Rusvelo12:13
106POLSzymon Krawczyk (POL)Voster - Ats12:13
107POLDamian Papierski (POL)CCC Development12:13
108GBRAdam Hartley (GBR)Seg Racing Academy12:13
109SLOGasper Katrasnik (SLO)Adria Mobil12:13
110SLOMatic Groselj (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarum12:13
111NEDEtienne Van Empel (NED)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)12:13
112NORSindre Kulset (NOR)Uno-X23:24
113BELGaëtan Pons (BEL)Leopard Pro Cycling24:17
114HUNViktor Filutás (HUN)Pannon24:17
115HUNGergely Orosz (HUN)Pannon24:17
116LUXMisch Leyder (LUX)Leopard Pro Cycling24:17
117PORTiago Antunes (POR)Seg Racing Academy24:17
118CZEMatej Zahálka (CZE)Elkov - Author24:17
119JPNKeigo Kusaba (JPN)Aisan Racing Team24:17
120JPNHayato Yoshida (JPN)Nippo - Vini Fantini - Faizanè24:17
121JPNShoi Matsuda (JPN)24:17
122NEDWessel Krul (NED)WP Groot Amsterdam31:16
123GREGeorgios Stavrakakis (GRE)Seg Racing Academy31:16
124AUTJan Koller (AUT)34:49
125POLGrzegorz Stepniak (POL)Wibatech - Merx 7R
126TPEYuan Tan Peng (TPE)Ljubljana - Gusto Xuarum
127SVKMiklos Szabo (SVK)Pannon
128NEDAlex Molenaar (NED)Monkey Town - à Bloc
129AUTFlorian Kierner (AUT)Felbermayr - Simplon Wels
130SLOMarko Kump (SLO)Adria Mobil
131HUNDaniel Moricz (HUN)
132NEDFolkert Oostra (NED)Monkey Town - à Bloc

Go to result of the stage including all rankings



Stage 3 - Olomouc - Unicov - 173 km - 17th August 2019Sprint


1ITAAlberto Dainese (ITA)Seg Racing Academy4:01:02
2SCGDusan Rajovic (SCG)Adria Mobils.t.
3POLStanislaw Aniolkowski (POL)CCC Developments.t.
4NZLShane Archbold (NZL)Evopro Racings.t.
5NEDJason Van Dalen (NED)Metec - TKH - Mantels.t.
6SVKErik Baska (SVK)Bora - Hansgrohes.t.
7ITALuca Pacioni (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
8NEDMarijn Van Den Berg (NED)Metec - TKH - Mantels.t.
9CZEDominik Neumann (CZE)Elkov - Authors.t.
10GERJannik Steimle (GER)Vorarlberg - Santics.t.
11ITADavide Gabburo (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
12POLSylvester Janiszewski (POL)Voster - Atss.t.
13NEDRick Pluimers (NED)Monkey Town - à Blocs.t.
14RUSVladislav Kulikov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
15AUSBen Hill (AUS)Ljubljana - Gusto Xuarums.t.
16JPNAtsushi Oka (JPN)Utsunomiya - Blitzens.t.
17RSADaryl Impey (RSA)Mitchelton - Scotts.t.
18NORAnders Skaarseth (NOR)Uno-Xs.t.
19POLPatryk Stosz (POL)CCC Developments.t.
20NORJonas Abrahamsen (NOR)Uno-Xs.t.
21NEDMaarten De Jonge (NED)Monkey Town - à Blocs.t.
22GERAlexander Krieger (GER)Leopard Pro Cyclings.t.
23POLKamil Malecki (POL)CCC Developments.t.
24NEDStef Krul (NED)Metec - TKH - Mantels.t.
25GERChristoph Pfingsten (GER)Bora - Hansgrohes.t.
26NEDJens Van Den Dool (NED)Metec - TKH - Mantels.t.
27AUSLucas Hamilton (AUS)Mitchelton - Scotts.t.
28POLMaciej Paterski (POL)Wibatech - Merx 7Rs.t.
29POLSzymon Tracz (POL)CCC Developments.t.
30SWIColin Stüssi (SWI)Vorarlberg - Santics.t.
31POLPawel Cieslik (POL)Wibatech - Merx 7Rs.t.
32AUTFelix Großschartner (AUT)Bora - Hansgrohes.t.
33AUSJack Haig (AUS)Mitchelton - Scotts.t.
34CZEJan Bárta (CZE)Elkov - Authors.t.
35ITADavide Orrico (ITA)Vorarlberg - Santics.t.
36USABrent Bookwalter (USA)Mitchelton - Scotts.t.
37DENChristopher Juul-Jensen (DEN)Mitchelton - Scotts.t.
38ITANicola Gaffurini (ITA)Monkey Town - à Blocs.t.
39SLORok Korosec (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarums.t.
40CRORadoslav Rogina (CRO)Adria Mobils.t.
41RUSSergey Shilov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
42SWIRoland Thalmann (SWI)Vorarlberg - Santics.t.
43JPNHideto Nakana (JPN)Nippo - Vini Fantini - Faizanès.t.
44SLOAndi Bajc (SLO)Felbermayr - Simplon Welss.t.
45NEDWessel Krul (NED)WP Groot Amsterdams.t.
46POLSzymon Rekita (POL)Leopard Pro Cyclings.t.
47POLPiotr Konwa (POL)Wibatech - Merx 7Rs.t.
48NEDSjoerd Bax (NED)Metec - TKH - Mantels.t.
49NEDJan Maas (NED)Leopard Pro Cyclings.t.
50SPAJosé Manuel Díaz Gallego (SPA)Vorarlberg - Santics.t.
51AUTMaximilian Kuen (AUT)Vorarlberg - Santics.t.
52CZEMichael Kukrle (CZE)Elkov - Authors.t.
53RUSPetr Rikunov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
54AUTStephan Rabitsch (AUT)Felbermayr - Simplon Welss.t.
55NORTorstein Traeen (NOR)Uno-Xs.t.
56NEDDylan Bouwmans (NED)Metec - TKH - Mantels.t.
57GERAndreas Schillinger (GER)Bora - Hansgrohes.t.
58POLPiotr Brozyna (POL)CCC Developments.t.
59POLMichal Paluta (POL)CCC Developments.t.
60SLOZiga Groselj (SLO)Adria Mobils.t.
61ITAGiovanni Visconti (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
62ITAGiuseppe Fonzi (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)s.t.
63AUSLuke Durbridge (AUS)Mitchelton - Scotts.t.
64NORÅdne Holter (NOR)s.t.
65CANJack Burke (CAN)Leopard Pro Cyclings.t.
66POLAdam Stachowiak (POL)Voster - Atss.t.
67NEDAdriaan Janssen (NED)Monkey Town - à Blocs.t.
68CZEKarel Hník (CZE)Elkov - Authors.t.
69JPNMasakazu Ito (JPN)Nippo - Vini Fantini - Faizanès.t.
70CZEJakub Otruba (CZE)Elkov - Authors.t.
71RUSIlar Arslanov (RUS)Gazprom - Rusvelos.t.
72SWIPatrick Schelling (SWI)Vorarlberg - Santics.t.
73COLRubén Darío Acosta Ospina (COL)Nippo - Vini Fantini - Faizanès.t.
74UKRAnatoliy Budyak (UKR)Wibatech - Merx 7Rs.t.
75POLMateusz Grabis (POL)Voster - Atss.t.
76NEDDanny Van Der Tuuk (NED)Metec - TKH - Mantels.t.
77NEDSven Burger (NED)Seg Racing Academy0:13
78SLODavid Per (SLO)Adria Mobil0:13
79GBRAdam Hartley (GBR)Seg Racing Academy0:16
80CZEMatej Zahálka (CZE)Elkov - Author0:22
81SLOZiga Rucigaj (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarum0:26
82AUSMichael Hepburn (AUS)Mitchelton - Scott0:31
83GERMichael Schwarzmann (GER)Bora - Hansgrohe0:37
84AUTJan Koller (AUT)3:57
85SVKJuraj Sagan (SVK)Bora - Hansgrohe3:57
86AUTMatthias Krizek (AUT)Felbermayr - Simplon Wels3:57
87SLOMatic Groselj (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarum3:57
88CROViktor Potocki (CRO)Ljubljana - Gusto Xuarum3:57
89POLPawel Franczak (POL)Voster - Ats3:57
90PANRoberto Carlos González Castillero (PAN)3:57
91HUNViktor Filutás (HUN)Pannon3:57
92HUNGergely Orosz (HUN)Pannon3:57
93BELGaëtan Pons (BEL)Leopard Pro Cycling3:57
94POLDamian Papierski (POL)CCC Development3:57
95ITADamiano Cima (ITA)Nippo - Vini Fantini - Faizanè3:57
96CZEFrantisek Sisr (CZE)Elkov - Author3:57
97RUSAnton Vorobev (RUS)Gazprom - Rusvelo3:57
98POLMarek Rutkiewicz (POL)Wibatech - Merx 7R3:57
99HUNJános Pelikán (HUN)Pannon3:57
100NORIver Skaarseth (NOR)Uno-X3:57
101SLOAljaz Prah (SLO)Ljubljana - Gusto Xuarum3:57
102LUXMisch Leyder (LUX)Leopard Pro Cycling3:57
103RUSIgor Boev (RUS)Gazprom - Rusvelo3:57
104JPNHayato Yoshida (JPN)Nippo - Vini Fantini - Faizanè3:57
105GREGeorgios Stavrakakis (GRE)Seg Racing Academy3:57
106SLOAljaz Omrzel (SLO)Adria Mobil3:57
107SLOGasper Katrasnik (SLO)Adria Mobil3:57
108POLLeszek Plucinski (POL)Voster - Ats3:57
109POLSzymon Krawczyk (POL)Voster - Ats3:57
110POLBartosz Warchol (POL)3:57
111RUSAlexander Porsev (RUS)Gazprom - Rusvelo3:57
112POLMateusz Taciak (POL)Voster - Ats3:57
113ITAAntonio Santoro (ITA)Monkey Town - à Bloc3:57
114ITAMassimo Rosa (ITA)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)3:57
115NEDEtienne Van Empel (NED)Tharcor (ktm / Wilier Triestina - Selle Italia)3:57
116JPNManabu Ishibashi (JPN)Bridgestone3:57
117AUTDaniel Lehner (AUT)Felbermayr - Simplon Wels3:57
118PORTiago Antunes (POR)Seg Racing Academy3:57
119NEDMinne Verboom (NED)Seg Racing Academy4:01
120JPNKeigo Kusaba (JPN)Aisan Racing Team
121NORSindre Kulset (NOR)Uno-X
122JPNNariyuki Masuda (JPN)Utsunomiya - Blitzen
123JPNShoi Matsuda (JPN)
124POLFilip Maciejuk (POL)Leopard Pro Cycling

Go to result of the stage including all rankings



Stage 4 - Mohelnice - Sternberk - 178 km - 18th August 2019Sprint


Results by stage

Start list

Help

Statistics

Archives

Prize list

Information

© Copyright Info Média Conseil 2007-2019 - All rights reserved